Hasznos tippek molykár ellen
hirdetés
Minden háziasszonynak gondot okoz, hogyan védje meg gyapjúholmiját a moly kártevései ellen. Eddig a legáltalánosabb védekezési mód volt a holmik benaftalinozása és elcsomagolása kofferekben, ládákban. A moly elleni harcnak ez a formája egyrészt nem is százszázalékosan biztos, másrészt meg vannak olyan gyapjúholmiijaink is, amelyeket tavasszal, koraősszel, sőt hűvösebb nyári napokon is viselünk.
A molyirtást azzal kezdjük, hogy májusban a szekrényekből mindent, akár gyapjú, akár más holmi, kihordunk a szabad levegőre (udvarra, teraszra, erkélyre stb.), ott egy kifeszített kötélre a vállfákkal együtt felakasztjuk, pár órán át otthagyjuk. Ez alatt a teljesen kiürített szekrényeket, továbbá a ládákat, kosarakat vagy koffereket, amelyekbe holmit akarunk elrakni, alaposan kitisztítjuk, megtörülgetjük, sehol ne maradjon egy porszem sem, utána terpentinbe mártott rongydarabbal végigmossuk oldalait, alját, mennyezetét. A sarkokba, repedésekbe bőven permetezünk rovarirtó szereket. Az így előkészített helyekre azután nyugodtan rakhatjuk vissza az előírás szerint kitisztított holmikat. A kiszellőztetett holmikat különválogatjuk. A nem gyapjút (műselyem, pamut stb.) kirázzuk, visszaakasztjuk a szekrénybe, az- után minden gyapjúholmit, kabátokat, női és férfiruhákat és egyebeket színén-visszáján alaposan végigkefélünk benzinbe mártott ruhakefével, különös figyelemmel keféljük a ruhák nyak körüli, hónalj részeit, a varratokat. Azokat a holmikat, amelyeket nem akarunk elcsomagolni, visszaakasztjuk a szekrénybe. Ezzel az eljárást be is fejeztük, azonban a nyár folyamán még kétszer, négy-hat hetes időközökben pontosan ugyanígy megismételjük. Az elcsomagoláshoz a terpentinnel kitisztított ládákat, kosarakat vagy más férőhelyeket kibéleljük több réteg újságpapírral, az első réteg újságpapírt a ruhakefe segítségével megöntözzük benzinnel, erre még egy-két réteg újságpapírt teszünk, azután berakjuk a kikefélt holmikat, közben is teszünk egy-egy réteg benzinnel öntözött újságpapírt. A holmik tetejét is annyi réteg újságpapírral takarjuk le, amennyit a fedél rá tud szorítani, a legtetejét is behintjük benzinnel, azután lefedjük, a kosárféléket le is kötözzük jó szorosan. Az így eltett holmit nyugodtan hagyhatjuk télig. Apróbb holmikat (kesztyűk, sálak) szorosan becsomagoljuk többrétű újságpapírba, amelynek egyik rétegét szintén bepermetezzük benzinnel, azután zsineggel szorosan összekötjük és berakjuk a fertőtlenített szekrény aljába. A permetezést végezhetjük rovarirtó folyadékkal is.
hirdetés
A nagytakarításhoz néhány tipp
A nagytakarítást megelőző napon mindent előkészítünk, ami a takarításhoz szükséges. Szappant, szódát, petróleumot, benzint, parkett-tisztításhoz való anyagokat és rovarirtáshoz való; vegyszereket, a bútorok tisztításához, fényezéséhez valókat. Ezenkívül készítsük elő a szükséges seprűket, seprő-, és súrolókeféket, portörlőket, ablak és parkett mosó rongyokat, utóbbiakat tisztára mosva, megszárítva. Mindig korán reggel kezdjünk a nagytakarításhoz, hogy elegendő időnk legyen mindent pontosan, sietség nélkül, alaposan elvégezni. Akár van poloska, akár nincs, ajánlatos a „Poloskairtás" cím alatt leírt módon végezni a nagytakarítást. Ha nincs is a lakásunkban poloska, mindig előfordulhat, hogy hoz valaki, vagy mi magunk hozunk valahonnan. Ha azonban alaposan takarítunk, nem tud fészket verni. A kárpitozott bútorokat takarjuk le nedves ruhadarabokkal, hogy a por ne menjen bele.