Gyógynövények a kertből
hirdetés
„Az életünket érintő alap-beállítottságunk ugyanolyan fontos a testi egészségünk szempontjából, mint a helyes életvitel és — adott esetben — a betegségek megfelelő kezelése. Általános érvényű szabályokat nem állíthatunk fel. Csak a megélt élet tapasztalatai lehetnek a segítségünkre. A maga számára igaz és kellő utat mindenkinek egyénileg kell megtalálnia." - Maria Treben
Nagyon helyesen járunk el, ha hetente egyszer böjtölünk. Ebben az összefüggésben a böjtölés nem azt jelenti, hogy éhezünk, hanem hogy a napi ételadagot a felére csökkentjük. Reggelire müzlit fogyasztunk, amelybe a zabpelyhen, búzadarán, mazsolán, egy kevés tejen és mézen kívül egy almát is belereszelhetünk. Ebédre a szokásosnál kevesebbet, ha lehet, fele annyit együnk, mint általában. A böjti napot este egy szelet üres (meg nem vajazott) kenyérrel és egy almával fejezzük be. Amennyiben egy ilyen napon éhségérzetünk támad, evés helyett igyunk meg kortyolgatva egy csésze gyógynövényteát. Ezt a teát azonos mennyiségű tejoltó galajból, körömvirágból, cickafarkból és citromfűből készítsük. A gyógynövényeket alaposan keverjük össze. Csészénként egy púpozott teáskanálnyit forrázzunk le, hagyjuk állni fél percig, majd szűrjük le, és kortyolgatva igyuk meg. Egy ilyen böjti nap az egészséges embereknek is a javára válik. Szabadabbnak, vidámabbnak és könnyedebbnek érzik magunkat. Böjtölést azonban csak akkorra tervezzünk be, amikor viszonylag kevés a napi teendőnk.
hirdetés
A tiszta lenből készített párnahuzat jót tesz az egészségnek. Hűsít, csillapítja az esetleges fejfájást, nyugodt alvást biztosít. Egy evőkanál zöld csalánmagot és egy banánt keverjünk a müzlibe. Rendkívüli módon fokozza a vitalitást.
Jóízű, tápláló és serkentő
A teafüvet nem kell grammra kimérni, hanem tavasztól egészen októberig mindig érzés szerint gyűjtögetjük. A legcélszerűbb a ház padlásán leteríteni egy nagy ívpapírt. Visszatérve gyógyfűgyűjtő utunkról, erre a papírra szórjuk szét az apróra vágott friss növényeket. Mint ahogy a következőkben
Felsorolom, az első virágzás idején kezdjünk hozzá. A kellemes illatúakból egy kicsit többet, a keserűbbekből valamivel kevesebbet veszünk. Hogyha a saját érzéseinket követjük, akkor állítjuk össze a megfelelő teakeveréket. Örömmel fogjunk hozzá ehhez a munkához, engedjük be otthonunkba a természet bőséges áldását.
Egy lehetséges összetétel:
- Martilapu virága, május elején a levelei, kankalin virágzata és levelei, Illatos ibolya, levelek és virágok, de lehet másfajta ibolya is ludoru. Madársóska virága és levelei, kerek repkény (csupán levél) , aprócsalán kora tavaszi első hajtásai, palástfű levele és virága, később levele. Orvosi veronika levele, szára és virága, eperlevelek, földiszeder és málna hajtása. Ez csak néhány a sok közül, de megannyi fű és levél és gyógy te van, amivel érdemes oda figyelnünk az egészségünkre.
- Bodzabimbók, később virágok, százszorszép, hársfavirág, kamilla virága, réti legyezőfű virága, körömvirág virága és levele, szagos müge levele, szára és virága, kakukkfű virága, szára és levele.
- Citromfű levele és szára, valamint virága, amennyiben rendelkezésre áll borsmenta levele és szára, virága, amennyiben rendelkezésre áll, cickafark, nem túl sok ökörfarkkóró virága, majoránna (vad majoránna, más néven szurokfű) virága és levele, kisvirágú füzike levele, virága és szára, apróbojtorján virága, közönséges galaj levele, virága és szára, aranyvessző szára, virága és levele.
- Rózsalevél, bármilyen színű rózsáé (feltéve, ha a neveléséhez nem használtak műtrágyát)
Képek: bien.hu és mindmegette.hu