Már februárban elkezdheted a növények ültetését!
hirdetés
Lassan elkezdhetjük számolni azt is, hogy mikor ér már véget a tél. Ugyan a végéig még eléggé sokat kell várni, de már jóval több téli nap van mögöttünk, mint előttünk. Ilyenkor a növények szempontjából az egyik legfontosabb kérdés, hogy ültessünk-e már vagy még ne. Nos, a kiskertbe már számos növényt elültethetsz te is, hiszen az idő alkalmas rá. Mutatjuk, hogy melyek ezek!
Petrezselyem és sárgarépa –a két klasszikus
hirdetés
„Petrezselyem: általában február végén vethető, ha már felszikkadt a talaj – az idén lehet, hogy majd várni kell rá egy keveset –, és lehetőleg a kert lazább, még az ősszel mélyen átforgatott területén, ahol a gyökér növekedése nem ütközik tömörödött talajrétegbe. Aki csak a leveléért termeszti, az ugyan ezt a feltételt mellőzheti, de akkor ajánlatos levélpetrezselyem-fajtát keresni a kínálatban, mert azoknak egyébként sem nő mélyre a gyökerük.
A sárgarépa és a paszternák vetése is számításba jöhet február végén. A sárgarépaágyás kijelölésénél hasonlóan járjunk el, mint annál a petrezselyemnél, amelyiket a gyökeréért is vetettük. Nagy fajtaválasztékot kínálnak a gazdaboltok, érdemes tájékozódni a különböző tenyészidőhosszakról. Egy rövidebb tenyészidejű sor mellé egy hosszabb tenyészidejű fajtával is bővíthetjük a választékot, ami annyit jelent, hogy a 150-180 napos felszedés után egy hónappal lesz még egy jobban tárolható sárgarépánk is. Ezeknek ugyanis kb. 200-230 nap a tenyészideje, és általában kevesebb vizet tartalmaznak, azaz magasabb a szárazanyag-tartalmuk, ami javítja az eltarthatóságukat.”- írja az agroinform.com
Akinél van egy kiskert, az biztosan, hogy petrezselymet és sárgarépát ültet bele. Ez pedig nem valamiféle hagyomány, hanem nagyon jól tudják a kerttel rendelkezők, hogy nagyon praktikus ezt a két zöldségfélét ültetni. Egyik sem annyira érzékeny, az alapvető locsoláson és a gondozáson kívül pedig sok gond nincs egyik zöldséggel sem. Mindkettőnek azonban az ideális idő a február vége, március eleje. Fontos, hogy puha, dolgozott földbe legyenek ültetve, ahol kevés a rögök vannak.
A borsó viszont bírja a hideget
„Közismerten korai vetésű a borsó is. Már 4-5 Co körül beindul az élettevékenysége a borsóvetőmagnak, bár fajtája válogatja. A kifejtőborsók például többnyire jobban tűrik a hideget, ezért korábban is vethetők. Ha többféle fajtát vetünk, érdemes szakaszosan vetni, hogy egy ideig folyamatosan friss borsóval lássuk el a konyhát. Kezdjük a vetést a hideget jobban tűrő kifejtőfajtákkal, s fejezzük be a velőborsókkal.
Mi a kertben 20-30 centiméteres sortávot mértünk ki közéjük tavaly, mert ha mégis bele kellett nyúlni a kapával, kevesebb kárral járt a gyomlálás. A borsó fényigényes növény, fa alá, árnyékos helyre ne vessük, még az úgynevezett félárnyékot is rosszul viseli, nem köt magot, vagy apró, szorult szemeket találunk a hüvelyben, vagy – ahogyan a szakemberek mondják – a csőben. Megjegyzem, nekem pacskó marad a gyerekkoromból, anyám ugyanis mindig így nevezte, amiből kifejtette a borsószemeket.”- adta hírül az agroinform.com
A borsót is gyakran ültetik a kerttel rendelkező emberek, hiszen számos finom étel alapanyaga lehet. Továbbá még attól sem kell tartani, hogy egy-egy hidegebb nap miatt nem fog teremni. A legfontosabb a borsó ültetéskor az, hogy mindenképpen fényes területre legyen ültetve, ahol nem árnyékolja be semmi. Fa alá tehát gyakorlatilag tilos ültetni.
Forrás: agroinform.com
Képek: spurman.blog.hu és hetszinvilag.lapunk.hu