A KH pénzügyi vetélkedőjének 3+1 tippje a szülők részére
hirdetés
Egy kutatás szerint a fiatalok pénzügyi ismereteiket elsősorban a szüleiktől, közvetlen hozzátartozóiktól sajátítják el, ezért érdemes átgondolni a szavainkat, tetteinket ezen a területen is. Hiszen legyen az a példa akár jó, akár rossz, a kicsik eltanulják.
A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői szerint, fontos, hogy minél hamarabb, gyakorlatias, játékos formában, hiteles forrásból kezdjük el a pénzügyi nevelést. Emellett jó, ha tisztában vagyunk azzal is, milyen mintát mutatunk Nekik, ezért összegyűjtöttek 3+1 tippet, amelyek követésével sokat tehetünk azért, hogy gyermekünk felnőttként majd okos pénzügyi döntéseket hozzon. A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői szerint a következő pénzügyi minták elkerülésével, illetve felismerésével már sokat tehetünk azért, hogy a következő generáció pénzügyileg tudatosabb legyen.
hirdetés
A vásárlás ne jutalmazás legyen
Ha a gyerek türelmesen vár az orvosnál, máris kap egy jutalomcsokit? Ha nem sír az óvodában, akkor apró játékkal érkezünk érte? Ez könnyen vezethet oda felnőttkorban, hogy bármilyen nehézség, bánat esetén a vásárláshoz mint hangulatjavítóhoz forduljon majd.
Kapjon a gyerek zsebpénzt és ne szóljunk bele, hogy mire költi
Sokan esnek abba a hibába, hogy bár kap a gyerek zsebpénzt, mégsem költheti a szülő által feleslegesnek ítélt dologra. Pedig a gyerek ekkor még különösebb kockázat nélkül kísérletezhet kasszája kiürítésével. Ha ez így történik, ne bántsuk érte. Üljünk le vele és gondolkodjunk együtt arról, mire és hogyan lehetett volna még ügyesebben költeni azt a pénzt.
Pénzköltés=lelkifurdalás?
Ne keltsünk bűntudatot, különösen kerüljük ezt a kisebb értékű vásárlások, például egy gombóc fagylalt esetében. Persze közben azért magyarázzuk el a gyereknek, hogy sok kicsi sokra megy, és biztassuk számolásra – mi történik akkkor ha a zsebpénzéből minden nap vesz egy kis csokit? Értessük meg, hogy nagyobb célok is elérhetők egy is takarékoskodással.
Közös vagy külön kassza?
Egy párkapcsolat fontos kérdése, hogy legyen-e közös kassza. A megoldások a családokban is igen sokrétűek. Kutatások szerint minél inkább közösek a pénzügyek, annál boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzik magukat a párok. A családi kassza kezelése is egy olyan minta, amit akarva-akaratlanul átadunk a gyereknek. Egy háztartáson belül a tudatos pénzkezelés egyik mutatója, ha költségvetés készül a bevételekről és kiadásokról. Gyermekeinknek egy jól működő pénzügyi mintát adunk át, ha bevonjuk őket a tervezésbe. Közreműködésük jutalma lehet, ha ők dönthetnek arról, hogy kötelezettségeink kifizetése után a megmaradt pénz egy részét, például milyen közös programra költsük.
Forrás: LWp Kommunikáció