A költséghatékony fűtés titka
hirdetés
Minden évben a legdrágább évszak a tél, mert ilyenkor kell fűteni. Vannak trükkök, melyekkel elérhetjük, hogy a fűtés hatékonyabb legyen, és ha hatékonyabb, akkor kevesebbet kell kiadni rá.
Mindenek előtt nem árt egy karbantartást csináltatni, hogy ne a leghidegebb napon romoljanak el a fűtőtestek. Ez nem egy olyan megterhelő összeg és ezzel is sokat lehet spórolni. Ha a problémát a baj bekövetkezte előtt fedezzük fel, akkor sokkal olcsóbb a kijavítása. Ezután már jöhetnek az otthoni dolgok is.
hirdetés
Nagyon fontos letisztítani
Mikor sült por szagot érez az ember, akkor az azt jelenti, hogy a fűtőtest poros. Mielőtt elindítjuk a fűtést, meg kell tisztítani. Legelőször mindent le kell fújni, amit le tudunk. Ezután jönnek a nehezebben elérhető helyek. Egy porszívó vagy akár egy erősebb hajszárító segítségével a bordák közül is eltávolíthatjuk a koszt. Miután „sepregetés” megtörtént, le kell mosni. Egy vizes, mosószeres ronggyal kell letörölni mindenhol. Hogy a falat ne terítse be a piszkos víz, érdemes vagy fóliával vagy valamilyen száraz ruhával beteríteni.
Egyéb praktikák
Ha kicsit több fűtést szeretnénk a szobában és amúgyis kéne egy polc, akkor helyezzük azt a fűtőtest fölé, mert így a meleg levegő a beljebb áramlik. Hogy miért kell ennyire odafigyelni a fűtőtestek hatékonyságára? Alapvetően a számla a „felhasznált” fűtést foglalja magában. Tehát, minél többet kell fűteni, annál többet kell fizetni. Ezekkel a módszerekkel elérhetjük, hogy kevesebb fűtéssel legyen melegebb a lakás, tehát kevesebbet kell fizetni. Fűtésszezon alatt se felejtsünk el szellőztetni! Sokan nem nyitják ki rendszeresen az ablakot, ami nagyon nagy hiába több szempontból is. Először is, ha nincs rendszeresen szelőztetve, akkor kevesebb oxigén és több szén-dioxid, ami gátolja a fűtést. A másik dolog, pedig az egészségügyi probléma: a nem megfelelő mennyiségű oxigén és a túl sok szén-dioxid fejfájást, fáradékonyságot okozhat. Persze nem szabad egész nap nyitva tartani az ablakot, a leghatékonyabb megoldás valamikor délelőtt egy jó negyedórás teljes szellőztetés.
Nagyobb befektetések
Ezek voltak azok a praktikák, melyek nem igényelnek különösebb anyagi befektetést, csak egy kis odafigyelést. Más dolgokat is meg lehet még tenni, melyekkel hosszabb távon több pénzt tarthatunk a családi kasszában. Gondoljunk csak bele: régi ablakoknál, ha közel megyünk, gyakran érzünk egy kis huzatot. Ezt azt jelenti, hogy a hideg levegő folyamatosan be tud jönni, tehát többet kell fűteni. Ezt ki lehet küszöbölni nyílászárókkal, melyek sokkal hatékonyabban szigetelnek. Aztán, a falat is lehet hő szigetelni. Ez már több pénzt igényel, de egy idő után garantáltan megtérül. Mikor felkeressük a szükséges embereket, nagyon figyeljünk oda az árakta. Egy-egy cég vagy munkás csúnyán meg tud minket hozni. Érdeklődjünk utána, hogy mi mennyibe kerül, és csak aztán vágjunk bele. A különböző cégek között akár ezres és tízezres különbség is lehet. Persze nem mindegy a munka és a felhasznált anyag minősége, érdemes tehát jól megfontolni ezt a befektetést. Ha ezeket is megcsináljuk, akkor nem igen kell majd egész nap állandóan fűteni, hanem elég lesz csak egyszer és az kitart reggelig.
Tehát ezekre a dolgokra nagyon oda kell figyelni, nemcsak „ne hagyd nyitva az ajtót, mert megy a fűtés” fontos.