5 módszer, amivel minden problémát megoldhatsz!
hirdetés
Amikor valamilyen megoldandó problémával találjuk szemben magunkat, hajlamosak vagyunk szinte teljesen eltemetkezni a gondokban. Már az is sokat segíthet, ha egy kívülálló szemszögéből próbáljuk nézni helyzetünket, a lényeg, hogy szakadjunk el az ilyenkor szokásos rutintól.
hirdetés
Általában mindenkinek megvan a saját módszere, valaki rögtön a barátnőjéhez fordul tanácsért, mások mérleget készítenek az érvekről és ellenérvekről, de vannak, akik teljesen magukba fordulnak.
Találjunk egy egészen új és kreatív megoldást, ami más perspektívából enged rálátni az adott helyzetre és előrébb vihet a dilemmák eloszlatásában. Ezek a trükkök segíthetnek:
Tégy úgy, mintha a probléma nem lenne fontos neked
Mentálisan távolabb kerülsz az adott problémától, amint elképzeled, hogy valaki másnak kell megoldania azt. Gyakorlatilag elhiteted magaddal, hogy ez nem a te gondod vagy egy határidő esetében azt beszéled be magadnak, hogy nincs is olyan közel, mint valójában.
Ez a módszer segít, hogy egy szélesebb képet kapj az adott helyzetről, megláthass olyan tényezőket és lehetőségeket, melyek a gondok nyomasztó hatása miatt egyébként rejtve maradnának előtted. Nyugodtabban és nyitottabban tudod majd szemlélni a helyzeted, ami sokkal közelebb vihet a valódi megoldáshoz.
Rajzold le a problémát!
Készíts vázlatot, táblázatot vagy képeket, melyeknek segítségével vizuálisan is megszemlélheted a gondot, amit papíron látva esetleg új megoldási lehetőségekre bukkansz.
Ez a trükk azért lehet működőképes, mert gondolatban hajlamosak vagyunk átsiklani fontos részleteken. Ezeket viszont egy rajz jól láthatóvá teszi, a megoldás lehet, hogy egyből kiböki majd a szemünket.
Szüneteltesd az agyalást!
Ha folyton ugyanazon kattogsz, kicsit sem fog javítani a helyzeteden. Sőt, rögzülnek benned a probléma pillérei, melyek könnyen elvonhatják figyelmedet a megoldási lehetőségekről. Állj fel, mozdulj meg, fuss pár kört vagy sétálj egy nagyot és közben tényleg száműzd a negatív gondolatokat és az aggódást! Ha tartunk egy kis szünetet az agyalásban, az könnyen előhozza a kreatívabb énünket.
Gondolkodj akkor, amikor használhatatlannak érzed magad
Mindegy, hogy milyen típusú problémával állsz szemben, a szakértők szerint abban a napszakban érdemes agyalnod a megoldáson, amikor úgy érzed, a legkevésbé vagy formában.
Például, ha reggelente általában sok időbe telik, míg magadhoz térsz, rögtön ébredés után kezdj el foglalkozni a megoldás keresésével. Furcsa, de a kísérletek azt mutatják, hogy amikor kevésbé vagyunk képesek koncentrálni, váratlan gondolataink támadhatnak, melyek közt a megoldásra is rálelhetünk. Amikor egy tesztet töltünk ki, a legtöbb helyes választ akkor adjuk, mikor igazán frissnek érezzük magunkat, ám a kreatív gondolkodás éppen kissé tompább szakaszokban kerül előtérbe.
Zökkenj ki a megszokott környezetedből!
Egy komoly probléma megoldásán ne amellett az íróasztal mellett kezdj el gondolkodni, ahol napi nyolc órában a munkádat végzed. Változtass helyet, ülj be egy kávézóba, feküdj az ágyadba vagy húzódj vissza egy üres konferenciaterembe. A lényeg, hogy új impulzusok érjenek, bővítsd a látóköröd, miközben ugyanarra a dologra fókuszálsz. A környezeti változás megnyitja az elmét, fogékonyabbak leszünk az új ötletekre, új gondolatokra.