Vegyünk bio légyfogót a lakásba!
hirdetés
Vannak olyan különleges növények, amiket, amennyiben a lakásban tartasz különleges hatásuk lehet mindenki. Biztosra veszem, hogy egy csodálatos növénynek, ami még különleges is mindenki csodájára fog járni! De ha ez a növény még hasznos rovarirtó is lehet, biztosan neked is tuti módszer és dísz lesz a lakásban!
A Vénuszlégycsapó a szegfűvirágúak és harmatfülűek családjába tartozó rovaremésztő faj! A Vénusz légycsapója magasra felnyúló száron hozza virágait, nehogy a beporzó rovarok véletlenül a csapdájába essenek. A virágzás igen sok energiát emészt föl a növény részéről. Egyes növénytartók szerint a virágokat megjelenésükkor le kell csípni, mert anélkül a növény pusztulását kockáztatjuk. Más vélemények szerint erre nincs szükség, a virágzás csak átmenetileg lassítja le a növény fejlődését, esetleg csak a fiatal töveknél lehet célszerű a virág eltávolítása, hogy több energiája maradjon a növénynek a növekedésre. Nagyon apró magokat hoz, melyeket vagy azonnal vessük el, vagy tegyük a hűtőbe. Magról általában 4-5 év alatt nő meg, és akár 2-3 évtizedig is élhet. Szaporítani inkább a tőben megjelenő oldalhajtásokról érdemes. Egy növény sohasem hoz hét levélnél többet, ha mégis ez látszódik, akkor ez annak a jele, hogy új kis növényke vált le az anyanövényről. A növényről levágott, majd talajba szúrt levél is. Csapdává módosult levelei érintésre összecsapódnak.Levél csapdája rózsaszín vöröses.Az összecsukott levelét csak 6 nap múlva nyitja ki újra,ha viszont értéktelen anyag kerül a csapdába, 30 perc múlva újra kinyílik. A növény leveleinek végén helyezkednek el az édes illatot árasztó csapdák. Belsejükben mindkét oldalon 3-3 érzékelő szőr található. Amikor a zsákmány a csapdára száll, és az érzékelőket megérinti, a levéllemezek fél másodperc alatt összezáródnak és foglyul ejtik az áldozatot. A kisebb rovaroknak még van esélyük kimenekülni a „fogak” közül, hiszen a növény csapdája először nem zárul be teljesen, így védekezik a túl kicsi zsákmány ellen, melynek megemésztése több energiába kerülne, mint amennyit a növény belőle nyerhet. Ha az áldozat megfelelő nagyságú és ismételten az érzékelőkhöz ér, a csapda légmentesen bezárul és emésztőnedvekkel telik meg, amíg a zsákmány fel nem oldódik. Az emésztés után, ami egy-két hét alatt zajlik le, a csapda újra kinyílik.
hirdetés
Fürtökben megjelenő virágait nyáron hozza.Mocsári növény talaját mindig tartsuk nedvesen.Novembertől visszahúzódik.Mivel a táplálékmaradék eltávolítása csipesszel igen nehézkes a csapó véletlen összecsukása nélkül, ezért inkább érdemes megfelelő zsákmányt adni a növénynek. Az emberi fogyasztásra való hús vagy felvágott nem alkalmas a növény táplálására, mert a bennük lévő só, savak és adalékanyagok végérvényesen elrohasztják a növényt. A csapdák néhány összezáródás után elöregednek és elhalnak; ez természetes jelenség, mint ahogy az is, hogy helyettük új csapókat növeszt a növény. A csapdák számára eleve megerőltető a mozgás és az emésztőnedv termelése, ezért fölösleges terhelni a légycsapót túlzásba vitt etetéssel, vagy a csapók piszkálásával.
A Vénusz légycsapója kedveli a világos, de közvetlen napfénytől mentes helyeket, bár egy kis napsütés hatására a levelek színe megváltozik. Télen helyezzük a növényt egy világos 5-10 fokos helyiségbe.Nyáron öntözzük bőven, sőt állítsuk cserepét egy tálkába, amelyben mindig legyen 1-2 cm víz. Télen mérsékeljük a locsolást, ugyanakkor fontos az állandó magas páratartalom. Mivel a Vénusz légycsapója természetes élőhelyén gyakran hetekig víz alá kerül, túlöntözni szinte lehetetlen. Hosszabb távollét esetén, vagy az esetleges kártevők eltávolítása céljából hasznos lehet a teljes elárasztás.