Kötelező lesz a passzívház
hirdetés

Talán kezdjünk azzal, hogy meghatározzuk, hogy mi is a passzívház. A passzívház olyan épület, amelyben a kényelmes hőmérsékletet elérése megoldható csak a levegő frissen tartásához megmozgatott légtömeg utánfűtésével, illetve utánhűtésével, egyéb levegő visszaforgatása nélkül.
A legelső ilyen házat 1990-ben építették fel, és Németországon kívül leginkább Ausztriában, Svájcban, és a Skandináv országokban igen kedveltek, számuk egyre csak nő szerte a világban. Nagyon nagy előnye, hogy az energiahatékony passzívház technológia valós alapot biztosít az energiafüggőség lejjebb nyomásához valamint a széndioxid-semleges épületek elterjedéséhez.
hirdetés
A passzívházaknak egyik jellemzője, hogy általában nincs rajtuk kémény. Környezetkímélő megoldás ez, mivel nincs kémény, így nem kell tüzelésből származó káros anyagokat a levegőbe juttatni, és a lakókat sem fenyegetik a gázhasználattal járó veszélyek sem. Az ablakot lehet nyitni, de nincs szükség rá, mivel mindig friss, tiszta levegő van a lakásban. A ház extra hatékony hőszigeteléssel bír. Itt a falak 50 cm vastagok, és ablakok pedig háromrétegű üvegezéssel készültek.
A szellőztetés már nem a nyílászárók nyitogatásával történik. És akkor mi oldja ezt meg? - merül fel a kérdés. Nos, ezt a nagy hatékonyságú hőcserés szellőztető berendezés oldja meg. Magyarországon nagyon pénztárcabarát módon elérhető a jó, akár szobánként is szabályozható hőmérséklet. A földbe vezetett csöveken keresztül a lakótérbe érkező friss levegő a talajhőt is hasznosítja. Télen melegít nyáron hűvösen tart: télen több fokkal előmelegítve, nyáron lehűtve azt. A ház hőháztartásában fontos szerep hárul a napenergiára is, úgy a passzív, mint az aktív hasznosítással.
Passzívházaknál a hőveszteségek minél lejjebb nyomása mellett nagyon törekedni kell a napenergia hasznosítására. A téli hőveszteségek lejjebb nyomására a kompaktabb, egyszerűbb épületforma remek, de ez a forma kisebb felületen tudja a szoláris hőnyereséget befogadni. Olgyay azt vallja, hogy a mérsékelt éghajlati viszonyok között a déli tájolású 1:1,6 arányú épület az energetikailag a legjobb megoldás. Hihetetlenül hangzik, de ez az arány nagy mértékben hasonlít a tradicionális magyar parasztház arányaihoz. 2020 után a te új lakásod energiatakarékos lesz.
2020-tól kötelező lesz a passzívházak építése
Ezt az állítást nem mi, hanem a jogszabályok mondják ki, mivel megszületett az EU által előírt rendelet Magyarországon is, eszerint 2020. december 31. után csak passzív, illetve fokozottan energiatakarékos épületeket, házakat szabad építeni. Felmerül az a kérdés, hogy felkészültek az építtetők? A médián keresztüli elterjedt az ilyen házak építésének előnyeiről sok információ, már a magyar megrendelőket sem kell győzködni a kis rezsijű házak előnyeiről. Szakmai oldalak olvasása után öntanító módon felkészülve jönnek a tervező valamint a kivitelező építőipari cégekhez, és már konkrét és határozott elképzeléseiket, kívánságaikat ecsetelik a team-nek. Mi több, tanulmányozzák, hogyan tehetik passzív házuk építési költségét lejjebb vinni, mint egy hagyományos házét. A passzívház minősítő valamint építő cégeket javarészt külföldi trendekről, újításokról kérdezik. Ők jól tudják, hogy a tudatos építtetők már nem sokkal vannak lemaradva a német szemlélettől és informáltságtól.
Készülnek az építők is természetesen! Egyre több a passzívházakhoz is értő tervezőirodák, kivitelezők száma hazánkban is. A szakma hazai továbbképző vállalata nemzetközileg elismert Minősített Passzívház Tervező, és Minősített Passzívház Tanácsadó oklevelet ad ki a remekül teljesítő építő cégeknek.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







