Könyvek a lakásban!
hirdetés
Szerencsére vannak még olyan lakások, ahol a lakók könyvbarátok és szeretnek olvasni, kalandozni és nem a filmek kötik le őket. Ezek az emberek mindig sokat agyalnak azon, hogy az évek múlásával egyre nagyobb gyűjteménnyel rendelkeznek, és hol tudnák tárolni az új szerzeményeket. Persze mondani szokás, hogy jó, ha már a lakás kialakításakor, vagy a ház építésekor gondolunk a könyvekre is, de nem mindenkinek van ilyen szerencséje.
Még, ha előrelátó megoldások is születnek, a probléma idővel valószínűleg újra jelentkezik. Néhány év elmúltával a meglévő polcokra sehogy sem tudunk több könyvet bezsúfolni, és a szobánk, lakásunk sarkaiban könyvhegyek fognak növekedni. Ilyenkor mindenkinek ajánlatos elgondolkodni azon, hogy új könyves polcoknak kell helyet találni, vagy kialakítani. Ha jól körül nézünk otthonunkban, biztosan találunk még olyan sarkakat, vagy kihasználatlan helyeket, ahol nem csak praktikus, de dekoratív is lehet egy könyves polc felszerelése. Ezekben a zugokban, falfelületeken, falfülkékben nagyon jól néznek ki szépen kialakított könyvállványok.
hirdetés
Ha magunk készítjük, vagy akár csináltatjuk könyvespolcunkat a következőkre érdemes lesz oda figyelnünk. A polcok befogadó méretét mindig meg fogja határozni a hely, ahová szánjuk őket. Ezen belül a polclapok szélességi mérete 90 cm-nél ne legyen nagyobb, mert a könyvek, főleg, ha sok van, nehezek, nagy a súlyuk, emiatt a szélesebb polclap behajolhat, meggörbülhet. Amennyiben a falfelület szélesebb, egy agy több függőleges válaszfallal osszuk a polcot részekre. A polcok közötti függőleges távolságot az határozza meg, hogy mekkora könyveket akarunk elhelyezni. mivel a könyvek mérete nagyon sokféle, ezért célszerű a polc oldalfalain végig 5 cm-es osztással a polctartó gomboknak furatot készíteni, így a polcokat a megfelelő magasságba tudjuk tenni, és bármikor átrendezhetjük azokat. Ha könyvespolcunkat nem változtatható polcmagassággal készítjük, vegyük figyelembe, hogy könyvállományunkban a nagyjából azonos méretű könyvekből körülbelül milyen mennyiség van, ezek hány méter polcot vesznek igénybe, és ennek megfelelően tervezzük meg azt. Mindezeket természetesen nem árt figyelembe venni akkor sem, ha polcunkat készen vásároljuk meg. A könyvespolc mélysége 22-30 cm között változhat, általában nagyobb mélységre nincs szükség. A könyvespolc magasságának csak a helyiség belmérete szab határt, de ha két méternél magasabb könyvespolcot készítünk, a felső polcelemeket mindig rögzítsük a falhoz, nehogy a polc felboruljon, ezzel sérülést okozzon bárkinek. Ha tudjuk, hogy könyveink száma nőni fog, érdemes olyan polcokat választani, amely modulszerű és a későbbiekben mind szélessége, mind magassága növelhető.
Érdemes az ilyen nagyméretű polcok alsó részét lenyíló ajtóval eltakarni, ahová nagyon sok olyan apró tárgy, kacat befér, amit nem szeretnénk szemelőtt hagyni. A 2 méternél magasabb polcok felső polcaira lehet tenni dekorációs elemeket, szobrokat, képkereteket, dísztárgyakat, amiket nem kell minden nap leemelnünk. A polc magassága miatt ez dekoratív és kényelmes is, mivel nem kell minden nap létrára, vagy székre állnunk, ha szeretnénk leemelni tárgyakat.
Képek: impressmagazin.hu, gerland.hu