Tinédzser szökés. Hogy kezeljük?
hirdetés

A tinédzser szökése rémisztő élmény. A szökésben lévő gyerek védtelen, és olyan helyzeteknek és embereknek lehet kitéve, amelyek és akik veszélyesek rá nézve, akár az életét is fenyegethetik. A pánik ilyenkor nem segít, a tizenévesnek ebben a helyzetben olyan szülőre van szüksége, aki tudja, mit kell tennie.
A szökés éretlen kísérlet az otthon elhagyására. Az a tizenéves, aki már kellően érett, és felkészült arra, hogy a szüleitől távol is boldoguljon, tervei és céljai megvalósítása érdekében hagyja el otthonát. Akik azonban elszöknek otthonról, azok inkább valami elől menekülnek, és nem valami felé tartanak. Így próbálják megoldani a problémájukat, amelyből más kiutat nem látnak. Ráadásul nincsenek meg a szükséges képességeik ahhoz, hogy önállóan szembenézzenek az élettel, így valóban nagy bajba kerülhetnek. Többségüknek fogalmuk sincs arról, hogy mihez kezdenek majd egyedül, csak azt tudják, hogy mit nem akarnak. Fontos látnunk, hogy a szökés mindig egy mélyebb problémának a tünete. Vajon mi készteti a tinédzsert arra, hogy elszökjön otthonról? A tinédzserek többsége az alábbi okok valamelyike miatt szánja rá magát erre a szélsőséges lépésre.
hirdetés
- Otthoni problémák: Az otthonnak olyan helynek kell lennie, ahol a tizenéves támogató, elfogadó és rendezett környezetben foglalkozhat az érzéseivel, a benne zajló változásokkal, a félelmeivel és a kapcsolataival. De ha a tinédzser külső világa épp olyan bizonytalan, mint a belső, úgy érezheti, nincs más választása, mint hogy elmenekül ebből a közegből.
- A megküzdés képességének fejletlensége: Vannak olyan tizenévesek, akik azért szöknek el, mert nem képesek megoldani a saját konfliktusaikat és problémáikat. Gyakran a pillanat hevében, hirtelen késztetésre hallgatva teszik meg ezt a lépést.
- Szerhasználat: Az alkohol- vagy drogproblémákkal küzdő tizenévesek gyakran azért szöknek el, hogy szabadon folytathassák káros szenvedélyüket.
- Menekülés a kötöttségek elől: A tizenévesek olykor úgy vélik, különleges bánásmódra jogosultak, és senki nem mondhatja meg nekik, mit tegyenek. Előfordulhat, hogy a tinédzser úgy érzi, otthon igazságtalanul bánnak vele, és irányítani próbálják őt, és azt hiszi, ha elmegy otthonról, szabad lehet. Ez a klasszikus kamaszfantázia azonban sosem válik valóra, hiszen az életben nincs abszolút szabadság.
A probléma kezelése
Lássunk néhány irányelvet ahhoz, hogy mit tehetünk, ha ilyen helyzetbe kerülünk. Függetlenül attól, hogy miért érez késztetést a tizenéves otthona elhagyására, vannak olyan lépések, amelyeket meg kell tennünk. Tegyünk meg mindent azért, hogy a tinédzser minél előbb hazakerüljön. Ha észleljük, hogy gyermekünk eltűnt otthonról, azonnal tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megtaláljuk. A visszaeső szökevény olykor valamelyik jó barátjánál köt ki. Máskor úgy indul el, hogy fogalma sincs, hova megy, csak otthonról akar minél távolabb kerülni. Ha nem sikerül rövid idő alatt megtalálnunk, értesítsük a rendőrséget az eltűnéséről. A gyermek biztonsága a legfontosabb.
Igyekezzünk helyreállítani a kapcsolatunkat. Az a tinédzser, aki ilyen elkeseredett lépésre szánja magát, komoly fájdalmat él át. Lehet, hogy dühös, úgy érzi, nem értik meg, túlterhelt vagy fél valamitől. Annyi bizonyos, hogy érzelmileg eltávolodott a szüleitől. Ilyenkor mindent meg kell tennünk azért, hogy helyreállítsuk a kapcsolatot.
Ragaszkodjunk ahhoz, hogy elmondja, mi bántja. Ha a tinédzser nem hajlandó megnyílni előttünk, szükség lehet pszichológus vagy tanácsadó segítségére. Tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy közel kerüljünk hozzá. Tegyük meg a szükséges változtatásokat.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a kamaszok életkoruknál fogva számos belső problémával küzdenek, és olyan otthonra van szükségük, ahol biztonságban érzik magukat, szeretet veszi őket körül, és ahol odafigyelnek rájuk. A tinédzsernek számos olyan érzése és élménye akad, amelyet csak szülői segítséggel képes feldolgozni.
Támasszunk elvárásokat. Mondjuk ezt gyermekünknek: „Azon fáradozom, hogy odafigyeljek rád, és megértsem, miért szöktél el, hogy segíthessek a problémáid megoldásában. Ugyanakkor az egyáltalán nincs rendjén, hogy elszöktél itthonról. Veszélyben voltál, akár nagyobb bajod is történhetett volna, ezért ez nem megengedhető. Fontos, hogy együtt tudjunk működni abban, hogy megoldjuk a problémákat. Ha úgy érzed, hogy el kell menned itthonról, szólj, és megbeszéljük. De ha újra elszöksz, akkor olyan következményekhez kell folyamodnom, amelyekkel nem szívesen élnék, de megteszem, mert biztonságban akarlak tudni. Úgyhogy kérlek, legyél velem őszinte."
Vegyünk igénybe külső segítséget. Ha fennáll a veszélye annak, hogy minden erőfeszítésünk és odafigyelésünk ellenére gyermekünk újra elszökik otthonról, keressünk külső segítséget. A kamaszokra szakosodott pszichológusok segíthetnek ilyen helyzetben.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







