Ismerd meg a legjobb körtefajtákat!
hirdetés
Az emberiség legalább 3000 éve ismeri, termeszti és szereti a körtét. Cikkünket olvasva megtudhatod melyek a legfinomabbak!
Arabitka
hirdetés
Magyar származású fajta — főleg az Alföldön — több típusa is kialakult és elterjedt. Elsősorban házikertekben és szőlők között található, üzemi telepítésben nemigen fordul elő. Június végén július elején érik, kicsi, széles, kerekded, citromsárga színű gyümölcse. Húsa fehér, eléggé bőlevű, kevésbé „szotyósodik” mini az egyéb, apróbb gyümölcsű nyári fajták. Rendszeresen és bőven terem. Ellenálló fajta; telepítése helyi ellátásra és saját fogyasztásra a házikertekben indokolt.
Clapp kedveltje
Az Egyesült Államokból származó nyárikörtefajta; az egész világon, így hazánkban is elterjedt. Augusztus első felében érik. Szedése körültekintést igényel, mert könnyen túlérik és akkor rosszul szállítható. A szedéstől augusztus végéig fogyasztható. Rendszeresen és kielégítően terem, de mert önmeddő, más körtefajták termékenyítésére szorul. Gyümölcse középnagy, szabályos körte alakú. Színe sárgászöld, a napos oldalon barnáspiros színeződéssel, párás foltokkal. Húsa sárgásfehér, olvadó, igen bőlevű. íze kiváló, édes, illatos, kissé fűszeres. Középerős növekedésű, fölfelé törekvő, ritka koronája jellegzetes. Jó alkalmazkodóképességű fajta, amely a viszonylag kedvezőtlen körülmények között is eredményesen termeszthető. A legkorábban érő nagy gyümölcsű vajkörte, ezért termesztése feltétlenül indokolt.
Vilmos körte
Népiesen császárkörtének is hívják. Az egész világon talán a legjobban elterjedt körtefajta. Augusztus második felében érleli nagy, szabályos, kissé megnyúlt körte alakú gyümölcseit. A gyümölcs színe narancssárga, húsa fehér, bőlevű, olvadékony. Íze nagyon kellemes, édes, sajátos illatú. Rendszeresen terem, és aránylag korán fordul termőre. Termékenyüléséhez idegen virágporra van szüksége. Növekedési erélye fiatalabb korban erős, később gyenge. Edzett, ellenálló fajta, sem az éghajlat, sem a talaj iránt nem támaszt különleges igényeket Minden faalakra nevelhető. A nyári körték közül a legértékesebb fajtánk: telepítése indokolt.
Bosc kobakja
Más néven Alexander körtének is hívják. Régi fajta:a2 egész világon s hazánkban is széles körben elterjedt. Szeptember második felében szedik, amikor a gyümölcs barna, párás külseje sárgulni kezd. Későn szedve hamar túlérik, egyébként hűtőházban karácsonyig tárolható. Közepesen, de rendszeresen terem, viszonylag korán termőre fordul. Szintén idegen megporzásra szorul, a legtöbb termesztett fajta azonban jól termékenyíti. Gyümölcse nagy vagy középnagy, kissé megnyúlt körte alakú. Színe csaknem teljes felületén barnás para-bevonattal borított, érés közben megsárguló. Húsa sárgásfehér, tömött, bőlevű, kiváló fűszeres ízű, egyik legízletesebb körtefajta. Fiatal korban erős növekedésű, később azonban növekedési ereje csökken. Edzett, viszonylag igénytelen, alkalmazkodóképes fajta, sem az éghajlati, sem a talajadottságok iránt nem érzékeny. Kiváló íze és alakja, valamint jó alkalmazkodóképessége folytán előreláthatólag a jövőben is az egyik legfontosabb körtefajta marad.
Téli esperes
Az egész világon ismert fajta. Gyümölcseit későn érleli, és általában lombhullás után, október második felében szedik. Hűtőházban márciusig jól tárolható. Gyümölcse középnagy vagy nagy, széles, szabálytalan hengeres alakú, kövecsesedésre hajlamos. Bőtermő fajta, a varasodásra igen fogékony, és a szélverésre érzékeny. A termőhely iránt is igényes. Érzékenysége következtében — jó tulajdonságai ellenére is — a telepítésekre csak korlátozott mértékben jöhet számításba.
Forrás: kerteszetszolnok.eu
Képek: vitadeviealtoita.ro és faiskola.hu