Ellátogattunk a BelOrta szövetkezethez csatlakozott két farmra Belgiumban, az egyik Putte a másik Halle városában található. Mindkét helyen bevezettek fenntarthatósági változásokat a termelésben az EU agrárpolitikájának támogatásával. Ebben a hatalmas üvegházban több ezer paradicsomnövény növekszik, és semmi sem megy kárba.
A kapcsolt energiatermelő rendszer kiegészítő energiát termel, amelyet aztán a helyi hálózatba engednek; a szigetelő vásznak hozzájárulnak az éjszakai hőmegtakarításhoz; természetes módszereket alkalmaznak a növények betegségektől való megvédésére, az öntözőrendszer pedig teljes mértékben esővizet használ, magyarázta Kevin, aki a zöldségtermesztők negyedik generációját képviseli családjában.
— A felesleges vizet összegyűjtjük, fertőtlenítjük és a termesztésnél újra felhasználjuk, így tehát egy valós zárt rendszert kapunk, és semmi sem vész el. Emellett annyi esővizet használunk, amennyit csak tudunk, így a vízfogyasztásunk is a lehető leghatékonyabb lesz – mondta Kevin Pittoors, a Primato tulajdonosa.
Az üvegházban LED-panelekkel világítanak, hogy pótolják télen a hiányzó napfény mennyiségét.
— A LED-ek előnye, hogy kevesebb áramot fogyasztanak, tehát energiát spórolhatunk velük, és optimális fényt tudunk biztostani a növényeknek – mondta Kevin Pittoors, a Primato tulajdonosa.
A farmerek, függetlenül attól, hogy mekkora területen gazdálkodnak, fontos szerepet töltenek be a környezetbarát mezőgazdaságban és a biodiverzitás megőrzésében. A fenntartható megoldások, mint amilyen a kapcsolt energiatermelési technológia, a víz újrafelhasználása és a hőszigetelés már ennél a hallei családi eperfarmnál is megtalálhatók.
A növények védelmét természetes módszerekkel látják el, illetve csúcstechnológia alkalmazásával, mint ezek az UV-fényt használó robotok, amelyekkel a lisztharmat ellen küzdenek. Ezekkel a technológiákkal csökkenthetik a növényvédő szerek felhasználását.
— Főleg biológia stratégiákat alkalmazunk. A kártevők természetes ellenségeit használjuk, hogy küzdjünk a növények betegségei ellen, és csak a legvégső esetben nyúlunk vegyszerekhez. Ez mind fontos ahhoz, hogy végül milyen lesz a terményünk. És a vásárlók részéről is egyre nagyobb az igény arra, hogy környezetbarát, vegyszermentes gyümölcsöt fogyaszthassanak – mondta Robin Colembie, eperfarmer.
Forrás: Euronews