Így neveld a fokföldi margitvirágot!
hirdetés
A százszorszépre emlékeztető fokföldi margitvirág csak ragyogó napsütésben nyitja ki szirmait, borongós időben és éjjelre összezárja őket. A számtalan változatban létező Lampranthus-fajok a kristályvirágfélék családjának tagjai, világszerte a trópusok és a szubtrópusok lakói. A nemzetség a legszebb virágú pozsgások közül jónéhánnyal büszkélkedhet. Szerezzünk be minél előbb egy példányt otthonunkba, a nevelési tanácsokat pedig most meg is osztjuk cikkünkben.
A legtöbb Lampranthus-faj Dél-Afrikában honos. A cserjévé növő évelők könnyű gondozhatóságuk és gyönyörű, selymes, roppant színes, ráadásul nagy bőségben nyíló virágaik miatt népszerű, szobai és kerti növények. A lakásban egész évben tarthatók cserépben, de nyáron a kertbe, erkélyre is kitehetjük őket.
hirdetés
A fokföldi margitvirág terjeszkedő természetű pozsgás, mely 35-40 cm magasra és akár 30 cm átmérőjűre is megnőhet. A sárga, skarlát, élénkrózsaszín, vörös vagy narancs színű virágok 4-8 cm szélesek. Minden Lampranthus-fajra jellemző, hogy rengeteg virágot hoz, melyek egy hétig biztosan nyílnak. Nyáron nagyon jól érzik magukat napsütötte ablakpárkányon, de télire hűvös, világos helyre kell bevinni őket. A hűvös üvegház vagy a napos, fűtetlen veranda is ideális az átteleléshez. A virágzási idény lezárta után a növény tovább nő, a szára pedig elkezdenek terjeszkedni. Átültethetjük nagyobb, lapos cserépbe, ahol szétterülő száraival befedheti a földfelszínt, de függő kosárba is tehetjük. Nyáron érdemes kitenni az erkélyre vagy az udvarra, mindenképpen olyan helyre, ahol rengeteg napsütés éri.
A fokföldi margitvirág betegségei
Gombás fertőzés: A gyökereket megtámadó gombás fertőzés miatt a szárak puhává válnak és elrothadnak. A túlöntözés idézheti elő, főként télen. A rothadt szárakat vágjuk le éles késsel, és hagyjuk kicsit kiszáradni a növényt.
Kártevők: Időnként viaszos pajzstetvek és takácsatkák fertőzhetik meg a fokföldi margitvirágot. Fogpiszkálóval, a körmünkkel vagy higított rovarirtó szerbe mártott vattával távolítsuk el őket. A gyökérpajzstetvek ellen itassuk át a földet rovarirtó szerrel.
Levéltetvek: A legnagyobb veszélyt a levéltetvek és a tripszek jelentik. Ebben az esetben rovarirtó port alkalmazzunk, mert a növény érzékeny lehet a különféle permetszerekre.
A fokföldi margitvirág szaporítása
Tavasszal vessük el a magokat tőzeg és homok egyenlő arányú keverékébe. Ne nyomkodjuk bele nagyon a magokat a közegbe! Tartsuk a hőmérsékletet 21 °C-on, a földet pedig nedvesen, de ne vizesen. Kicsírázás után tegyük a tálcát vagy a cserepet félárnyékos helyre. Ha a palánták már kezelhető nagyságúak, ültessük őket külön cserepekbe, kaktuszföldbe, és érje őket sok fény.
De nem csak magról lehet a fokföldi margitvirágot szaporítani, hanem dugványról is. Tavasz vagy ősz elején a dugványokat pár napra hűvös helyen fektessük el. A sebeket hagyjuk száradni. ültessük őket tőzeg-perlit keverékbe vagy homokos földbe, de vigyázzunk arra, hogy ne kerüljenek a napra. Az első héten ne locsoljuk, később pedig csak nagyon ritkán. Ha zsugorodnak a levelek, párásítsunk, majd a későbbiekben a gyökeres példányokat ültessük át.
A fokföldi margitvirág vásárlása
Vásárolni kaktuszkertészetekben lehet, de időnként kertészeti árudákban is kapható. Figyeljünk arra, hogy erős, sok bimbót viselő növényt válasszunk, valamint a puha szárúakat is kerüljük. Ha hűvös, száraz helyen teleltetjük, akkor hosszú éveken át örülhetünk majd a fokföldi margitvirágnak.