Házi praktikák a pikkelysömör ellen
hirdetés
A pikkelysömör - pszoriázis - az egyik legkellemetlenebb bőrbetegség, amely a test bármely részén jelentkezhet, ám többnyire a fejbőrön, a kézfejen, az ujjperceken, a háton, illetve a könyök és a térd környékén bukkan fel. Az érintetteknek nemcsak a tüneteket kell elviselniük, hanem azt is, hogy sokan elhúzódnak tőlük, mert betegségüket fertőzőnek hiszik, pedig ez nem igaz. A pszoriázis véglegesen nem gyógyítható, de kitörése megelőzhető, tünetei enyhíthetők - természetes gyógymódokkal.
Normális körülmények között a bőrsejtek havi ciklusban váltják egymást: megszületnek, fokozatosan a felszínre kerülnek, majd elhalnak és lehámlanak. A pikkelysömörben szenvedőknél azonban e folyamat kezdeti szakasza akár a 7-8 szorosára is felgyorsulhat, utána viszont a rendelkezésre álló 3-4 nap alatt az elhalt sejtek képtelenek leválni. Az egymásra rakódó, száraz, ezüstfehér, hámló rétegeket egyre nagyobb és vastagabb, olykor égető és viszkető vörös foltok váltják fel.
hirdetés
Mi lehet a háttérben?
A pszoriázis kiváltó oka egyelőre nem ismert, az esetek harmadában azonban genetikusan meghatározott. Autoimmun betegségként az immunrendszer téves riasztása válthatja ki a gyulladásos reakciókat, a bőrsejtek felgyorsult életciklusát. A sömörös területeken gyakran kimutatható az antigéneket semlegesítő T-sejtek, fehérvérsejtek jelenléte. Emellett fertőzés, allergia, lappangó gyulladás is meghúzódhat a hátterében. ^
Tüneteit látványosan rontja a stressz, a szorongás, a napégés, az alkohol- és kávéfogyasztás. Sokszor összefüggésbe hozható a cukorbetegséggel, a szívelégtelenséggel és a depresszióval. Kutatások bizonysága szerint a túlsúly jelentősen növeli kialakulásának esélyéi, fokozza tüneteinek súlyosságát, mivel a zsírsejtek által termelt citokin fehérje gyulladáskeltő. Hasonlóképp gyulladáshoz, az immunrendszer leterheléséhez vezethet a lisztérzékenység, ilyen esetekben nemcsak a fogyókúra, hanem a gluténmentes étrend is ajánlott.
A pszoriázis egyenlő ménékben érinti a nőket és férfiakat. Bármely életkorban megjelenhet, ám leggyakrabban a serdülőkorban, ós többnyire a hajas fejbőrön kezdődik. Kialakulásában a veleszületett hajlamon kívül szerepet játszanak a környezeti és a lelki provokáló faktorok is.
Házi praktikák
- Fürdés után mindenképp gondoskodni kell a bőr erőteljes hidratálásáról, amihez a tejsav-, az aloevera-, a jojóba-, a kapszaicin- vagy a cink-tartalmú, bőrbarát készítmények ideálisak.
- Nagyon fontos, hogy a beteg kizárólag természetes alapanyagú, érzékeny bőrre való kozmetikumokat használjon. A szalicilsav- és kátrány-tartalmú krémek, samponok és fürdőszerek kifejezetten előnyösek a pikkelysömörre, segítenek a felső rétegek hámiasztásában.
- A hajfestéket, a hajegyenesítő szereket elővigyázatosan ki lehet próbálni, de ha a fejbőrön sebek vannak, használatukat mellőzni kell.
- A gyulladáscsökkentő szódabikarbónás borogatás enyhíti a hámló foltok viszketését, mértéktelen használata viszont szárítja a bőrt. A fertőzések elkerülése érdekében a pikkelysömör környékét mindig tisztán kell tartani. Ügyelni kell arra, hogy a bőr ne száradjon ki.
- Kerülendő továbbá a szúk és műszálas ruházat viselése, napozáskor a leégés, mivel ez is tokozza a bőr irritáltságát, a fertőzés és a gyulladás veszélyét.
- Előfordulhat, hogy egyes gyógyszerek - malária elleni készítmények, béta-blokkolók stb. - súlyosbíthatják a bőrtüneteket. ezért érdemes az orvostól alternatív szert kérni.
Forrás: Webbeteg
Képek: skindiseasehospital.org, olivaloe.hu