Uniós fellépést sürgetnek az elszabadult energiaárak miatt
hirdetés
Európa több régiójában is drámai mértékben megugrottak az energiaárak. Szakértők szerint az unió kezében már most is lennének eszközök az árak megfékezésére, de ehhez komoly politikai akarat is kéne.
Olaszországban az idén 40 százalékos lehet az energiaárak emelkedése. A benzin és a földgáz árának változása a kontinens nagy részén érezhető. Sokan az uniós klímavédelmi tervet és a zöld fordulatot okolják. Ennek értelmében ugyanis 2050-ig karbonmentessé kellene tenni a gazdaságot. A fogyasztóvédők szerint inkább a fosszilis energiahordozók drágulásáról van szó.
hirdetés
"Tulajdonképpen a fosszilis energiahordozóktól, vagyis a benzintől és a földgáztól való függőségünk miatt nőnek az energiaszámlák. Mi azt kérjük, hogy gyorsítsák fel a megújuló energia felhasználására való átállást, mint amilyen a szél, vagy a a napenergia. A szállítást és a fűtési-hűtési rendszereket pedig át kell alakítani elektromossá” – mondta az Európai Szakszervezeti Szövetség szakértője, Dimitri Vergne. Az átállás még évtizedeket vesz majd igénybe, miközben Európában jelenleg is nagy az energiaszegénység. A kontinensen 34 millió ember nem tudja megfelelő módon fűteni a lakhelyét. Az Európai Bizottság ezért szeretné létrehozni a Szociális Klíma Alapot. Azonban azonnali lépésekre is szükség van.
“Itt van az úgynevezett tiszta energia csomag 2019-ből. Ez is kimondja, hogy meg kell védeni a polgárokat a magas energiaáraktól és a kiszolgáltatott rétegek különleges mentességet is kaphatnak. Például nem kapcsolják le őket a hálózatból, ha nem tudnak fizetni. Néhány tagállam különleges díjazást alkalmaz az ilyen fogyasztóknak, néhol pedig az erőművel is lecserélik újabbakra, hatékonyabbakra” – sorolta a lehetőségeket egy iparági lobbista, Denis Hesseling.
Azonban a politikai felelősségvállalásban Brüsszel alulteljesített egy elemző szerint. "Engedélyezték az Északi Áramlat kettes gázvezetéket, amely lényegében Németország és Oroszország vízióját valósítja meg, nem pedig az európai terveket és az ukrán területeket sem tartja tiszteletben. Ez gyengíti Európa pozícióját a közösség védelmének garantálójaként egy erős ország, Németország kereskedelmi érdeke miatt. Ez Brüsszel miatt történt, nem volt bátorságuk nemet mondani Németországnak” – mondta Carlo Andrea Bollino. Az Európai Bizottság szorosan figyelemmel követi az energiaárak alakulását, és a hosszú távú lépésekben látja a megoldást.
Forrás: Euronews