Friss konyhák a hideg napokon is!
hirdetés
Már nagyon várjuk a tavaszt, a friss levegőt, a rengeteg illatot, de sok esetben a nagy várakozásban megfeledkezünk arról, hogy az illatok lakáson belül is ugyan olyan kellemesek kell, legyenek, mint lakáson kívül. A friss levegő, nem csak a hozzánk érkezők számára fontos, hanem számunkra is, hogy a lakásba belépve illatos legyen minden.
Bizonyított tény, hogy az ember mindennél jobban emlékszik a szagokra, így, ha egy kellemetlen szagú lakásban járunk, azt biztosan megjegyezzük magunknak. Azt, hogy ez mennyire így van, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az a heves szívverés, amit akkor élünk át, amikor hirtelen egy régi szerelem illata az orrunkba bújik. Azt az érzés is ismerjük, amikor egy illatot ismerősnek vélünk, de nem tudunk rájönni honnan is ismerjük azt, ilyenkor az elménket nem hagyja nyugodni a gondolat, hogy vajon honnan ismerős ez az illet. Amikor rájövünk felkiálltunk, hogy igen innen ismerjük, „hát megvan”.
hirdetés
Az otthon melege mellett az otthonra jellemző illatok hagyják bennünk a legnagyobb nyomot, a legmélyebb emléket. Az édesanyák, nagymamák főztjének az illata éltünk végéig elkísér minket. Azonban nem csak az ételeknek, de a lakásnak is van egy adott illata, de adj isten szaga is, amit sokat számára kellemetlen is lehet, mert ugyebár az illat és a szag nem egy és ugyan az. Az áporodott, dohos szagú otthonok kellemetlen közérzetet kölcsönöznek, emellett egészségtelenek is. Már a nagymamáink is tudták, hogy mennyire fontos az emberi szervezet megfelelő működése érdekében szükség van friss levegőre, amelynek hiányában csökken a szellemi képesség, fáradtak, bágyadtak leszünk, nagyokat ásítunk, amit kihathat a munkánkra is. Nagymamáink annak idején azzal kezdték a napot, hogy szélesre tárták az ablakokat, ajtókat, mg a leghidegebb napokban is, hogy pár perc alatt az egész lakás felfrissüljön. és csak azután raktak tüzet a spórban, kályhában, ha szükség volt rá. Leginkább a vidéki családoknál volt szokás, hogy télen ugyanabban a szobában főztek, ahol éjjel pihentek, így nem kellett feleslegesen pazarolniuk a tüzelőanyagot, de épp ezért a reggeli levegőfrissítés nagyon is fontos volt. Talán ezért is volt az, hogy a nagymamák nagyon érzékenyek voltak a szagokra, és mindent észrevettek, amely nem oda illő szag volt, így mindig mindent frissen tartottak. Ezt kell nekünk is gyakorolnunk annak ellenére, hogy már lett az életvitel, a fűtési szokások is. A mindig friss illat érdekében, nem feltétlenül az öblítőket kell használnunk. Nyáron legalább kétszer ki kell vinni az ágyneműket, ruhákat a teraszra, lehet napos helyre is tenni ezeket, így felfrissülnek és a tűző nap hatására egyúttal a poratkák is eltűnnek, amik allergiás reakciókat váltanak ki. Lehet különféle illatos virágokat is a lakásban tartani, és a vázában is nem csak remekül mutat, de egészen friss levegőt az egy szép, illatos virág. Nagyon kellemes, amennyiben gyümölcsöket is tartunk a konyhában, vagy télen-nyáron is természetes légfrissítő lehet a narancsba, illetve az almába tűzdelt szegfűszeg.
Igyekezzünk ne használni a légfrissítő berendezéseket, mivel egyáltalán nem egészségesek. Ehelyett szokjuk meg lakásunk természetes illatát. A szellőztetésnél nagyon fontos az is, hogy naponta legalább 2-3 órát szellőztessünk, ablakainkat nyissuk tágra és engedjük be a finom friss levegőt.
Képek: lakbermagazin.hu, szint-n.hu