Készíts padlásfeljárót!
hirdetés
Számos háznak van olyan mennyezeti nyílása, melyen a tetőtérbe lehet jutni. Ha feljárat nélküli nagy tetőtere van a házunknak, egy tetőfeljáró beszerelése külön tárolóhelyhez juttat bennünket. Annak ellenére, hogy az eljárás egyszerű, a tetőszerkezet egy részének a kivágásával jár.
A régi házakban rendszerint nem jelent problémát a tetőszerkezet egy részének a kivágása, mert a faanyag erős az ilyen házakban. A modern házakban viszont vékonyabb fa felhasználásával készítik az erős, háromszög-hálózatos rácsos tetőszerkezeteket. Mivel ezeket úgy tervezték, hogy a tetőszerkezet minden tagja jelentős szerepet játsszon a tető súlyának tartásában, minden átalakítás meggyengítheti a szerkezetet. Ezen a munka elkezdése előtt ellen őriztessük építési szakemberrel, hogy biztonságos-e a tervezett megoldás. Ha választhatunk, a feljárót helyezzük inkább egy lépcsőházi pihenő fölé, mint az egyik hálószobába, ami általában kényelmetlenséggel jár. Vegyük figyelembe a tető hajlását is, mert a feljáró felett megfelelő belmagasságra is szükség van.
hirdetés
A nyílás elkészítése
Ma egy speciális, összehajtható létra beillesztését tervezzük, az új nyílás méretét a létrakészítő határozza meg. Általában egy mennyezeti gerendánál több kivágását ne tervezzük: a gerendák többnyire 35 cm-re vannak egy mástól. Jelöljük ki a mennyezeten végzett próba túrások kai három gerenda helyét. Jelöljünk ki a nyílás számára egy négyszöget a két külső gerenda között. Vágjunk ellenőrző nyílást a jelzett területen belül, hogy ellenőrizzük, nincsenek-e akadályok a vágási vonal mentén. Fűrészeljük keresztül a mennyezeti vakolatot, és verjük le. Juttassunk be egy lámpát a tetőtérbe, és másszunk fel a gerendák közé. Fektessünk keresztbe a gerendákon egy deszkát, melyen állva biztonságosan dolgozhatunk. Fűrészeljük keresztül a középső gerendát, és vágjuk vissza 5 cm-rel a nyílás minden szélétől. Vágjunk ki két váltógerendának nevezeti gerendadara hot, és illesszük a gerendák közé; készítsünk a végeken négyszögletesen bevágott, 12 mm mély csapot és a födémgerendában ennek megfelelő hornyot a beillesztéshez . Használjunk két 10 cm-es drótszöget az illesztések biztosításához. Szögezzünk mennyezeti léceket vagy gipszkartont a váltógerendák alá. Vágjunk le faburkoló anyagot a gerendák és a vakolatszélek befedésére. Javítsuk ki kitöltővel a megsérült vakolatszéleket. Mintán megszáradt, szögezzük körbe a nyílást gérbe levágott szegélylécekkel. Készítsünk 1,8 cm-es lemezeit vagy enyvezett fából készük, lenyitható vagy felcsapható, csuklósan nyíló deszkaajtót. Ha a padlást főként tárolásra akarjuk használni, erősítsünk faforgács padlólapokat a födémgerendák tetejére.
Vízzáró padlásfeljáró-ajtók
A mennyezeten készített minden nyílás elősegíti j vízpára beáramlását a padlástérbe. Ez megnövelheti a páralecsapódás veszélyét, különösen, ha a padlásnak nem jó a szellőzése. Az dőre gyártott vízzáró padlásfeljáró-ajtók olyan tömítéssel készüllek, méhek megoldják ezt a problémát. Az ajtóknak olyan kiképzésű pereme van, hogy mikor egy váltógerendás mennyezeti nyíláshoz rögzítik, a mennyezeten teljes körű szigetelési képez. Pontosan lefedi a lyuk levágott végeit is. Az ajtónak rugalmas szigetelése van az ajtó és a feljáró pereme között. Vannak felcsapható és kiemelhetős ajtó változatuk, közülük egyesek tűzállóak. A felcsapható típusokat alumíniumlétrával összekapcsolva lehet használni, ami pótlólagosan beszerezhető.
Biztonságosabban és kényelmesebben lehel a tetőtérbe jutni, ha egy összecsukható padláslétrát szerelünk fel. Egyeseket felszerelnek beépített nyílásfedőlappal, kerettel és olyan szerelvényekkel, melyekkel egy új nyíláshoz hozzá lehet szerelni.