A jó párkapcsolatban is vannak viták
hirdetés
Nagy tévhit az, hogy a az igazán jó párkapcsolatban nincsenek viták. Minden párkapcsolatban vannak viták, mert két ember véleménye nem lehet mindig megegyező, és előbb utóbb lesz valakinek valamilyen döntése ami a másiknak nem tetszik és abból vitázni fognak. A jó párkapcsolatban a vitákat helyesen kezelik!
Egy szakértő néhány gondolatát próbáljuk most nektek megfogalmazni, hogy hogyan is kell a párkapcsolati vitákat kezelni.
hirdetés
Első gondolata, hogy rengeteg párkapcsolatban a vitás kérdéseket nem tudják megfelelően kezelni több ok miatt is. Az első nagy hiba a vitákkal kapcsolatosan, hogy egyből ha már konfliktus jelenik meg a kapcsolatban akkor arra következtetnek a felek, hogy romlik a kapcsolatuk és ezt meg kell akadályozzák. Ebből a tévhitből generálódik egy félelem ami megakadályozza, hogy a vitákat kellően kezeljék. Egy másik gond abból adódik, hogy a vitás kérdéseket sokat a személyük ellen indított támadásnak fogják fel, ebböl adódóan nem tudják normálisan kezelni ezt a helyzetet. A konfliktusokat csak akkor fogjátok tudni normálisan kezelni, ha eljutottatok már egy olyan szintre, hogy normálisan és őszintén tudtok beszélgetni egymással sértődések nélkül. Nem szabad egy kérdést sem elhanyagolni, ugyanis az idő nem oldd meg semmit, sőt. Mindig, amikor van valamilyen problémája az egyik félnek üljetek le nyugodtan és beszéljétek meg.
Ezek után felmerül a kérdés, hogyan is kezeljük a konfliktusokat?
Azt már tisztáztuk, hogy nincs olyan egy párkapcsolatban sem, hogy vitamentes. Nézeteltérések mindenhol adódnak legyen az bármilyen tökéletes kapcsolat. Ennek okozója az, hogy neveltetésünkből fakadóan különböző nézeteket hordozunk ami sokszor ütközhet a párunkéval. Amennyiben ezek a nézetek nagyon nyilvánvalóak akkor nem fog sokáig tartani a kapcsolat, mert ezekből nagyon nehéz engedni bármelyik félnek. Ha azt szeretnétek elérni, hogy tudjátok megfelelően kézben tartani a fennálló vitákat akkor meg kell tanuljatok vitatkozni, épp ésszel érvelni és hallgatni is. Önismeret, őszinteség és a partner felé való nyitottság szükséges a konfliktus eredményes kezeléséhez. A kommunikációs szakértők szerint akadályozza a konfliktushelyzet megoldását, ha gondolkodásodat eluralják a következők: Már az elején elkönyvled magadban, hogy kudarc lessz a vége. Nagyon hamar feladod a nézeteidet annak érdekében, hogy béke legyen- vagy ennek az ellentéte amikor nem tudsz engedni a saját szavadból és a párodnak nem tudod elfogadni az érveit.
Vitázzatok átgondoltan a következőket követve:
Gondold át, mit szeretnél, mi a fontos számodra. Hangolódj rá, hogy nyitott, megértő, kíváncsi, határozott, de kompromisszumra kész legyél a vita során.
Koncentrálj, hogy az adott probléma megoldása legyen a beszélgetés fókuszában.
Gondold át párod szempontjából is, hogyan növelheted a közös megoldás eredményességét az ő számára, illetve hogyan csökkentheted a helyzetből fakadó hátrányokat.
Figyelj arra, hogy partnered minden szükséges információt megkapjon a vita során.
Ne a probléma legyen előtérben, hanem a nézeteltérés lényege. Pl. “ Az a problémám veled….helyett: “ Abban nem értünk egyet….”
Készíts elő megoldási javaslatot.
Ne harcolj a partnereddel. Próbálj az ő elképzeléseire is odafigyelni!
Célszerű “szétszedni” a problémát: mely területeken van egyetértés köztetek s mit kell még tovább gondolni?
Ne adjátok fel! Ha egy területet megoldottatok, érdemes egy újabb” kört” kezdeni.
Fontos, hogy a vita végén értékeljétek az eredményeket és legyen valamilyen érzelmi feloldás. Pl. “Máshogy gondolkodunk, de azért nagyon szeretlek.”
Ha gyakoroljátok a vitatkozásnak ezt a módját, szívesen és termékenyen vitáztok majd, és úgy fejlődik a kapcsolat, ahogy mindketten szeretnétek. Vitatkozni jó!