A gyógyítás rózsával is lehetséges!
hirdetés
Nemcsak a kertek szépsége - a virágok királynőjének virága és gyümölcse olyan hatóanyagokkal rendelkezik, melyeket a legkülönfélébb bajok ellen lehet bevetni.
A rózsa mindig is fontos szerepet játszott a gyógyításban, hiszen nagyon sok értékes anyagot tartalmaz, így például több mint 400 különböző illóolajat és flavonidokat. A természetgyógyászatban a virágot és a gyümölcsöt használják. Csak vegyszermentes növényt szabad használni, ha a rózsa erejét hasznosítani akarjuk. A legalkalmasabbak a bódító illatú hagyományos fajták és vadrózsák. 2 teáskanál szárított virágsziromra öntsünk egy csésze nem túl forró vizet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le - a tea vértisztító hatású, emésztésserkentő, enyhíti a menstruációs fájdalmat, szív- és idegerősítő. A virágból készül a rózsaolaj is, amely fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatása révén gyorsítja a sebgyógyulást. Elsősorban bőrpanaszok kezelésére használják. Nem szabad megfeledkezni a rózsaillat gyógyító erejéről sem. Enyhíti a depressziót, a stresszt és a szorongást, következésképpen a rózsa fürdősó vagy a rózsaszirmos lábfürdő nemcsak bőrápoló hatású, hanem hangulatjavító is, és segít megfeledkezni a sztresszes hétköznapokról. Arctonikként a rózsavíz (150 g szárított rózsaszirmot leforrázunk 1 liter vízzel, 1 órát állni hagyjuk, majd leszűrjük) nyugtatja a bőrt és összehúzza a pórusokat. A rózsa gyümölcse is igazi gyógyszer. A csipkebogyó nagyon sok ásványi anyagot, valamint C-, A-, B- és K-vitamint tartalmaz. Teaként fogyasztva fertőzésmegelőző hatású. A porrá őrölt csipkebogyó - például joghurthoz kavarva - enyhíti a reumás ízületi fájdalmakat. A magvakból kivont olaj értékes sebkezelő: serkenti a sejtek regenerálódását és a sebgyógyulást. A meleg lábfürdő, amiben elkavarunk 3 ek mézet és 3 csepp rózsaolajat, illetve hozzáadunk egy marék rózsaszirmot, felpuhítja a berepedezett bőrt, és lazító hatású. A csipkebogyószörp magas C-vitamin tartalma révén erősíti a szervezet védekezőképességét, és karban tartja az ízületeket. 1 liter szörphöz 1 kg leszárazott gyümölcsöt főzzünk puhára 2 liter vízben. Szűrjük le, adjunk hozzá 250 g zselésítő cukrot, és főzzük 5 percig. Töltsük üvegbe.
hirdetés
A rózsaolaj az egyik legértékesebb illóolaj ha 100 százalékban természetes és tiszta. 1 ml olajhoz 5 kg virágra van szükség. A hagyományos rózsák, mint a parlagi (balra) vagy a damaszkuszi rózsa, tartalmazzák a legtöbb gyógyhatású anyagot. Fürdősóhoz keverjünk össze 500 g Holt-tengeri sót 5 csepp rózsaolajjal és 2 kanál virágszirommal. Tegyük üvegbe.
A rózsa az egyik olyan növény mely az emberiség egész történelmét végigkíséri, és azt is teljes bizonyossággal ki lehet mondani, hogy egyetlen más virág se ihlette meg olyan sokszor a festőket, a szobrászokat, költőket, írókat valamint zenészeket muzsikusokat, mint a rózsa. Szent növényként tisztelik a rózsát a mohamedán vallásban. Ezt bizonyítja a budai Rózsadombon emelt épület Gül Baba türbéje. A magyar történelemben is gyakran fel-felbukkan a rózsa. Nagy Lajos királynak 1348-ban aranyrózsát ad a pápa. Rózsával kapcsolatos az egyik kedves legendánk is Árpádházi Szent Erzsébet kötényében rózsává változik a szegényeknek szánt alamizsna. A zenében is gyakran lehet vele találkozni. Richard Strauss Rózsalovagja, Csajkovszkij Csipkerózsikája, Schubert Heideröslein dala, Carmen vörös rózsája – mindössze néhány a sok közül.