Mi mindenre jó a szódabikarbóna?
hirdetés
A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) életünk több területén is felhasználhatjuk, úgy egészségmegőrzés, mint főzés vagy takarítás terén. Süteményekbe keverve például jó kis, levegős, buborékos tésztát kapunk, vízzel fogyasztva pedig rendkívül jó haspuffadás ellen. A fürdőszoba csempéjéről a vízkövet is eltávolíthatjuk vele, a drága tisztítószert pedig a szekrény mélyére száműzhetjük.
Kézmosáshoz is nagyszerűen alkalmazhatjuk, használatát követően kezünk tiszta és puha lesz. Körmünket is fehéríthetjük vele úgy, hogy körömápolás előtt langyos szódabikarbónás (3 evőkanál) vízbe áztatjuk kezünket.
hirdetés
A szódabikarbóna szagelnyelő tulajdonságával nem sok gyári csodaszer versenyezhet, hiszen a szódabikarbóna maga szagtalan. Azáltal nyomja el a kellemetlen szagokat, hogy semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Életünk több terén is alkalmazhatjuk szagtalanításra: a hűtőben, szekrényben, cipőben (nem csak szagtalanítja, de a gombásodást is megelőzhetjük vele), testünk felületein, például a hónaljban és a lábon.
Egy kávéskanál szódabikarbóna és egy pohár víz segítségével könnyíthetünk emésztési gondjainkon: a puffadáson, a teltségérzeten. Lúgosságának köszönhetően stabilizálja a gyomor PH értékét, így szünteti meg a kellemetlen, feszítő érzést. Az ételbe is tehetünk egy késhegynyi szódabikarbónát, ha tudjuk, hogy a nehéz ételekre érzékeny személy is fogyasztani fog belőle, így számára is könnyebben emészthetővé válik a fogás.
A szódabikarbónával fertőtleníthetjük mindennapos használati tárgyainkat is, melyekről nem is gondolnánk, hogy baktériumok melegágyai: a fésű, a kefék, sminkecsetek, szivacsok és egyéb használati tárgyak. Egy lavór vízbe keverjünk nyolc evőkanálnyi szódabikarbónát, és hagyjuk eszközeinket állni benne egy éjszakát, reggel pedig sima vízzel öblítsük le őket!
Rovarcsípés esetén duzzanat-és fájdalomcsökkentő hatással bír a szódabikarbóna kevés vízzel elkeverve.
Emellett még rengetegféleképpen használhatjuk:
- gyümölcsmosásra (fertőtlenítő hatása miatt)
- zöldségek élénk színének megőrzésére (a főzővízbe tegyünk egy keveset)
- nehezen puhuló marhahús esetén is jól jön
- kemény vízbe szórva vízlágyító hatású
- leégett ételt egy kis szódabikarbónás vizes áztatás után könnyen távolítunk el
- makacs foltokat úgy távolíthatunk el a csempéről, hogy egy nedves rongyra szódabikarbónát szórunk és ezzel töröljük le a koszos felületet
- fogkrémet készíthetünk krémes pépet készítve vízből, citromléből és szódabikarbónából, így fehérré varázsolhatjuk fogainkat
- a vécékagylóba szórva, majd kefével körbe suvickolva könnyen tisztává varázsolhatjuk az illemhelyet
- a fejbőrbe dörzsölve hajmosás előtt egy marékkal könnyedén megszabadít a korpától