Tippek a függő kaspók alkalmazására
hirdetés
A kert egyhangú szegletét gyorsan és egyszerűen megélénkíthetjük, ha kiakasztunk egy virágokkal teli függő kaspót. A legtökéletesebb hatást úgy érhetjük el, ha nyáron a kaspót teljes egészében betakarja a rengeteg virág. Ez csupán egy kevés, előre átgondolt tervezést igényel.
A legtöbb függő kaspó műanyag bevonatú drótból készül, amely lehetővé teszi, hogy a drótok között ültethessünk, s ezzel „virággömböt" kapjunk (ezeket függőkosaraknak nevezzük).
hirdetés
Öntöző edények: Létezik olyan edény, amely az alján lévő víztartály segítségével megtartja az ültetőközeg megtelelő nedvességtartalmát. Ez az önöntöző rendszerű edény ideális találmány az elfoglalt kertész számára, mivel az elibe elültetett növények minimális gondozást igényelnek.
Bélések: Olyan jó minőségű bélést válasszunk, amelyben a növények nem száradnak ki gyorsan. Hagyományos megoldásnak számít a mohabélés, bár á környezet védők ellenkeznek használatuk ellen. Filc, habszivacs, kókuszrost, valamint újrahasznosított gyapjú mind-mind helyettesítheti a mohát. Újrahasznosított papírból készült bélés is kapható.
Ültetés
1. Az öntöző edény beültetésekor először is vezessük át a töltőcsövet a víztartály Fedelén. A kapilláris szövet nyelvét húzzuk át a fedél alsó felére, hogy a növény fel tudja szívni.
2. Töltsünk ültetőközeget és agyagranulátumot az edénybe. Helyezzük bele a központi növényt, majd a perem körüli részbe ültessünk alacsony növésű futónövényeket. Ezek eltakarják a töltőcsövet.
3. Hosszú csövű kannával töltsünk annyi vizet a töltőcsőbe, hogy az alsó végén is láthatóvá váljon. A víz többi része a tárolóban gyűlik össze, és a növények szükség szerint felvehetik. Ügyeljünk arra, hogy a talaj felszínét minél jobban eltakarják a növények, így elkerüljük annak kiszáradását.
4. A levélzetet úgy rendezzük a láncok köré, hogy fel ne horzsolják a leveleket. A függő kaspót olyan helyre tegyük, ahol könnyen meg tudjuk öntözni. Ehhez a munkához speciális csigát is használhatunk, mellyel a magasan függő kaspót lejjebb tudjuk ereszteni. A víz szintjét minden 4. vagy 5. napon ellenőrizzük. Könnyebb a dolgunk, ha a tömlőt speciális villáskampóra akasztjuk, és úgy végezzük az öntözést. Öntözőkanna helyett pumpás öntözőedényt is használhatunk.
Tegyünk virágládákat az ablakba!
Ablakba helyezhető virágláda beültetése előtt győződjünk meg arról, hogy megfelelően tudjuk-e rögzíteni az ablakhoz a ládát. Ültetés után már késő az esetleges elhelyezési hibákat korrigálni, ráadásul nehéz is az ablakból kifelé hajolgatva, vagy létrán állva a súlyos ládával manőverezni. Az ablakba helyezett virágláda tartós díszítőelem lehet, akár egész évben mulatós növényekkel. Válogassunk össze olyan örök zöldeket, amelyek a kiültetés tartós alapját lógják képezni. Ezeket helyezzük először a fő helyekre. Első lépésként terítsünk cseréptörmeléket és egy kavicsréteget a vízelvezető nyílásokra, hogy biztosítsuk a víz gyors elvezetését. Időmegtakarítás és az egyszerű öntözés érdekében a láda aljára víztartályt tehetünk. Második lépésként a ládát töltsük meg félig ültetőközeggel, majd szórjunk arra agyag-granulátumul és lassan oldódó műtrágyát. Ezután próbálgassuk, hogyan mutatnak jól a növények, de még ne tegyük ki őket a cserepeikből. Legalább egy felfelé növő legyen köztük, valamint néhány futónövény. Az ablakba helyezett virágládákat többnyire elölről szemléljük, ezért a magas növényeket a láda hátsó részébe helyezzük, az alacsony növésű futónövényeket pedig a perem mellé. Ha a láda mindkét oldalról jól látható, úgy végezzük az ültetést, hogy a növények arányosan helyezkedjenek el. Ha sikerült a kívánt elrendezést megvalósítani, a növényeket vegyük ki a cserepeikből, és állítsuk őket az ültetőközegbe. Az időszakos növényeket cseréppel együtt helyezzük a ládába, így könnyebben kiemelhettük, amikor más növényekkel pótoljuk őket. Ha minden növény a helyén van, töltsünk köréjük ültetőközeget, és nyomkodjuk meg. Alaposan öntözzük meg az összeállítást finom szórófejű kannával, hogy a leveleket megtisztítsuk a törmeléktől. A ládát szorosan rögzítsük az ablakba. Amint elnyíltak az önálló cserepekben álló növények, kiemelhetjük őket a ládától anélkül, hogy a hosszú élettartamú növényeket megbolygatnánk. Az elnyílottakat helyettesítsük az évszaknak megfelelő, virágzó növényekkel.