Így lesz egy belső udvarból csodás kert
hirdetés
A legkisebb belső udvar vagy balkon is nagyszerű lehetőségeket rejt egy apró kert kialakítására, ahová kiülhetünk napozni vagy friss levegőt szívni. Ha valaki a belső udvarból kertet varázsolna, vagy élettel töltené meg a balkont, érdemes konténernövényekkel próbálkoznia.
A konténernövények nagy előnye, hogy sok munka nélkül variálhatók és változtathatók. Mielőtt azonban vásárolnánk egy csomó drága növényt, gondoljuk végig, milyen is a belső udvarunk vagy balkonunk. Napos? Árnyékos? Szeles, esetleg szélvédett? Ezek fontos szempontok a megfelelő növények kiválasztásához. A szél például nagy károkat tehet a balkonon tartott növényekben. Érdemes alapnak néhány szívós, hosszú életű növényt választani, a maradék helyet pedig szezonális növényekkel tarkítani, megtölteni. Ahol rácsozat vagy fal nem véd a szél ellen, segíthetnek a lassan növő tűlevelűek. A konténerben is tartható kúszónövények ideálisak a kevés helyet kínáló balkonokra, és állandó kellemes hátteret biztosítanak. A sokoldalú örökzöld japán lonc jól tűri az árnyékot is, és igen nagyra is nőhet. Trombitaformájú, csodaszép kék virágaival a hajnalka kiegyenlített klímát igénylő kúszónövény. Az alacsonyra növő szagos lednekről le is szedhetjük a csodaszép virágait.
hirdetés
A kúszónövények a belső udvarokra is kiválóak. Feldobják a kertet, elrejtik a csúnyább részeket, tompítják az éleket. A belső udvarok a balkonokhoz képest védettebbek az időjárástól, itt hosszabb távra is tervezhetjük a hátteret adó növényeket. Örökzöld, bokros növénynek ültethetünk dézsába hortenziát, rododendront, esetleg azáleát. A mahóniát a bogyóiért, leveleiért és virágaiért érdemes választani, a japán kecskerágót szintén a leveleiért.
A konténernövények sok sikerélménnyel kecsegtetnek, ráadásul egész évben színekkel töltik meg az udvart vagy a balkont. Még egy árnyékos belső udvaron is igen sokféle levél- és virágos növényt nevelhetünk. A páfrányok, a repkény, a fekete hunyor és a téli jázmin meglehetősen jól érzi magát árnyékban, míg a kankalin, a harangláb és a kamélia kifejezetten kedveli az árnyékos helyeket. De az egynyári begónia is jól fejlődik és virágzik árnyékban is. Belső udvarokra kifejezetten ajánlhatók az este nyíló, erős illatú virágok, mint például a dohány, a kúszó lonc, valamint a görögviola. Sajnos az esti szél miatt a balkonon ezen növényeknek illata elszáll, kevésbé érvényesülnének.
Színek egész évben
Tavasszal, nyáron és ősszel igazi kerti hangulatot kölcsönöznek a változatos színű, szezonális növények. Kezdjük a hagymás növényekkel, a korán nyíló hóvirágokkal, krókuszokkal, majd a tulipánokkal, nárciszokkal. Napos időben hamar megjelennek a szellőrózsák is. Csodás látvány, ha a cserépbe ültetett hagymásokat bokros növényekkel vesszük körül. Ősszel az illatos téli viola és a primulák szépíthetik a sarkokat. A hagymások után minden talpalatnyi helyet ültessünk be olyan nyári virágokkal, mint a sziklai ternye, begónia, nebáncsvirág, petúnia, agerátum és lobélia. Cserépbe vagy ládákba ültethetünk muskátlikat, csoportban vagy épp sorban. A viola, tátika és a szegfű nyár végén, ősz elején lop színt a kertbe, míg az árvácska akár egész télen ár virágozhat.