Mályva mindenhol
hirdetés
A mályva a mályvafélék családjának névadó nemzetsége. 25-30 lágyszárú (egyéves, kétéves, és évelő) növényfaj tartozik ide. A nemzetség Afrika, Ázsia és Európa mérsékelt égövi, szubtrópusi és trópusi területein elterjedt.
A mályva levelei váltakozó állásúak, tenyeresen karéjosak, vagy hasadtak. A virágok 0,5-5 cm átmérőjűek, pártáját 5 rózsaszín vagy fehér sziromlevél alkotja. Számos faját kerti virágként termesztik, mások inváziós fajok, különösen Amerikában, ahol nem őshonosak. Több fajta ehető levélzöldségként, például a tatárjárás idején is fontos ínségeledel volt. A nemzetség típusfaja az erdei mályva. Az erdei mályva a mályva nemzetségbe tartozó, egész Európában elterjedt, lágy szárú növényfaj, amely a parlagon hagyott területeket, töltéseket kedveli. Észak-Afrikában és Ázsiában is vannak állományai. Évelő növény, szára kúszó vagy felálló, 30-120 cm-esre nő meg. Levelei hosszú levélnyeleken ülnek, tenyeresen 3-7 karéjúak, fűrészes szélűek. Viszonylag nagy rózsáspiros virágai 2-6-ával a levélhónaljban nőnek, kivágott szirmúak. A sziromlevelek 20-25 mm-esek, sötéten csíkozottak, 3-4-szer nagyobbak a csészénél. A termés lapos, korong alakú papsajt, barna magja vese alakú. Nyálkaanyagokat, flavonoid-szulfátokat, kis mennyiségű cseranyagot tartalmaz. A virágban kis mennyiségben antociánok, malvidin és delfinin van. Belsőleg a virágot, ritkábban a levelet a székrekedés, és a görcsös vastagbélgyulladás tüneti kezelésére, valamint köhögéscsillapítóként használják hörgőbántalmak esetén. Külsőleg, a bőrgyógyászatban bőrbetegségeknél viszketéscsillapítóként és bőrnyugtatóként alkalmazzák. A szájüreg betegségeinél fájdalomcsillapító, nyálkahártya-nyugtató hatású.
hirdetés
A növény valamennyi hatására kiterjedő teljes körű gyógyszerészeti vizsgálat ma még nem létezik. Csupán az újabb keletű, egereken végzett laboratóriumi kísérletek bizonyították, a poliszacharidok immunrendszert serkentő hatását (a mályvával rokon orvosi ziliz gyökérkivonatával végzett kísérlet során). Mindeddig a növénynek semmilyen mérgező hatása nem ismert még hosszan tartó alkalmazása esetén sem. A népi gyógyászat azonban ismeri, és használja is a növényt gyógyhatása miatt. Ez bizonyított, és mint fentebb írtuk, orvosilag is bizonyított gyógyító hatása is van. Érdemes a növényt használni, és teát főzni belőle, ez igazán kiváló, az immunrendszert erősítő hatású. A növényt a modern orvostudomány is felfedezte a maga számára, és boltokban is kapható mályva tea. Használjátok hát egészséggel, ezt a természet adta növényt, hogy jobb legyen az immunrendszeretek, és egészségesebb életet éljetek! Mályvateát te is készíthetsz otthon magadnak, csak mályvalevélre van szükség hozzá, és forralt vízre. Az ebből készült tea felgyorsítja az anyagcsere-folyamataidat, és tökéletes emésztést tesz lehetővé. A mályvatea méregtelenítő hatása miatt közkedvelt, és ezért használják a népi gyógyászatban is egyrészt. A teát mindig vacsora után fogyaszd el, és lehetőleg mindig otthon. A mályvatea jó fogyókúrás szer is, mindenkinek ajánlott, aki fogyókúrázni szeretne, és mindezt hathatósan szeretné elérni. A mályva a természet ajándéka, kiváló gyógyhatású növény, amelyet érdemes használni teaként, például. Naponta egy vagy két pohár elég belőle.