Enyhébb téli napokon is tudsz spórolni a fűtéssel
hirdetés
Nem csak a kemény mínuszok idején vethető be egy-egy fűtéssel kapcsolatos praktika. Ha enyhébb az idő, néha feleslegessé válik megemelni a fűtést, de kikapcsolni sem tudod, mert akkor hamar lehűlnének a helyiségek. Most megtudod, hogyan spórolhatsz okosan!
Az egyik legfontosabb dolog, amit ellenőriznünk kell ilyenkor, hogy mennyire zárnak jól az ablakok és a bejárati ajtó. Aki tömbházban lakik, az kár egy ötöddel kevesebb hőenergiával is ugyanazt a hőmérsékletet érheti el, mint korábban, a titok kulcsa ugyanis annyi, hogy gondoskodni kell az ajtó és az ablak szigeteléséről. Ha az ablakon redőny is van, estére érdemes azt is leengedni, főleg ha nem rendelkezünk nyílászárókkal, hanem régi, öreg ablakokkal.
hirdetés
Az ajtók és ablakok szigetelése viszonylag olcsón megúszható. Vékonyabb és szélesebb formában is található a boltokban olyan öntapadós résszel ellátott szigetelőcsíkok, amik tömör szivacsból készülnek, és kitöltik a réseket. Így megszűnik a huzat is, a meleg pedig nem illan el, ezért az enyhe téli napokon nem kell sokat fűteni, vagy lehet, egyáltalán nem szorulunk arra, hogy bekapcsoljuk a fűtést. Az sem hülyeség, ha termosztatikus szelepet rakunk a radiátorra! Ez az intézkedés nemcsak a tömbházakban, hanem minden otthonban jól jön. A termosztatikus szelepekkel ugyanis az adott helyiség hőmérséklete folyamatosan szabályozottá válik. Mindegy, milyen időjárás is van odakint, kemény fagyok és enyhe estéken is praktikus.
A következő tipp már nem biztos, hogy mindenkinek ismerős. Az úgynevezett hőtükrök használata is nagyon hasznos lehet. Miért is fűtenénk a falakat, amikor a hőt visszatükrözhetnénk? Pár ezer forintos beruházásról van szó, az öntapadós hőtükröket a fűtőtest fal felőli oldalára kell felhelyezni, így ezek a szigetelő panelek visszatükrözik a radiátor háta mögé beszorult hőt a szobába. A költséghatékony paneleknek amúgy hosszú az élettartamuk.
Ami még nagyon fontos a fűtéscsökkentés szempontjából az nem más, mint a csövek szigetelése. Központi fűtéses családi házak esetében érdemes komoly szigetelőanyaggal ellátni azokat a csöveket, amelyek a nem fűtött helyiségekben vannak, így a melléképületben, kazánházban, pincében, padláson. A csövek beburkolásával néhány százalékkal kevesebb energiát fogyaszthatunk. Amúgy ha gázkazánnal fűtünk, érdemes szakemberrel rendszeresen kitisztítani, mert megtelhet korommal, porral. Ez pedig akár 20-30%-al csökkentheti a berendezés hatásfokát. A téli nap sugarait is érdemes kihasználni, felhasználni. Ha épp otthon tartózkodunk és csodásan süt a nap, csak húzzuk félre a függönyt és hagyjuk, hogy az ablakon keresztül süssön be a szobába. El sem tudjuk képzelni, mennyire hatékony! Az így nyert 2-3 fokkal már elérhetjük azt is, hogy nem kell bekapcsoljuk aznap a radiátort.
Nem utolsó sorban pedig használjunk kisebb szőnyegeket olyan helyeken, ahol a burkolat nagy felületen takarásmentes. A fürdőszobában is hatékonyak a kis szőnyegek, de jól jönnek a rongyszőnyegek is a folyosókon, sőt, a konyhában is! Legtöbbször ugyanis a lábunk fázik, a szőnyegekkel pedig a hőérzetünk is jobb lesz! Az állandó hőmérséklet megtartására is érdemes törekedni, valamint arra, hogy éjszaka kevesebb fokkal is beérjük, mivel amúgy is be vagyunk takarózva. A vastagabb paplanok jól megtartják a hőt. Azonban ha túl meleg van a szobában, akkor kitakarózunk… Döntsük el, hogy anyagilag megéri-e nekünk nem értékelni a paplan adta előnyöket.
Forrás: pecsma.hu
Képek: kandalloker.hu és vivre.hu