Mi is az a kéregrák?
hirdetés
Ennek magyar kutatók vethetnek véget a közeljövőben.
hirdetés
Évtizedek óta pusztítja a magyarországi gesztenyéseket a Kínából származó kéregrák (Cryphonectria parasitica), és megjelenése óta több mint 1000 hektárnyi fát tüntetett el, ellehetetlenítve a gesztenyetermesztést. A magyar gesztenye világszínvonalú kiváló beltartalmi értékeinek és nagy szemű termésének köszönhetően. Egy magyar kutatócsoport vállalkozott arra, hogy megállítják a kéregrák terjedését és a már megfertőzött fákat meggyógyítják. Ezzel nem csupán a magyar gesztenyefa-állományon, de egész Európán segíthetnek.
Szervezett és intézményesített keretek között keresik az Állami Gyümölcs- és Dísznövény-termesztési Kutatóintézet nagymarosi kísérleti telepén a kéregrák ellenszerét. A betegség megjelenése óta semmilyen komolyabb összefogás nem történt a fertőzés megállítására és a fák meggyógyítására.
A magyar gesztenyét világelsővé teszi magas beltartalmi értéke, nagy szemű termése és héjszerkezete, de a betegség megjelenése és nagy területre kiterjedése óta az ipari termelés ellehetetlenült. Az ország legnagyobb gesztenyefa-állománya Nagymaroson van, és ha a kutatóknak nem sikerül időben megfékeznie a kéregrákot, akkor ez az állomány is eltűnhet.
„Kettős célt szeretnénk elérni. Végső megoldást akarunk találni erre a súlyos problémára, valamint arra is törekszünk, hogy a még épen maradt gesztenyéseinket megvédjük a további fertőzésektől. A kéregrák felbukkanása óta gyakorlatilag leállt a gesztenyenemesítés hazánkban. Értékelve a helyzetet, arra a következtetésre jutottunk, hogy a hazai fajták nemesítőiként és tulajdonosaiként meg kell fékeznünk a gesztenyések pusztulását. Jelenleg elemzéseket, teszteléseket végzünk, és egyre inkább úgy látjuk, a hosszú távú megoldás egy a kéregrákra toleráns fajta kinemesítésében rejlik”- nyilatkozta Kasztovszky Zoltán, a kutatóintézet ügyvezető igazgatója.
Nagymaroson jelenleg több sebkezelési módszerrel is kísérleteznek: az ősi, tájházi marhatrágyás keverék mellett olajfesték alapú keverékkel és fagéllel is dolgoznak. A marhatrágyás kezelés által a trágyában található mikroorganizmusokat alkalmazzák a fertőzés legyőzésére, a fagél pedig amellett, hogy védi a fa törzsét, lezárja a kérgen lévő sebet, így akadályozva meg a fertőzés terjedését.
A kéregrák terjedését továbbterjedését okozza az illegális gesztenyeszedés, ugyanis a gyűjtögetők bottal ütögetik a fákat, hogy a földre hulljon a termés, így megsértik a fák kérgét, és hordozzák a fertőzést fáról fára. Ezért a Kutatóintézet különös figyelmet fordít arra is, hogy a fákat őrizve távol tartsák a vandál kezeket az utolsó nagy gesztenyefa-állománytól.