A formás mellekért…
hirdetés
A női mell elsősorban mirigyes állományból és zsírszövetből tevődik össze, a mellizom pedig ezek alatt helyezkedik el. Mielőtt rátérnénk arra, hogy miként változtathatunk a mellünkön célzott gyakorlatokkal, eláruljuk, hogy a személyi edzők fontosnak tartják hangsúlyozni, tévhit az, hogy a mellizom növelésével a mellünk is nőhet.
Ha olyan mozdulatsorokat végzünk, amelyek ezt a területet erősítik, akkor a mellizmunk valóban növekedhet, ami optikailag formálhatja a kebleket, ám ezt nem tekinthetjük tényleges mellnövekedésnek. Ráadásul ha túl sokat edzünk, a zsírszövet szépen lassan fogyni kezd, aminek következtében a mell mérete is csökkenhet. Ezért jobb, ha ezen a téren is megtaláljuk az arany középutat; a mellizmot érdemes rendszeresen dolgoztatni, de ne essünk túlzásokba!
hirdetés
Milyen típusú gyakorlatokkal erősíthetjük, formálhatjuk a mell-izmunkat?
Kevesen tudják, hogy a mellizomnak is van alsó, középső és felső szakasza. Ezeket különböző gyakorlatokkal dolgoztathatjuk, elsősorban az edzőteremben. A fekvenyomás például klasszikus mellizomgyakorlatnak számit, ám nőknek nem javasolják - nekik az a jó, ha ferde padon elhelyezkedve edzenek erre a területre, kimondottan a mellizom alsó szakaszát erősítve. Az ő esetükben ez azért előnyösebb, mert így megemelhetik a mellet. Ha valaki drasztikus diétával sanyargatja magát annak érdekében, hogy a testzsírszázalékát csökkentse, annak számolnia kell azzal, hogy nagy valószínűséggel a melle is kisebb lesz. Hiába lenne nagyszerű, mégsem szabhatjuk meg a testünknek, hogy honnan fogyjon, és honnan ne. Jobb, ha megbékélünk azzal, hogy a szervezetünk maga dönti el, honnan tünteti el a zsírt, márpedig az viszonytag ritkán esik egybe a mi elképzeléseinkkel.
Legyünk mértéktartóak a kisebb súlyzókkal vagy a saját testsúlyunkkal végzett mellizomgyakorlatoknál is?
Az ilyen gyakorlatok végrehajtása során nem kell attól tartanunk, hogy túl fejletté válik a mellizmunk, a túlerőttetés következtében azonban „bedurranhatnak" ezek a részek, izomláz kíséretében. A kisebb súllyal végzett, úgynevezett mellkasnyitó gyakorlatok azért hasznosak, mert megakadályozhatják, hogy a mellizmunk beszűküljön, így hozzájárulhatnak ahhoz, hogy szebb legyen a testtartásunk.
Mennyire terhelhető a mellizmunk? Az elszántabbak akár naponta edzhetnek?
A hagyományos testépítésben nem szoktuk naponta terhelni a mellizmot, hetente csak egy napot jelölünk ki erre. Aki például cross típusú edzést végez, vagy olyan saját testsúlyos gyakorlatokat hajt végre, mint a fekvőtámasz, az akár naponta is megdolgoztathatja - főleg azért, mert a fekvőtámasz összetett gyakorlatnak számit: nemcsak a mellizmot hozza mozgásba, hanem a test számos más izmát is tréningezi.
Gyakorlatok a mellizom erősítéséért
• Fekvőtámasz tartásba helyezkedünk két szék vagy pad között, majd karhajlítást végzünk úgy, hogy egészen mélyre engedjük magunkat. Addig ismételjük, amíg szabályosan tudjuk tartani a törzsünket.
• Két tenyerünk közé fogunk egy súlyt - ez lehet akár vizespalack is rászorítunk minél erőteljesebben, majd előrenyújtjuk a kezünket. Rövid ideig megtartjuk ezt a pozíciót, majd visszahúzzuk a kezünket a mellkasunk elé. 20 ismétlést végzünk, mindvégig ügyelve arra. hogy két tenyerünk egymásnak feszüljön.
• Fekvőtámaszba ereszkedünk úgy, hogy a lábunkat egy padra támasztjuk. Ügyelve, hogy a törzsünk mindvégig feszes legyen, karhajlítást és -nyújtást végzünk. Törekedjünk 5 ismétlésre, de ha ezt soknak érezzük, előbb is megállhatunk!
• Háttal állunk a falnak, ahová be tudunk akasztani egy gumikötelet. Oldalsó középtartásban megfogjuk, és a törzsünk előtt összezárjuk a karunkat. Lassú tempóban 30-szor megismételjük, ügyelve, hogy visszafelé ne rántsa meg a karunkat a gumikötél.
Forrás: YouTube
Kép: blikk.hu