Kerüljetek újra közel egymáshoz kommunikációval!
hirdetés

A kapcsolatok első néhány éve a kisebb konfliktusoktól eltekintve általában maga a boldogság. A szerelem lángja a legjobb tulajdonságainkat világítja meg, a kevésbé jókat háttérbe szorítja, ekkor még azonosak az elképzelések, a szexuális igények, gördülékeny a kommunikáció.
Kezdetben a párok néhány szóból is megértik egymást, emellett jókat tudnak beszélgetni akár hosszasan is, a legtöbb párkapcsolatban azonban idővel látványos változás áll be ebből a szempontból. Hogy hogyan kezelik ezeket a változásokat, eldöntheti, hogy boldog vagy boldogtalan párok lesznek-e a jövőben, hogy együtt maradnak-e vagy sem.
hirdetés
A mindennapok során a párok számos kihívással kerülnek szembe. Maguk által választott és váratlanul bekövetkezett változások (költözés, gyerek, új munkahely, egészségi problémák) teszik próbára a kapcsolatot. Ezek mind befolyásolják, hogy a párnak mennyi ideje jut egymásra és mennyi energiájuk marad, hogy ezt az időt tartalmasan töltsék együtt. Például egy gyerek születése után a pároknak általában harmadannyi idejük marad kapcsolatuk ápolására, mint korábban, de még a fennmaradó csekély idő nagy részét is a gyerekkel kapcsolatos kérdések megbeszélése tölti ki. Ezek után egyértelműen felmerül a kérdés, hogyan lehet kezelni ezeket a változásokat? Hogyan lehet megteremteni és fenntartani a kommunikációt? Kezdetnek két fontos tényezőt kell megértenünk:
1. Az idők során minden kapcsolat - még a legjobb is - megváltozik.
2. A kapcsolat változásaihoz mindkét félnek alkalmazkodnia kell, ha továbbra is együtt szeretnének maradni.
A legjobb módja annak, hogy a változásokat kezelni tudjuk, ha felismerjük, mi az, ami elveszett, ami hiányzik - ide azokat a változásokat is besorolhatjuk, melyeket mi magunk tudatosan választottunk, mint a gyermekvállalás. Természetes, hogy egy pár tárt károkkal várja a gyermeket, de ezzel együtt kapcsolatukból a spontaneitás sok szempontból - pl. szexuálisan - kiveszhet.
Fontos, hogy foglalkozzanak a jelenükkel. Ha most nem fektetnek hangsúlyt a közös élményekre, a pozitív érzelmek kiváltására, később nagyon nehéz lesz megteremteni az intimitást, a korábban természetesnek vélt testi és lelki közelséget, a jó kommunikációt, tehát azt a közeget, ami mindkét fél számára boldogságot nyújthat.
“Már egyáltalán nem is beszélünk” - rengeteg régóta együtt lévő pártól hallani ezt a mondatot. Valójában beszélnek, kommunikálnak, de nem mindegy, hogy milyen formában. A kommunikáció része a kritika, a tagadás, a tiszteletlenség, az időhúzó vagy konfliktuskerülő beszéd is. A kapcsolat építése szempontjából azonban ezek nem a legszerencsésebbek, sőt egyenesen a szakításhoz vezetnek.
Egy felmérés szerint a boldog pároknál a pozitív és a negatív tényezők aránya 5:1. Páronként eltérő, hogy számukra mi pozitívum és mi negatívum a kapcsolatukon belül. Fontos, hogy megbeszéljék, miért van kevesebb a pozitív dolgokból és mi akadályozza, hogy jól érezzék magukat együtt.
El kell fogadni, hogy ami a pár egyik tagja számára intimitást jelent, az nem feltétlenül jelenti ugyanazt a másik félnek is. Kiindulhatunk a tapasztalatokból, de egy nyílt és nyugodt beszélgetés is segíthet rávilágítani arra, hogy a pár egyik és másik tagja mitől érzi magát érzelmileg közelebb a másikhoz.
Azáltal, hogy a párok megértik, idővel minden kapcsolat változik - igaz ez a barátságokra vagy a rokoni kapcsolatokra is -, minden lehetőségük adott, hogy a jelenben is megtalálják a kulcsot a kapcsolat fenntarthatóságához, megőrzéséhez. Ha ismerik és tudatosan átbeszélik közös múltjukat, tudnak tenni a jövőjük és a jelenük érdekében, hogy újra olyan közel legyenek egymáshoz, mint évekkel ezelőtt.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







