Ezt a növényt imádni fogod levelei miatt!
hirdetés
A vaskereszt begónia Új-Guineában őshonos, a világon mindenfelé ismerik szobanövényként. A bármely növénygyűjteménybe jól illő különleges levéldísznövény nevét a levelein látható, csokoládémintáról kapta, mely emlékeztet a vaskereszt katonai kitüntetésre.
A meglehetősen nagy Begonia nemzetség igen változatos növényeket tömörít. A mintegy 900 faj sokféle méretet képvisel. Többségük a trópusok lakója. Mérsékelt égövön fajtól függően lakásban tartják őket, vagy akár a szabadban.
hirdetés
A vaskereszt begónia szaporítása nem bonyolult feladat. Két módon szaporíthatjuk ivartalanul, de mindkét esetben a gyöktörzset (rizóma), e húsos, földalatti módosult szárat kell felhasználnunk: a gyöktörzset szárazdugványként használjuk, vagy tőosztást alkalmazunk. Tőosztás esetén vágjuk a gyöktörzset 5-8 cm hosszú darabokra, mindegyiken legyen jól látható szem (növekedési folt). Mártsuk a darabok végét kénporba, majd dugjuk le őket nedves csiráztató földbe. A cserépre húzzunk nejlonzacskót, és tegyük szórt fényre, amíg a darabok meg nem gyökeresednek. Ezután vegyük le a zacskót. Amikor megjelennek a levelek, ültessük át a növényeket készen kapható begóniaföldbe. Ha dugványról szaporítunk, akkor vvgjuk le a gyöktörzs csúcsát 5-8 cm hosszan, és mártsuk a dugvány alsó végét növekedési hormonba. Dugjuk le 8cm-es cserépbe, durvaszemű homok és perlit vagy tőzegmoha egyenlő arányú keverékébe. Húzzunk a cserépre zacskót, és tegyük világos helyre, szórt fénybe. Az új hajtás kb. 4 hét múlva jelenik meg, amikor dugvány meggyökeresedik. Vegyük le a zacskót, és kéthetente adjunk a növénynek híg tápoldatot. Fél év után az új példányt átültethetjük kifejlett növénynek való földbe. Innentől kezeljük felnőtt növényként.
Ha túl hideg helyen tartjuk télen, előfordulhat, hogy a növény hirtelen elhervad, magába roskad. Mindig 15°C-osnál melegebb helyiségben legyen.Az alacsony páratartalom a levelek foltosságához vezet. Nyáron naponta permetezzük a növényt, vagy állítsuk a cserepét vizes kavicsrétegre, így emelve a környező levegő páratartalmát.A leveleken és a szárakon foltokban vagy nagyobb felületen megjelenő porszerű, fehér bevonat lisztharmat. A súlyosan fertőzött leveleket szedjük le, majd permetezzük a növényt gombaölő szerrel.
Vásárolni az év nagy részében lehet. Nagy hidegben inkább ne vásároljunk, mert a növény károsodhat a hazaúton. Nagyon figyeljünk arra, hogy erős példányt válasszunk, nagy, ráncos felszínű levelekkel, tisztán kirajzolódó mintákkal. Nem tartozik a drága növények közzé, ezért bárhonnan olcsón tudjuk beszerezni. A növényt olyan félárnyékos helyre tegyük, ahol elegendő fényt kap, nem közvetlen közelről. A tűző déli naptól óvjuk. Mivel trópusi növény, a növekedési idényben jól érzi magát szobahőmérsékleten. Télen is 15°C-osnál melegebb helyen legyen. A növekedési idényben mérsékelten locsoljuk, télen csak ritkán. A párás levegő fontos, ezért a cserép nedves kavicsokkal teli tálban álljon.