Télálló pálmák
hirdetés
Szeretnéd tudni, melyek azok a pálmák, amik télállóak? Ha szeretnéd otthonodat egy szép pálmával díszíteni, akkor most javasolunk neked is néhányat.
A pálmák nem mérsékeltövi növények, mégis nagyon sokan szeretnek pálmát nevelni otthonukban, verandájukon. Érdemes kicsit körülnézni a télálló pálmák között is, hiszen ezek nem csak strapabíróbbak, de csodaszépek is. Miután nemrég a különleges citrusfélékről írtunk, most bemutatunk néhány pálmafajtát is.
hirdetés
Európai kék törpepálma
A marokkói Atlasz-hegységben 1700 méteres tengerszint feletti magasságban is él. A levelek színe hamvas, szürkéskék, a levélszeletek keskenyek. A levélnyél és a majdnem kör alakú levéllemez az alapfajhoz képest lényegesen kisebb, így a növény összképében zömökebbnek tűnik. Törzsmagassága ritkán nagyobb 1 méternél. A legjobb hidegtűrésű az összes változat közül, de télen takarást igényel.
Indiai kenderpálma
Indiából származó télálló pálmafaj. Több száz éve termesztik a szigetországban, ahonnét gyűjtők és kereskedők közreműködésével jutott el a világ számos országába. A levél színe a mélyzöldtől a kékeszöldig változhat. A törzsét a többi Trachycarpus fajhoz hasonlóan levélnyélmaradványok és kenderhez hasonlatos rost burkolja. Talán a legmutatósabb faj a nemzettségből. Fényigényes, de nyáron óvni kell a tűző naptól. 3 - 4 éves korától hirtelen növekedésnek indul, megfelelő trágyázás és öntözés esetén évente akár 12 levelet is hozhat. Nagyon gyors növekedésű faj, gyorsan törzset fejleszt. Amennyiben kiültetjük, célszerű télen gondoskodni a megfelelő csapadékvédelemről és a törzs körül a talaj takarásáról.
Japán kenderpálma
Kisebb termetű, 6 méternél ritkán nő magasabbra. Levelei is kisebbek, merevebbek és szabályosabbak, a levélnyél rövidebb, éppen ezért jobban ellenáll a szélnek. A levél színe a mélyzöldtől a kékeszöldig változhat. A törzsét az indiai kenderpálmához hasonlóan levélnyélmaradványok és kenderhez hasonlatos rost burkolja. Ez is fényigényes, de nyáron óvni kell a tűző naptól. 3 - 4 éves korától hirtelen növekedésnek indul, megfelelő trágyázás és öntözés esetén évente akár 12 levelet is hozhat.
Kínai kenderpálma
Ez egy rendkívül mutatós hidegtűrő pálma, amelyet minden mediterrán kertbe, jó szívvel ajánlhatok. Kifejlett korában -18 fokig is télálló. A kertben széltől védett, napos helyre ültessük. Szereti a tápanyagban gazdag talajt, ezért lehetőleg szerves trágyázzuk. Ültetés előtt 20-30 cm es kavicsréteget szórjunk a gödör aljára a csapadékvíz elvezetése végett, ugyanis nem szereti a pangó vizet. A törzse 6- m magasra is megnőhet. A levél átmérője elérheti az 1 métert. Télen a levélnyeleknél fogva kötözzük össze, hogy a téli csapadék, ne kerüljön a levélnyelek közé. Április végén nézzük meg, nem került -e sok csapadék, a hajtáskezdemények közé, és ha igen tisztítsuk ki, mert ez rothadást okozhat és akadályozza az új levelek megjelenését. Egyéb takarás nem szükséges, ha csak a növény nincs kitéve, szélsőséges viszonyoknak. A gyökérzóna megvédésére 15-30 cm es fenyőkéreg takarást alkalmazhatunk.
Törpe kúszópálma
Lassú növekedésű, föld alatti vagy alacsony törzset fejlesztő pálma. Legyező alakú levelének színe a sötétzöldtől a kékeszöldig változhat. A levéllemez mélyen hasított, merev, 20 és 40 között változó számú szegmensből áll. A levél 60-120 cm átmérőjű. A levélsugarak keresztmetszete felfelé irányuló „V” alakú, azaz induplikát. A levélnyél hossza leginkább a növény fényellátottságától függően 40-90 cm hosszú. Virágai kétivarúak, megtalálhatóak benne a porzók és a termő is. Virágzata többszörösen elágazó, apró virágai fehér színűek, jelentéktelenek.
Környezeti igényei: A semleges kémhatású, üde, tápanyagban és humuszban dús talajokat kedveli, de elviseli a kötöttebb meszes és az enyhén savanyú talajokat is. A jó vízelvezető képesség –mint a pálmaféléknél általában- itt is fontos szempont. Természetes élőhelyén a széles elterjedésből adódóan a folyóvölgyek agyagos homokjától, a Mississippi által lerakott ártéri löszön át a kiterjedt amerikai bükkösök erdőtalajáig megtalálható. Ez utóbbi a legkedvezőbb számára. A kiültetett növényeknél a nyár végi és őszi kálium túlsúlyos trágyázás nagyban javítja a hidegtűrést. Sokszor közvetlenül a folyók, patakok árterében vagy mocsaras környezetben él, így jól viseli az időszakosan levegőtlenné váló, nedves talajokat.