Miért is jó az aktívház
hirdetés
A technológiák és a fejlesztési kialakítások mára már oda vezették az építészeket, hogy háromfajta házat is tudnak tervezni, Aktívat, Passzívat illetve Öko házakat is. Most bemutatjuk nektek, hogyan is néz ki egy aktívház.
Biztos felmerült sokakban a kérdés, hogy mit is takar ez a fogalom, hiszen ez a fogalom manapság még nincs elterjedve így az építészek is úgy tudnák meghatározni a fogalmat, hogy olyan házak amik saját energiát termelnek maguknak. Ez azonban nem ilyen egyszerű, hiszen több más funkció is tulajdonítható ennek a fogalomnak. Az aktívházakban három környezettudatos szempont ötvöződik: az energiahatékony koncepció, a belső tér optimális elrendezése és a környezetbarát tényezők.
hirdetés
Egy ház osztályozásánál ezeket a szempontokat figyelembe véve a szakemberek pontozzák és ez alapján értékelik. A ház energiaellátásánál fontos az energia típusa és a környezetre káros hatása (ökológiai lábnyom), természetes erőforrások használata (pl. naperő, szélerő), ezeknek elérhetősége és a CO2-kibocsátás minimalizálása (semleges CO2-mérleg). Egy aktivház megtervezésénél a tervezőknek oda kell figyelniük a benapozásra, a természetes fényre, frisslevegőre és a megfelelő elrendezésre is. Fontos szempont továbbá a környezetbarát építőanyagok használata, az újrahasznosításuk, alkalmazkodás a helyi adottságokhoz és az anyagok közelről beszerzésének lehetőségeihez.
Előnyeihez természetesen sokminden sorolható. Nemcsak a környezettudatos gondolkodás és az energiafogyasztás minimalizálása miatt jó választás hanem ezek mellet nagy hansúly van fektetve a kényelemre is. Maga az épület úgy lett kitalálva, hogy magától reagál a külső és belső hő és fényviszonyokra. A hőmérséklet is automatikusan szabályozva van és mindig friss levegő jut be a házba, továbbá egy nem elhanyagolható szempont az is, hogy plusz energiát is termelnek amelynek visszatáplálása plusz bevételt hoz a tulajnak.
Hogy tulajdonképpen kiknek is valóak ezek az aktivházak? Gortva Péter szerint kisebb léptékben egyszerűbb az aktívház elveihez alkalmazkodni, tehát családi ház szinten azoknak javasolt, akik a passzívház koncepciójával kacérkodnak, de nemcsak a saját energiafogyasztásukat szeretnék minimalizálni, hanem a környezetre (és saját életükre) minél kevesebb káros hatással lenni.
Költségeiről csak annyit mondhatunk, hogy természetesen költségesebb mint egy családi házat felhúzni, de idővel a befektetés kifizetődik és az visszahozza az árát. Egy németországi aktív irodaháznál kiszámolták, hogy az épületszerkezettel mint pluszszigetelés, speciális ablakok stb. együtt járó tényezők kb. 7% többletköltséget jelentenek és további 7% pluszterhet az aktív komponensek kiépítése például a szélenergia és napenergia hasznositására használható felszerelések.
A szakértők szerint is az aktivház még nagyon kezdetleges sajnos még a tervezők körében sem elterjedt, de folyamatosan bővitik a zöld irodák és a környezettudatos tervezők a lehetőségeket a megoldásokat. Természetesen nincs könnyű dolguk a tervezőknek sem, hiszen alső sorban a megrendelők igényeit kell teljesiteniük, aztán csak másodsorba kell olyan megoldásokat találniuk amelyek igazán aktivházzá varázsolják az egészet.
Nagyon jól néznek ki és nagyon is praktikusak, a berendezés teszi igazán moderné és kényelmessé az egész házat, plusz még környezetbarát is. Egy kis befektetéssel nem lehetetlen megvalósítani nálunk sem, csak sajnos még nem foglalkoztak vele eleget, hogy a költségek minimalizálására is kitaláljanak valamit.