Amiért az élelmiszer higiénia fontosabb a várandósoknál
hirdetés
A várandós anyák bizonyos fertőzésekkel szemben sokkal fogékonyabbak, ezért az élelmiszerhigiéne kérdéskörével is foglalkozni kell. A biztonságos táplálék azt jelenti, hogy kevés az esélye annak, hogy az étel elfogyasztása révén valamilyen betegséget kap. Az egészséges táplálkozás elengedhetetlen feltétele a baktériumoktól, vírusoktól és vegyi szennyezőanyagoktól mentes étel, élelmiszer.
A termelők, az élelmiszer-feldolgozók, a piacok, az élelmiszerboltok kötelesek az élelmiszert a lehető legbiztonságosabb módon feldolgozni és tárolni. Az élelmiszer otthoni tárolásánál és az ételkészítésénél is a biztonságra kell törekedni, és akkor is körültekintőnek kell lenni, ha étteremben történik az étkezés.
hirdetés
A biztonságos táplálkozás érdekében fogadjuk meg alábbi tanácsokat:
- Mikrobiológiai szennyezettség szempontjából az állati eredetű, nyers élelmiszerek a legveszélyesebbek, de a zöldségek, gyümölcsök is közvetíthetnek betegségeket, ezért különösen figyeljünk a gyorsan romló élelmiszerekre, így a tojásra, húsra, baromfihúsra, halra, kagylóra, a tejtermékekre és a friss gyümölcsökre, zöldségekre.
- Törekedjen mindenki a tároló helyiségek és a konyha tisztaságára. Védjük az élelmiszereket a rágcsálóktól, rovaroktól és egyéb kártevőktől, hiszen gyakran hordoznak élelmiszerrel is terjedő mikroorganizmusokat.
- Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy sértetlen csomagolású és megfelelő szavatossági idejű termék kerüljön a kosárba. A gyorsan romló élelmiszereket vegyük meg utoljára és minél hamarabb vigyük haza. Ha tehetjük, vegyünk hűtőtáskát a fagyasztott élelmiszerek biztonságos szállításához. Otthon pedig azonnal tegyük be a hűtést igénylő termékeket a hűtőszekrénybe. A hűtőszekrénybe helyezzünk hőmérőt, az optimális hőmérséklet 0 és +5 °C közötti, de mindenképpen +10 °C alatt legyen.
- A nyers, a félkész és a kész élelmiszereket, ételeket mindig különítsük el a bevásárlás, tárolás és az ételkészítés alatt is.
- Az élelmiszerek tárolása alatt tartsuk be a csomagoláson feltüntetett tárolási javaslatokat, és ellenőrizzük a termékek lejárati idejét.
- Gombát engedélyezett kereskedelmi forgalomból vásároljon mindenki. Vadon termő, saját szedésű gombát csak akkor fogyasszunk, ha azt gombavizsgáló szakember ehetőnek minősítette.
- A fagyasztott élelmiszereket kiolvadás után minél előbb fel kell dolgozni, újra fagyasztani tilos.
- Ne használjuk ugyanazokat az eszközöket (vágódeszka, kések) a nyersanyagokhoz és a kész élelmiszerekhez, vagy a nyersanyag előkészítés után gondosan tisztítsuk meg azokat.
A listeriosis nevű fertőzés különösen veszélyes várandós nőkre és újszülöttekre. A betegséget okozó baktériumot leggyakrabban a nem megfelelően hőkezelt hús - és májpástétomokból, illetve penészes, érlelt sajtokból mutatták ki. Ugyancsak a nem eléggé sütött-főzött húsok, a nem hőkezelt tej, illetve a nem megfelelően tisztított zöldségek terjeszthetik a toxoplazma nevő élősködőt, amely az anyán keresztül fertőződött magzatnál súlyos idegrendszeri károsodást okozhat. A toxoplazmát macskák is terjeszthetik, ezért várandós nő kerülje a macskákkal való érintkezést, jobban mondva azoktól, amelyeknek kijárásuk van a házból, lakásból.
A szalmonellafertőzés veszélye miatt csak friss, ép, tiszta héjú, lehetőleg tyúktojást használjunk (kacsa - vagy libatojás csak legalább 10 percig tartó sütés-főzés után fogyasztható biztonsággal). Ha lehetőségünk van, vásároljunk fertőtlenített héjú tojást. Hidegkonyhai készítményt pasztőrözött majonézből készítsünk. Kerüljük a nyers tojásos vagy gyengén sütött, főzött tojásos ételek fogyasztását. Az alapos hőkezelés azonban elpusztítja a szalmonella baktériumokat.