Szexuális tévhitek, viszlát!
hirdetés
A szex nélkülözhetetlen az emberiség fennmaradásához. Nemcsak a szaporodás eszköze, hanem az örömszerzés egyik fő forrása is. A szexszel, a fogamzásgátlással és a nemi betegségekkel kapcsolatban azonban számos tévhit él a köztudatban, amelyek igazságtartalma megkérdőjelezhető.
TÉVHIT: Vízben történő szeretkezés közben nem lehet teherbe esni
hirdetés
TÉNY: Számos gyermek fogant már medencében, jacuzziban vagy zuhanyzóban. A vízben történő szexuális együttlét nem akadályozza meg a teherbe esést. A spermiumok így is bekerülnek a nő testébe. Ezzel szemben nem kell félni attól, hogy a nő teherbe esik, ha olyan medencében úszik, amelyben férfi ejakulált. A spermiumok nem látnak, és nem is tudnak gyorsúszni, tehát a hüvelybe nem jutnak el.
TÉVHIT: A megszakított együttlét megbízható fogamzásgátló módszer
TÉNY: A megszakított szeretkezés az egyik legrégibb fogamzásgátló módszer, már a Biblia is megemlíti. Manapság is az egyik leggyakrabban használt fogamzásgátló módszer. Ez a legolcsóbb és a legelérhetőbb, hiszen nincs szükség hozzá semmiféle kiegészítő eszközre. Lényege, hogy a férfi magömlés előtt megszakítja az együttlétet, és a spermium a nő hüvelyén kívül távozik a testből. A megszakított szexuális kapcsolat azonban csak 18%-ban biztonságos. A magömlés előtt ugyanis megjelenhet az ún. előváladék, amely kis mennyiségben, de szintén tartalmaz spermiumokat. Megtörténhet, hogy a férfi nem cselekszik időben, és a nő teherbe esik. Ismétlődő szeretkezés esetén az előző magömlés után spermiumok maradhatnak a húgycsőben, melyek szintén bekerülhetnek a nő testébe.
TÉVHIT: A hüvelyöblítés egészséges hüvelytisztítási módszer
TÉNY: A hüvely öntisztuló, az öblítések valójában több kárt okozhatnak, mint hasznot. A hüvely belső flórája számos baktériumot tartalmaz, amelyek biztosítják a hüvely tisztaságát és egészségét. Az öblítés ezt az egyensúlyt megbonthatja, és a méh, a petevezeték és a petefészek fertőzését okozhatja. Ráadásul nem igaz az sem, hogy a hüvelyöblítés megakadályozza a nemi betegségek kialakulását és a terhességet. Épp ellenkezőleg, elősegíti a teherbe esést, hisz a spermiumot még közelebb juttatja a méhnyakhoz.
TÉVHIT: Az első szexuális együttlétnél nem lehet teherbe esni
TÉNY: A teherbe esés szempontjából az első szexuális együttlét semmiben sem kivételes. Bármelyik fogamzásgátló nélküli hüvelyi érintkezés terhességgel végződhet, függetlenül attól, hogy az első vagy a századik alkalomról van szó. Amerikai kutatások szerint az amerikai lányok 20%-a a szexuális élet kezdetétől számított egy hónapon belül áldott állapotba kerül. Nem szabad tehát elhanyagolni a fogamzásgátlást a nemi élet kezdetén sem.
TÉVHIT: A hormonális fogamzásgátlás súlygyarapodást okozhat
TÉNY: Annak ellenére, hogy még egyetlen kutatás sem bizonyította be a hormonális fogamzásgátló és a súlygyarapodás közti összefüggést, ez a tévhit korosztálytól függetlenül széles körben elterjedt a nők körében. Valójában a hízás ugyanolyan mértékben jelenik meg azoknál, akik nem szednek hormontablettákat. Az évi súlygyarapodás 0.5-1 kilogramm között mozog. Ez a tévhit valószínűleg a tablettákat szedő, főleg fiatal lányoktól ered, akiknél a fejlődés még folyamatban van, és könnyebben híznak. A súlygyarapodást tehát nem lehet összekapcsolni a hormonális fogamzásgátlókkal. Ez inkább a genetikával, a kevés mozgással és az étrenddel hozható összefüggésbe.