Szobafenyő otthonunkba!
hirdetés
Az elegáns megjelenésű, örökzöld szobafenyő azon kevés tűlevelűek egyike, amelyik sikerrel tartható lakásban is. A szobafenyő eredeti élőhelye az Ausztrália melletti Norfolk szigeten található (itt fedezték fel az 1770-es években), ezért norfolk szigeti fenyő néven is ismert.
Tudományos nevében a nemzetségnév Chile Arauco tartományra utal, ahol legközelebbi rokonai élnek. A legismertebb közülük az Araucariaaracuana(chilei vagy andoki araukária, chilei fenyő). A 20. század elején kedvelt szobanövénynek számított, de később vesztett népszerűségéből. Ma újra kezd divatossá válni. Igénytelen, könnyen nevelhető növény. Ha kellően hűvös helyen tartjuk, és van elég helye, szép formájú, mutatós szoliterré fejlődik. Koronája szimmetrikus, oldalágai szabályos, vízszintes örvökben állnak. Az ágak tűlevéllel sűrűn borítottak, a fiatal példányok tűlevele lágy tapintású, élénk világoszöld. Idősebb korára az alsó ágakon lévő tűlevelek barnás színűre száradnak, de feljebb továbbra is friss zöldek maradnak. Világos helyen jól érzi magát, ahol az erős, déli naptól védve van.
hirdetés
Lassú növekedésével ideális szobanövénynek, minden évben egy új ágat fejleszt. Végleges magassága általában 90-180cm között van.Legjobban szoliterként mutat, előtérben, lépcsőfordulóban, tágas sarkokban. Kimondottan illik tágas, elegáns, klasszikus berendezésű otthonokba.
Szaporítása magról történik. A magokat márciusban vessük el vékonyan, homokos csíráztató földet tartalmazó tálcára. Egy cm vastagon takarjuk őket földdel, alaposan locsoljuk be, és tegyük 10-13°C-ra. A kikelt magoncokat ritkítsuk ki, 10cm-ként hagyjuk csak meg egyet. Figyeljünk, mert érzékenyek a gombás betegségekre. A magoncokat egy év múlva ültessük szét 8cm-es cserepekbe, mészmentes virágföldbe. A következő évben kapjanak nagyobb cserepet.
Betegségre utaló jelek a szobafenyő esetében
Lankadt ágak:Víz vagy tápanyaghiány esetén az ágak és a hajtáscsúcsok lankadni, lógni kezdenek. Rendszeresen öntözzük, és nyáron kéthetente kapjon tápoldatot is.
Fehér gyapjas foltok:Általában viaszos pajzstetvek jelenlétét jelzik. Megfelelő rovarölő szerrel permetezzük és mossuk le őket.
Levélsárgulás:A tűlevelek sárgulása, száradása vagy lehullása a túl meleg vagy száraz levegőt jelzi, főleg, ha nem csak az alsó ágakra jellemző. (Az idősebb növények alsó ágainál ez természetes lehet.) Permetezzük hideg, mészmentes vízzel, és tegyük hűvösebb helyre, hogy magához térjen.
Rendszeres gondoskodás
A szobafenyő sikeres nevelésének a kulcsa a hűvös környezet. Meleg helyen a tűlevelei száradni kezdenek és lehullnak. De még ha megfelelő körülmények között tartjuk is, ne lepődjünk meg, ha az alsóbb ágak tűlevelei száradni kezdenek, és a fenyő felkopaszodik. Ilyenkor a megcsúnyult, csupasz ágakat tövig vágjuk vissza, a vágási felületet kénporozzuk, hogy megelőzzük a gombás fertőzések kialakulását, és az esetleges nedvedzést vazelinnal állítsuk el. A szobafenyő egész évben kapható. Ha helyben nem árulják, rendeljük meg katalógusból vagy az interneten. Figyeljünk arra, hogy kompakt növésű legyen, szép zöld tűlevelekkel. Ne tűnjön száraznak, porosnak vagy piszkosnak. Hűvös helyen tartva minimum 20 évig is elél. Készletről mérsékelten drága, rendelésre drágább. A szobafenyő világos helyen érzi jól magát, de a nyári tűző naptól árnyékolni kell. Nyáron 15-17°C között tartsuk, télen minimum 5°C-on. Júniustól szeptemberig a szabadba is kivihetjük, de védett helyet keressünk neki.