155 porszívót teszteltek – az élre ezek a készülékek kerültek
hirdetés
Nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel közösen 155 vezeték nélküli porszívót tesztelt laboratóriumban a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Az is kiderült, kik végeztek az élmezőnyben.
A vezeték nélküli porszívók egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. De vajon megfelelő választás-e egy ilyen készülék minden háztartásba? Mivel könnyűek, ezért tény, hogy egyszerűbb velük körbefutni a lakást és még a vezetékbe se botlunk bele folyamatosan. Azonban a tartályuk kisebb és mivel akkumulátorról működnek, nem bírják a hosszabb igénybevételt, ezért nem feltétlen bizonyulnak jó választásnak mindenhova. Főleg, hogy sok olyan van, ami nem is tisztít igazán jól vagy éppen az allergéneket nem tartja vissza megfelelőképpen. Valóban segítség-e egy ilyen készülék a mindennapokban, vagy csak még egy haszontalan kütyü, ami gyorsan a szekrény mélyén végzi majd? Ebben a döntésben segít a Tudatos Vásárlók Egyesületének legújabb terméktesztje.
hirdetés
Nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel közösen 155 vezeték nélküli porszívót tesztelt laboratóriumban a Tudatos Vásárlók Egyesülete az EN 60312-1 és IEC 60312 szabvány szabályozásai szerint. Vizsgálták a tisztítási hatékonyságot, a használhatóságot, az akkumulátor élettartamát, a szívóerőt, a termékek energiafogyasztását, zajszintjüket. A pontozásnál legnagyobb súllyal a tisztítási hatékonyságot vették figyelembe, ezért az összesített sorrend leginkább ezt tükrözi. Ezt alaposan tesztelték több felületen (keménypadló, szőnyeg) és nehezen hozzáférhető helyeken (rések, hézagok, falak mentén, szoba sarkaiban) is többféle szennyeződéssel (por, morzsa, gabonapehely, szálak/szőrök).
Pontos információk derültek ki arról is, hogy mennyi ideig üzemképesek a termékek egy töltéssel maximum szívóteljesítménnyel. Illetve, hogy csökken-e a teljesítményük a porzsák/tartály telítődésének következtében vagy éppen 7 perc használat után, és ha igen mennyivel. Ez egyáltalán nem mindegy, ha a mi háztartásunk nem olyan, amit pár perc alatt alaposan körbe lehet járni egy porszívóval és ha azt szeretnénk, hogy az utolsó szobát is olyan hatékonyan tisztítsa, mint az elsőt. Vagy nem szeretnék több órát várni két töltés között, hogy folytathassuk, amit elkezdtünk. Sok gyártó az üzemidőre vonatkozó állításait alapjáraton való használatra alapozza, éppen ezért jelentős eltérések mutatkoznak a laborban mért adatokhoz képest.
A tesztelt termékek közül az összesítésben legalább 60%-os eredményt elért termékekről mondható el, hogy megbízható társaink lehetnek egy alapos takarítás során. A többi termék esetében biztos, hogy valamilyen kompromisszumot kell kötnünk, mert valamilyen vizsgált kritérium szerint nagyon gyengének bizonyultak. A termékek átlagára nagyon széles skálán mozog 18 000 Ft és 390 000 Ft között. Annyit elmondhatunk, hogy nem a legdrágább a legjobb ez már több termékteszt során is bizonyosságot nyert. 62 000 Ft-tól találhatunk olyan termékeket, amiket már érdemes hazavinni.
Az első 10 helyen Bosch, Rowenta, Dyson és Samsung termékek végeztek. Az, hogy a Dyson élen jár a mezőnyben nem meglepő, mindenesetre egyes termékeivel holtversenyben végeztek más gyártók termékei is, amelyek kedvezőbb áron beszerezhetőek.
Hogy melyiket választjuk, azt semmiképp ne az alapján döntsük el, hogy melyik hány wattos. A teljesítményt nem ez határozza meg, hanem a szívóerő, a légáramlás és a termék kialakítása, aminek eredményeképpen hatékonyan szívja vagy éppen nem szívja fel a termék a szennyeződéseket. Hogy melyik termék tisztít a legjobban esetleg olyannyira, hogy kiváltsa hagyományos porszívónkat, az egészen pontosan kiderül legfrissebb terméktesztükből.
Forrás: Nosalty