Orvosi zsálya – Egy növény, ami nem hiányozhat otthonodból!
hirdetés
Ezt a csodás illatú, örökzöld növényt évszázadok óta használják különböző húsok és töltelékek ízesítésére és gyógyteák készítésére. Az orvosi zsálya nélkülözhetetlen fűszernövény. Levelei erős aromát árasztanak.
A zsálya igénytelen, örökzöld félcserje. Cserépben viszonylag rövid ideig él. Szürkészöld levelei és kék virágai dekoratívak, de elsősorban fűszernövényként tartják. Legjobban a szabadban, udvarokban, erkélyeken érzi magát, ahol fürödhet a napfényben. Átmenetileg napos konyhaablakokban is elhelyezhetjük.
hirdetés
Az apró, bársony kék, csöves virágok júniusban és júliusban jelennek meg, de konyhai növények esetében ezeket jobb korán lecsipdesni, mert ez serkenti a levelek képződését.
A zsálya viszonylag gyorsan nő, megfelelő edényben tartva néhány év alatt a 60 cm-es magasságot is elérheti. A legjobb formáját az első 3 évben hozza, utána vegyünk vagy dugványozzunk új növényt. Szárításhoz a zsályát júniusban vagy kora júliusban, napos időben, a virágok nyílása előtt gyűjtsük. 8-10 cm-es ágacskákat szedjünk és kössük csokrokba. A csokrokat hűvös, száraz, jól szellőző helyiségben akasszuk fel, fejjel lefelé. 3-4 hét után a száraz zsályát tegyük nagyobb kő vagy üveg tárolóedénybe. A levelek tárolására szorosan záródó befőttes üveg is alkalmas lesz. A száraz levelek lehetőleg ne törjenek, mert elvész az ízük.
A dugványozáshoz szeptemberben vágjunk 8 cm-es hajtásokat. A vágást a hajtás alapjától kicsit feljebb ejtsük meg. A dugványokat ültessük homok és tőzeg 1:1 arányú keverékébe. Gyökeresedés után ültessük őket cserépbe, talaj-alapú virágföldbe lehetőleg. Csúcsukat csípjük le, ez serkenti a bokrosodást. Magról márciusban vessük, csíráztató tálcára, palántaföldbe. Késő tavasszal tűzdeljük át cserepekbe, és tegyük ki napos helyre.
Felhasználás
Fűszerezéshez csipkedjük le a felső leveleket, illetve időnként a hajtások csúcsát is, mert attól a növény még jobban bokrosodik majd. A friss zsálya sertés- és baromfihús ízesítéséhez kitűnő. Töltelékekbe friss és szárított zsálya egyaránt kerülhet. A kolbászok és húsok, piték remek fűszere, de a zamatosabb ételek mellé kísérőként feladott almazselét is ízesíthetjük vele. A zsályával a köhögést, megfázást és a lázat is kezelik, régebben pedig a főzetét frissítő italként is használták.
Felmerülő betegségek
A poloskák a leveleket szívogatással károsítják. Ennek hatására a levelek elfonnyadnak. A poloskák növényi maradványok közt telelnek, ezért ősszel az udvarból takarítsuk fel az összes elhullott levelet és szárat. Esős őszi időben a zsályát lisztharmat támadhatja meg. A fertőzött leveleket egyszerűen távolítsuk el.
Összegzés – Hogyan gondozzuk, mit érdemes megjegyezni?
A gondozása nagyon egyszerű. Tegyük ki a szabadba valamilyen napfényes helyre. A konyhában tartva a zsálya kapjon minél több fényt, különben felnyurgul és levelei aprók lesznek. Ültessünk át minden tavasszal, ha szükséges, akár nagyobb edénybe is. Használjunk általános virágföldet.
Nyáron öntözzük bőségesen, de két locsolás közt mindig hagyjuk a földjét kiszáradni egy kicsit. Télen bánjunk takarékosan a vízzel. A vegetációs időszakban havonta egyszer locsoljuk közönséges bolti tápoldattal.
Bárhol tartsuk is, a növényt mindig úgy helyezzük el, hogy közvetlenül érje a napfény. A fényhiányt a zsálya növekedése megsínyli. Bőséges öntözés mellett jól bírja a nyári forróságot. Ha egész évben kint marad, a hideg szelek és a kemény fagyok károsíthatják.