Socotra, a furcsa növények szigete
hirdetés
A Socotra név eredetéről több variáció is létezik. Az egyik a “Eipheba Sakhotora” ami azt jelenti, hogy “A boldogság szigete”. A másik lehetőség pedig az arab Al-Souq és a Qatar szó összetételéből származhat, utalva a szigeten zajlott kereskedelemre. A sziget neve a turizmusban csak most kezd igazán elterjedni, mint fogalom. A biológusok számára már évek óta nagyon fontosnak számít ez a sziget.
Érdemes tudni róla, hogy Hawaii és a Galapagosz-szigetek után, ez a harmadik legjelentősebb sziget. Ez a gyönyörű sziget négy szigetből álló szigetcsoport, ami az Indiai-óceánon található. Érdemes tudni azt, hogy ez a sziget már kétezer éve lakott terület. Az őslakosok a sziget adottságainak köszönhetően leginkább halászattal, állattenyésztéssel és földműveléssel foglalkozik. A szigetcsoport legnagyobb tagját Socortának hívják. Ez az a hely, ahol furcsábbnál, furcsább növények élnek. Ezek a növények furcsák és egyben más helyen nem teremnek. 825 faj él meg ezen a szigeten. A Socotra sziget egyik legszembetűnőbb és legcsodálatosabb növénye a sárkány vére fa, amely egy rendkívül furcsa kinézetű, esernyő alakú fa. Vörös nedvéről a nagyon régen itt élő őslakosok azt hitték, hogy a sárkány vére. Gyógyszer és festék gyanánt használták.
hirdetés
A fából kinyert nedvet ma napig is festéshez és lakkozáshoz használják. A sziget egy másik különleges növénye az aloe, melyet gyógyászati és kozmetikai célokra egyaránt felhasználnak. További endemikus növények közé tartozik a Dorstenia gigas, Moraceae, a Dendrosicyos socotranus nevű uborkafa, a ritka Socotran gránátalma (Punica protopunica), az Aloe perryi és a Boswellia socotrana. Aztán itt van még a Palackfának nevezett gyönyörűség is. Ezek itt magányos, bár kétségkívül virágzó példányok. Még egy igen ritka faj a sivatagi rózsának nevezett növény. Kétféle környezetben is megél. Aztán itt van még a tökfa, a fügefa. Egy olyan fantasztikus sziget ez, amelyet még a tudósok sem tudnak megfejteni. A különleges növényzete miatt a sziget állatvilága is rendkívüli. Az a legfurcsább az egészben, hogy ezek az állatok és növények nagyon szeretik ezt a szigetet. A hüllők és szárazföldi csigák 90%-a sehol máshol a világon egyáltalán nem fordul elő. A földrészektől való elszigeteltsége miatt a sziget növény és állatvilága sosem terjedt át a szárazföldekre. Nagyon sokáig el volt zárva a civilizációtól. A nagyon sokáig elzárt szigeten ma már 70 ezer lakos él, a szigetlakók azonban máig nomád életmódot folytató, zárt közösségekben élnek.
A sziget nagy része kopár, hegyes táj, de a parti síkságokon és a völgyekben datolya, mirha, tömjén, aloé terem és kecskét, marhát tenyésztenek. Sokan primitív körülmények között élnek eldugott hegyvidéki közösségekben. Ezen a fantasztikus szigeten homokos tengerpart, mészkőből kialakult fennsík és hegyvidék is található. Ahhoz képest, hogy milyen kicsi területről van szó és, hogy mindentől el van zárva. Annál több lenyűgöző, érdekfeszítő látnivalót rejteget. Socotra szigetén, kizárólag a klasszikus arab nyelvet használják. Különleges fajú növények miatt különleges fajú állatok élnek a szigeten. Az óceán élővilága is rendkívül változatos a sziget közelében, 253 zátonyépítő korall faj él meg a vízben. Felettébb érdekes az is, hogy 730 féle part menti hal él meg itt és az emberek bátran halászhatják őket. De nem csak halakban gazdag a víz, hanem 300 különböző fajtájú rák, homár és garnéla is népesíti a sziget vízi világát. A sziget sajátos élővilága és elszigeteltsége miatt különösen védett, 2008-ban az UNESCO is felvette a Világörökség helyszíneinek listájára.