Feltétlen kell ügyvéd a lakásvásárláshoz?
hirdetés
A szerződés ügyvédi ellenjegyzése elengedhetetlen, a szakember segíthet elkerülni a buktatókat, illetve gördülékenyebbé, és gyorsabbá teheti a felek közti kommunikációt, és magát az eljárást.
A jó ügyvéd aranyat ér!
hirdetés
A jogásznak több ponton is fontos feladata van a lakásvásárláskor, pl. ellenjegyzésével tanúsítja, hogy a szerződés tartalma megfelel a jogszabályoknak, emellett a vevő és az eladó aláírását is hitelesíti. A földhivatal mindezt szigorúan veszi; ellenjegyzés nélkül nem is készítik el az ingatlannyilvántartási bejegyzést. Anélkül pedig a tulajdoni lap nem kerül új névre, tehát a lakás vagy ház nem lesz hivatalosan a vevőé.
Az adásvételi szerződés megírása és szerkesztése is az ügyvéd feladata, mert ő a szakértelmével garantálni tudja, hogy mindkét fél jogai maximálisan érvényesüljenek. Az ellenjegyzés azt is szavatolja, hogy a dokumentum a felek kinyilvánított akaratának is megfelel. Ehhez elengedhetetlen, hogy az ügyvéd ellenőrizze az érintettek személyazonosságát. Ebben nemcsak az eladó és a vevő, hanem például az esetleges haszonélvezők is beletartoznak.
Mielőtt magára a szerződés megírására sor kerülne, az ügyvéd beszerzi a kulcsfontosságú információkat a felekről, magáról az ingatlanról, a fizetési konstrukcióról és az adásvétel egyéb feltételeiről. Ingatlan adásvételnél a pénzügyek bonyolultak lehetnek (öröklés, ajándékozás, tulajdonos, hagyatéki, van-e rajta hitel), egy jogász pedig ezt is gyakorlottabban átlátja. Előleg fizetésére is csak ügyvédi letét elhelyezésével van lehetőség.
Hazánkban az a szokás, hogy a vevő hozza az ügyvédet, és neki kell fizetnie a munkadíjat is. Pedig ezt törvény nem írja elő, inkább szokás. Az viszont lényeges, hogy a jogász mindkét felet egyformán képviseli a lakásvásárlásban.
Forrás: bplegal