Portalanítás okosan!
hirdetés
Bele gondoltál-e már abba, hogy csupán egy nap alatt mennyi por rakódik le a lakásodban? Lehet, hogy korábban viccelődtél és jól szórakoztál azokon az ismerőseiden, akik minden nap végig töröltél a bútorokat és a polcokra ki tett dekorációkat, de hidd el, nem a tisztaságmánia miatt van!
Ha azt akarod elérni, hogy kevesebb por legyen a lakásodban, akkor valóban gyakrabban kell port törölnöd, és nem csak a polcokat, szekrényeket kell portalaítanod, hanem bizony a padlót is. Húzzál egy kiselejtezett harisnyát egy súrolókefére és használd ez! A parkettet és a laminált padlót is könnyen portalaníthatod ezzel a módszerrel. Ha még van otthon retro stílust idéző hanglemezed is, időnként, de lejátszás előtt feltétlenül portalanítsd, mert a barázdákban lerakodó finom por sercegő zajt okoz, a felvétel szépségét csökkenti. A portalanítás legegyszerűbb módja a portörlés antisztatikus törlőruhával. A törlést sima felületű asztalon, körkörös irányban, közép felé haladva végezzük. A hanglemez mindkét oldalát töröljük át, csak ezután helyezzük a korongra. De nem csak a bakelit tisztántartása fontos. A CD-k és kazetták is képesek hamar porosodni, töröljük át gondosan a dobozokat egy megnedvesített, puha ronggyal.
hirdetés
A könyvek portalanítását tanácsos évente legalább egyszer elvégezni, különösen a nyitott polcoknál. Most, hogy lassan mindenki túlesik a nagytakarításon, érdemes összekötni a kettőt. Sőt mi több, ha lehetőségünk van, a szabadban poroljuk le a könyveket. Ilyenkor jól szellőztessük ki a könyveket, hogy eltűnjön belőlük a dohos szag is. Bele sem gondolnánk, de bizony a falakra is ülepszik por. A falat legegyszerűbben portalanítással tisztíthatjuk. Portalanításhoz hosszúnyelű kefeseprűt (partvist) használjunk. A keferészt kössük be puha fehér ronggyal, és felülről lefelé haladva, csíkonként töröljük le a falat. A rongyot gyakran forgassuk, nehogy egyik helyről a másikra vigyük át a port. Ügyelj arra, nehogy vizes legyen a rongy, mert akkor bizony elkezdheted gyűjteni a pénzed a falfestésre is. Ez elkent, elmaszatolt por ugyanis száradás után is csúnya nyomokat hagyhat.
Szőnyeg, lámpaernyő, betonpadló
A szőnyeget tisztítás előtt portalanítani kell. Az értékes, régi szőnyeg portalanítását csak a hátoldalán végezzük. Kerüljük a porszívózást, mert az erős szívás károsítja a lazább csomózást. Poroláshoz mindig lapos porolót, soha ne botot használjunk! A bot ugyanis fellazítja a csomózást. A pergamen lámpaernyőt is érdemes néha alaposabban kezelésbe venni. A portalanítás után ecetes vízbe mártott, jól kicsavart ruhával töröljük le, és szárítsuk meg. A betonpadló portalanításáról sem szabad megfeledkezni. A legegyszerűbben sűrű felmosással portalaníthatjuk. A felmosáshoz tiszta, meleg vizet használjunk. Fontos megemlíteni, hogy a betonpadlót lúggal nem tanácsos mosni. Az olaj-zsírfoltot benzinnel átitatott agyaggal vagy magnéziával vehetjük ki. A keveréket kenjük a foltra, jó ideig hagyjuk rajta, s mikor megszáradt, töröljük le. Ha kell, ezt az eljárást többször ismételjük meg.
Ha valakinek más hasznos portalanítási ötlete volna, szívesen fogadjuk hozzászólások formájában. Addig is: portalanításra fel!
Forrás: Jótudni.hu
Képek: femina.hu, szolgaltatocentrum.eu