Mire jó a vadgesztenye?
hirdetés
Itt van az ősz, itt van ujra, S szép, mint mindig, énnekem - kezdi versét Petőfi. Akik szeretik az őszt, helyeselnek, akik nem, azok csak tovább mennek. Hullanak a tarka levelek, potyognak a termések a fákról: a mogyoró, a dió, a makk és a gesztenye.
A legtöbb gyerek ilyenkor megszállottan gyűjti a vadgesztenyét, néhányan képesek egész lehetetlen helyekre is bemászni a fényesen csillogó, barna szemekért. Ha megtelt saját zsebük, megtöltik a szüleik zsebét is, az élelmesek ezért zacskóval vagy zsákkal a zsebükben sétáltatják az óvodás-és kisiskolás korú gyerekeket.
hirdetés
A gesztenyéből sokféle dolgot készíthetünk: bábukat és állatkákat, vagy egy szép üveget telerakva lakásdekorációt, könyvtámaszt, papírnehezéket, de még a karácsonyi díszítéskor is jól jöhet. A múlt héten mi is vittünk vagy három kilóval az óvodába, és a héten már találkoztunk is helyes kis gesztenye-sündisznókkal a folyosón.
Kevesen tudják azonban a vadgesztenyéről, hogy nemcsak lakásdísz és bábu készítésére alkalmas. Alkalmas még visszér, lábszárfekély kezelésére és ödémás duzzanatok csökkentésére, illetve a népi gyógyászatban különböző eredetű vérzések, reumatikus fájdalmak kezelésére is használják. A vadgesztenyének nem csupán fényes, barna magját, de kérgét és levelét is fel szokták használni. A magból előállítható étkezésre alkalmas (!) zsírosolaj, alkohol, cseranyag és ragasztóanyag is. A leggyakrabban használt hatóanyaga a Hippocastani semen 3-18% eszcin nevű szaponin. A kéregből kinyert anyagokat bőrbántalmakra, összehúzó szerként és több napolaj és naptej összetevőjeként is alkalmazzák.
De nézzünk egy konkrét receptet visszerekre! A tinktúrát kizárólag külsőleg, krém formájában használjuk fel, elfogyasztani nem szabad! A tinktúra elkészítéséhez szükség van 20 darab vadgesztenyére és 0,5 l vodkára, vagy más tiszta szeszre. Meghámozzuk és apróra vágjuk a vadgesztenye húsát, majd hozzáadjuk a szeszt és botmixerrel csomó-és darabmentesre keverjük. A keveréket lezárható edénybe töltjük, majd 15-20 napra sötét, hűvös helyre tesszük úgy, hogy naponta felrázzuk kicsit a keveréket.
A krém elkészítéséhez a tinktúrából 150 ml-re lesz szükség. 3 tasak növényi zselatint 150 ml vízzel oldjunk fel egy serpenyőben, habverővel kevergessük, és amikor sűrűsödni kezd, apránként hozzáadjuk a tinktúrát és öt csepp levendula olajat. Ha elég sűrűre kevertük, akkor elzárjuk a gázt, és a keveréket steril edénybe tesszük.
A gesztenye alapvetően irritálhatja bőrünket, ezért kezelés előtt bőrpróbát kell végezni. Ha 24 óra múlva nem jelentkeznek allergiás tünetek, akkor elkezdhetjük a kezelést, napi két bemasszírozással. A krémet három hónapon belül fel kell használni.
Azt tartja a babona, hogy a vadgesztenyét a kezünkben forgatva szerencsét hoz, ezért érdemes egy-két szemet a kabátzsebben tartogatni, hogy néha meg-megforgassuk a kezünkben.