A felesleges nyílás eltüntetése a lakásban
hirdetés
Egy felesleges ajtónyílás mindig beszűkíti a szobai tér kihasználásának lehetőségeit konkrétan sokkal kevesebb szekrényt tudunk elhelyezni, mint lehetne. De ha már felesleges, az ajtónyílás be is falazható.
Egy időleges gipszkartonos és egy végleges ytongos megoldást is bemutatunk. Az a plusz közlekedési lehetőség, amit az építész annak idején, a tervezéskor szükségesnek látott, nem biztos, hogy a jelenben is nélkülözhetetlen: egyik szobából az előszobán keresztül is át tudunk jutni a másikba. Sőt. Néha éppenséggel zavaró, pl. megnehezíti a bútorelhelyezést. Márpedig ilyenkor a megtartását sem indokolja semmi, legföljebb egy kicsit szívjuk a fogunkat, mert még sose falaztunk be ajtót, ezért nem ismerjük az esetleges buktatókat. Nos, buktató nincs, a folyamatot pedig cikkünkben bemutatjuk. Sok lakásban akad fölösleges ajtó, és kell némi idő, míg rájövünk, hogy nem bonyolult dolog az eltüntetésük. Így már mindjárt lesz hely az ülőgarnitúráknak illetve a különféle foteleknek, bútoroknak.
hirdetés
Mindenki számára érzékelhető, világos, hogy egy plusz ajtó esetén mennyire lecsökken a bútorok változatos elhelyezésének lehetősége itt konkrétan a négyből mindössze másfél falra tehetünk nagyobb szekrényeket.
Az ajtókeret eltávolításához néhány lépés vezet, a következőkben ezeket bemutatjuk:
- Első lépés: Az ajtókeretet az egy-két csavaron felül általában habosított montázsragasztó, netán purhab tartja a nyílásban.
- Második lépés a fémfűrészlap egyik végére (a kezünk védelme érdekében) tekerjünk festőszalagot, s vágjuk körül a keretet,
- Harmadik: a hab maradványait sima spaklival, vagy ha nagyon ragaszkodó, sniccer segítségével tudjuk eltávolítani.
Ha átmenetileg el akarjuk tűntetni az ajtónyílást, de lehet, hogy egyszer még újra szükség lesz rá, használjunk léckeretre szerelt gipszkarton lapokat, köztük ásványgyapot hangszigeteléssel.
- Első lépésként mérjük ki, mekkora lécekre lesz szükségünk, szabjuk le őket, és fúrjuk elő a tartócsavarok helyé.
- Ezt követően kimérjük a tartókeret helyét, egy léccel jelezzük a fal síkját, egy mögé tett gipszkarton darabbal pedig a gipszkarton borítás vastagságát. A gipszkarton lapok közötti teret lapok közti teret közei- vagy üveggyapot hang- és hőszigetelő anyaggal érdemes kitölteni.
- Harmadik lépésként tegyük az ajtólyuk szélétől így kimért távolságba o függőleges tartólécet és szöggel-kalapáccsal jelöljük be a falon a tartócsavarok helyét.
- A következő lépésben ezeken a pontokon ütvefuró segítségével foguk ki o lyukakat a tartócsavarokat a falba rögzítő műanyag tipliknek.
Eztán üssük o falba a tipliket, tegyük helyére a keretléceket és tekerjük be a csavarokat. Használhatunk beüthető tipli5 csavarokat is. A kereszttartó léceket átlósan betekert csavarokkal erősítsük a függőleges keretelemekhez. A csavarok számára fúrjuk elő a lyukakat. Miután a keret a helyén van és stabilan rögzítettük is, eljött a gipszkarton lapok méretre vágásának ideje. A legegyszerűbb lyukfűrésszel. Annak érdekében, hogy később a gipszvakolat minél jobban megtapadjon a lapok közti fugákban, a lapok széleit gyaluljuk vagy reszeljük le. A lapokat rögzítsük helyükre a keretlécekbe tekert gipszkarton-csavarokkal, amelyek teljesen bemarják -süllyesztik - magukat az anyagba.
Végül vakoljuk be, majd csiszoljuk simára és egyenletesre a gipszkarton felületét, száradós után pedig következhet a felület festése.