Petúnia a kertben vagy balkonon
hirdetés
A sűrű virágfüggöny rajongói azért is szeretik e növényt, mert többfajta van belőle. Létezik nagy, közepes vagy kis virágú futópetúnia, és e fajták közül könnyen talál mindenki olyat, amilyen teraszára, balkonára passzol.
Remek választás ez a virág balkonra, hiszen a lecsüngő, minden színben elérhető, pompásan mutat függőkosárban, de a magasra szerelt balkonládában is klassz. A kerti petúniák ellenálló képességük valamint finom illatuk miatt sokak kedvencei. Dél-Amerikából érkezett hozzánk, a burgonyafélék családjába tartozik. Színvilágát tekintve a petúniák az egyik legváltozatosabb. Élénk és finom árnyalatúak mellett sokszínű fajtákat is be tudunk szerezni. Egyszerű kis vagy nagy harangalakú virágai, de vannak telt fajtái is. A futófajták nem olyan illatosak, mint a kertben élő társaik. A félfutó valamint futó fajták 20-tól egészen 160 cm-re is lecsünghetnek. A napos helyet imádja, fényárnyékban is elvan, de kevesebb virágot hoz. Gyakran kell locsolni, mivel a vízigénye nagy, de arra ügyeljünk, hogy ne álljon alatta víz. Lehetőleg lágy vizet adjunk neki, amibe minden héten egyszer tápoldatot keverünk. Ha a fiatal levelek kivilágosodnak, sárgulnak, speciális tápoldatra van szüksége, mert vashiánnyal küzd. Az elnyílt virágokat valamint a megnyúlt hajtásokat rendszeresen szedjük le róla. A Surfinia átteleltethető, és még van egy pár, amelyet át tudunk teleltetni. Az augusztusban hagyjuk abba a tápoldatozást amennyiben teleltetni szeretnénk, a fagyok előtt vágjuk vissza húsz centire és öt-tíz fokos, világos helyen teleltessük. Az átteleltetett darabokat február-márciusban dugványoztathatunk, magvetésre kizárólag a kerti petúnia ajánlott, a futó hibridek nem igazán jók erre. Szuperül néz ki más balkonnövényekkel összeültetve úgy, mint muskátli, cserjés margitvirág, büdöske, farkasfog.
hirdetés
Nézzünk, mit tanácsolnak a szakemberek azoknak, akik ilyen növényt szeretnének:
Mit kell tenni ahhoz, hogy szép legyen? Fontos a napi kétszeri öntözés valamint az elnyílt virágok leszedése. Ezt tegyük meg naponta, legalább egyszer. Annak érdekében, hogy szép formás legyen vagdossuk formára a megnyúlt részeket, így lesz szép. Hogy hosszú ideig tudjunk gyönyörködni a szépségében, lényeges lehet az, hogy mekkora, amikor birtokunkba kerül. Ha szép nagy, akkor nem igazán tart ki őszig. Ha kicsi palántaként kezdjük el a gondozását – valószínű tovább élvezhetjük a szépségét.
Hogyan termesszünk petúniát?
Ezek könnyen fejlődnek és aránylag kevés gondozást igényelnek. Az ültetés első lépéseként ki kell választanunk az ültetési körülményeknek megfelelő fajtát, persze a nekünk tetsző színben. Mint már említettük petúniát lehet termeszteni kerti ágyásban, akasztós virágtartóban, erkélyládában de még a lakásban is. Fontos, ha kerti ágyásba akarunk petúniát ültetni, akkor olyan fajtát vásároljunk, amely nem nő magasra, és alkalmas az elterjedésre.
Néhány tipp:
→Vásároljunk palántát akkor, amikor eljött az ültetés ideje, de ha magvak mellett döntünk, akkor nyolc héttel annak előtte.
→A legjobb ültetési időpont az utolsó fagy elmúltával, a tavasz kezdetekor van.
→A talaj jó vízelvezetésű legyen és tartsuk mindig nedvesen.
→Az ágyásokban úgy harminc-negyven centiméternyi távolságra ültessük őket, konténerben pedig két-három palántát tegyünk a tartály közepére.