A kúszónövények megválasztása sok tényezőn múlik
hirdetés
A kúszónövények hihetetlenül sokoldalú növények képzeletet felülmúlóan változatossá teszik kertünket. A támaszlékként szolgáló kerítések, garázsok és falak mentén kúszó növényekszíneikkel, szerkezetükkel gazdagítják kertünk összképét.
A kúszónövények élő függönyként szolgálnak egyhangú garázsfalak, kopasz téglafalak és kerítések takarásához. Hatásosan alkalmazhatók földlökéseken gyomnövények elleni talajtakaróként is, csakúgy, mint extra függőleges dimenzió megteremtésével ott, ahol a növénynevelésre alkalmas felület korlátozott.
hirdetés
A kúszónövények változatos módon kapaszkodnak:
- Kacsokkal kapaszkodó növények: Ezek a kúszónövények kaccsá módosult levélnyelekkel (iszalag), levélkékkel (szagos lednek), illene ágakkal (golgota-virág) kapaszkodnak szorosan a támaszték köré.
- Támaszkodó kúszónövények: Azok a cserjék, melyek nem képesek magukat a támasztékhoz rögzíteni, szárukkal támaszkodva emelkednek felfelé. Ezek közé tartoznak olyan elhajló szárú fajok, mint a téli jázmin és néhány iszalag.
- Léggyökerekkel vagy tapadókorongokkal kúszó növények: Bizonyos növények, mini a borostyánok és a tapadó vadszőlő léggyökei ékkel vagy tapadókorongokkal kapaszkodnak.
- Csavarodó szárral kapaszkodó kúszónövények: A lilaakáchoz és a japán Ionéhoz hasonló kúszónövények hajlásai rácsavarodnak a támasztékra.
- Kampós tövisek: A murvafürt és néhány más növény kampós tövisekkel akaszkodik bele a gazdanövény kérgébe.
A kúszónövények vezetése
• Hámló vagy laza vakolatú falhoz ne ültessünk léggyökerekkel vagy tapadókorongokkal kúszó növényeket, mert a fal tovább rongálódik,
• A fiatal kúszónövények szárait terítsük szét, hogy a számukra kijelölt egész felületet befedjék.
Időt kímélő ötletek
• Ha nem akarunk sok időt a hajtások támasztékhoz vezetésével tölteni, válasszunk léggyökerekkel vagy tapadókorongokkal kúszó fajokat.
• Léckeretre rögzített rács segítségével korlátozhatjuk a növény kúszását.
• Ne válasszunk olyan kúszónövényt, melyet sokszor kell nyírni, hogy a burjánzását megakadályozzuk.
Telepítéskor ügyeljünk arra, hogy az idővel terjedelmessé váló növények nagy mennyiségű vizei és tápanyagot igényelnek majd. Öntözzük bőven a növényt, míg meg nem ered, és tápoldatozzuk rendszeresen.
A növényt a faltól 30 cm távolságra ültessük. A hajtások csúcsa a fal felé, a gyökerek a kert felé irányuljanak, így a növény elegendő nedvességhez jut. Öntözzük meg jól a gyökérlabdát, majd temessük be az ültetőgödröt. A legerősebb hajtás mellé helyezzünk karót, és rögzítsük hozzá a hajtást. Használjunk hozzá kerti zsineget.
Kúszónövények megtámasztása
A támaszték formája határozza meg a növény növekedésének irányát. Rácsok, hálók segítségével álcázni tudjuk a csupasz falakat, vagy a nem igazán mutatós tárgyakat a kertben. A különálló, dekoratív - például obeliszk, indiánsátor formájú - támasztékokra kúszó növényekkel sokféle színt és magasságot vihetünk a szegélyágyba vagy a patioba. Válasszunk olyan támasztékot, mely megfelel a tervezett kúszónövény típusának.
Rögzített támasztékok a következőket javasoljuk:
- Lécrács panelek: A készen kapható rácsokat a falhoz vagy kerítéshez lehel rögzíteni. A farácsok a legellenállóbbak, karbantartásuk nem időigényes. Használhatjuk őket tövises, léggyökerekkel vagy tapadókorongokkal, illetve csavarodó hajtásukkal kapaszkodó kúszónövények felfuttatására. Ha a rács lécei elég vékonyak, a kacsos kúszónövények is fel tudnak rá kapaszkodni. A rácsot élénkebbé tehetjük, ha színes favédő szerrel kenjük le.
- Hálók:A hálók a nagy teherbírásútól kezdve a könnyű műanyagig széles választékban kaphatók. A haló kiválóan alkalmas kacsos kúszónövények felfuttatására. A növénynek megfelelő nagyságú hálót válasszunk, melyet talajhoz és kerítésekhez rögzíthetünk, vagy indiánsátor, obeliszk, illetve fatörzs köré is göngyölhetünk.
- Szemes csavarok: Falba rögzített szemes csavarok vagy kampószegek közé műanyag borítású drótot feszíthetünk ki, több sorban, és rájuk kúszónövényeket vezethetünk.