Szabadulj meg a migréntől!
hirdetés
A migrén krónikus, visszatérő fejfájás, ami gyakran már fiatalkorban elkezdődik. A fájdalom számos különböző módon jelentkezhet, kísérőtünetként sokan szédülést, mások hányingert tapasztalnak vagy káprázik a szemük. Bár a férfiaknál is kialakulhat, a nőknek erre háromszor nagyobb az esélyük. Tehát mondhatjuk, hogy a migrén kifejezetten női betegség, melynek kialakulásában a hormonok is fontos szerepet játszhatnak.
Egy vizsgálat szerint a pubertáskor előtt elsősorban a fiúknál fordul elő, majd 45 éves korig a nőkre jellemző, később,a változókor beálltával visszaesik a migrénben szenvedő nők aránya. A hormonokon kívül azonban az örökletes hajlam is növeli a betegség kockázatát.
Ismerd a kiváltó okot!
Figyeld meg, általában mikor jelentkezik nálad a migrén! Valószínűleg találsz majd egy olyan tényezőt, amihez tudod kapcsolni, ilyen lehet a stressz, az időjárás változás, a menstruáció, bizonyos ételek vagy italok fogyasztása, a túl kevés alvás, de a nyaki és az állkapocsnál jelentkező fájdalom is kiválthatja. A legtöbb migrén nem csupán egy okra vezethető vissza, hanem számos tényező kombinációja is okozhatja. Bár az időjárási frontokat elkerülni nem tudod, de az egészséges életmóddal sokat tehetsz azért, hogy szervezeted kevésbé szenvedjen az őt érő hatásoktól.
hirdetés
Óvd az érzékeket!
Amikor rád tör a migrén és már a fejed megmozdítása is óriási fájdalmat okoz, mérsékeld minimálisra a fényeket és szagokat magad körül! Ilyenkor az érzékeid is fokozottan ki vannak élezve az őket érő hatásokra. A vibráló, erős fények vagy a túl erős illatok súlyosbíthatják a hasogató fájdalmat a fejedben. A migrénes napokon próbáld kerülni a parfümöt és ha túl erősen tűz a nap, viselj napszemüveget!
Elegendő alvás
Az elegendő nem azt jelenti, hogy aludj minél többet. Ha túlalszod magad, éppúgy ébredhetsz kínzó migrénnel, mintha alig néhány órára hunytad volna le a szemed. Találd meg a saját ritmusodnak megfelelő középutat és segíts szervezetednek ellazulni lefekvéskor, hogy az alvás pihentető legyen és ne zavarják meg a napi problémák, a stressz, a negatív gondolatok. Elalvás előtt egy órával már ne internetezz és a legjobb, ha nem is tévézel.
Testmozgás
A sport hosszútávon bizonyítottan csökkenti a migrének számát, de amikor éppen fejfájástól szenvedsz, akkor is érdemes kicsit megmozgatnod magad. Akár egy fejkörzés, a testhelyzeted megváltoztatása is segíthet. A legfrissebb kutatások egyértelmű összefüggést találtak az elhízás és a migrén között. Mivel az edzés segít kontrollálni testsúlyodat, értelemszerűen csökkenti a migrén kockázatát is.
Vitaminok és gyógynövények
Egy tanulmány szerint bizonyos gyógynövények, tápanyagok és vitaminok képesek enyhíteni a fellépő migrént. Alapvetően fontos, hogy biztosítsuk szervezetünk számára a megfelelő vitaminokat és pótoljuk a hiányt. Ez a migrén szempontjából is kulcsfontosságú, különösen a magnézium esetében, aminek a menstruációval együtt jelentkező migrénnél kiemelt szerepe van. A B2-vitaminról se feledkezzünk el, melyet sovány húsok, tojás és tejtermékek vagy táplálékkiegészítő fogyasztásával biztosíthatunk. A kutatók szerint a Q10-koenzim is jótékonyan hat migrén ellen, akárcsak a papsajt, melyet a gyógynövényboltokban vásárolhatunk meg. Minden vitamint és gyógynövényt először kis mennyiségben kezdjük alkalmazni és fokozatosan emeljük az adagot.
Szedd okosan a fájdalomcsillapítót!
Ha a gyógyszer mellett döntesz, ez ne a legvégső megoldás legyen! Már akkor kapj be egy szemet, amikor érzed, hogy a migrén elkezdődik és utána dőlj le. Ez azért fontos, mert a fájdalomcsillapító akkor fejti ki igazán a hatását, ha pihensz. A gyógyszer feltehetően nem fog működni, ha akkor veszed be, amikor már órák óta gyötör a migrén. Olyan típusú fájdalomcsillapítót is találsz a patikában, melyet már előző nap is beszedhetsz. Ez nagyon hasznos, ha tudod, hogy a migréned menetrendszerűen jelentkezik menstruációkor vagy az időjárási front közeledtével. Ha már korábban felkészülsz és beszeded a tablettát, elkerülheted a másnapi szenvedést.