Csinos karkötő és bokadísz egymásba fűzött szíjakból
hirdetés
Szeretnél handmade karkötőket, bokadíszeket? Ha van lehetőséged puha bőrt beszerezni, vagy maradékot, akkor lehetőséged van különféle kiegészítőket készítened, akár percek alatt.
Szükségünk lesz az ilyen bőrkarkötőkhöz és bokadíszekhez egy 1,8-2 cm széles, és 1 db 1cm széles bőrszíjra, egy bőrszálra és tetszés szerint apró gyöngyökre. Ezután már csak lépésről lépésre haladva a tippünket kell követned. Először is szabjuk ki a megfelelő hosszúságú szíjakat. A szélesebb szíjnál a csukló, illetve bokabőségünkre hagyjunk rá 1cm kényelmi többletet, és 1-1cm-t az ékszer záródására. A keskeny szíjat lehetőleg a szélesebb szíjtól egy árnyalattal vékonyabb, attól eltérő színű bőrből szabjuk ki, a szélesebb szíjhoz hasonló hosszúságúra. Ha egyféle bőranyagunk van, a kisebb szíjat elkészíthetjük a bőr finom vékonyításával, natúr bőrnél a szíjat tetszés szerint festhetjük. A széles szíjon készítsük el a bemetszéseket, amikbe majd a másik bőrszíjat fűzzük. Jelöljük fel a vágások helyét a szíj széleitől 3-4mm-re, a végeitől 1,5cm-re. Tetszés szerint variálhatjuk a vágások távolságát, ezáltal más és más mintázatot kapunk.
hirdetés
Figyeljünk arra, hogy az ékszer két végére azonos vágás távolságok essenek. A bemetszéseket elkészíthetjük tapétavágó késsel, vagy ha van, megfelelő méretű egyenes favéső beütésével is. Ha tapétavágó késsel vágunk, a kést ne „fektetve” tartsuk vágás közben, mert a színoldalon hosszabb vágást ejt, mint a húsoldalon, így könnyen túlmetszhetünk. Tartsuk a kést kissé függőlegesen, és óvatosan vágjunk. Dolgozhatunk vonalzó mentén két irányból is, így biztosan nem lesz hosszabb a nyílás, mint szeretnénk. Az elkészített nyílásokba fűzzük be a másik színű bőrszíjat. Könnyebb átbújtatni a hasítékokon, ha a bőrszíj egyik végét kissé keskenyebbre vágjuk. Ha elkészültünk, gumikalapáccsal vagy suszterkalapáccsal finoman ütögessük végig a tárgyunkat, így a fűzés szépen kisimul. A befűzött szíj végeit ragasszuk a széles szíj húsoldalához. Az összedolgozott szíjvégeket kerekítsük le, majd a két végétől 1-1cm-re, középen üssünk rá kis nyílást lyukasztóvassal. Ebbe a két nyílásba fűzhetjük be az ékszert záró bőrszálat.
A szálak végét díszíthetjük felfűzött gyöngyökkel. A gyöngyök alatt a szálra készítsünk szoros kis csomót. A bokaékszerre tetszés szerint tehetünk még gyönggyel díszített bőrfüggőt is. A tervezett helyen hurkoljuk át a keskeny szíjat bőrszállal. A szál két végét húzzuk át a keskenyebb szíj alatt, majd a magából képződött fülön vezessük át a végeket, így elkészült a hurok. Húzzuk feszesre, de ne olyan szorosra, hogy a bőrszíj meggyűrődhessen, majd fűzzünk rá gyöngydíszeket.
Bőrdarabkákból összeállított öv
Ha színes bőrdarabokból vágott 3,5cm széles szíjakkal rendelkezünk és akad otthon még egy-két övcsat is, akkor divatos és egyedi bőrszíjat is készíthetünk magunknak. Egy öv elkészítéséhez hosszúsága miatt viszonylag sok anyagra lesz szükség. Ha csak kisebb darab bőreink vannak, még nem kell lemondanunk az övkészítés lehetőségeiről. Ha a darabkák elég vastagok, jó tartásúak, és hasonló bőranyagúak, fűzéssel, kéttűs varrással esztétikus egésszé állíthatók össze. A kiszabott darabkák széleit, ha szükséges, még összeállítás előtt fessük színesre. Az illesztések, toldások helyén a szíjdarabokat kissé vékonyítsuk el, az egyik illesztendő szakaszt a színoldalról, a másikat a húsoldalról serfelve. Az egymásra lapolt, összeragasztott darabokat finoman kalapáljuk le gumi- vagy suszterkalapáccsal. Az összeerősítés módja többféle lehet, varrhatjuk kéttűs varrással, ekkor az összhatás miatt érdemes az egész övet körbevarrnunk, vagy készíthetünk fűzéseket is. Ha fűzünk, a fűzés védelmére és azért, hogy az övet megerősítsük, bélésbőr aláragasztásával bélelhetjük is az övet. Ha bélelt övet készítünk, a bélést érdemes körbeszegni. Az övcsat felhelyezése, a bújtató, és a lyukasztások készítése sem bonyolult, ezután pedig már nadrágunkon, szoknyánkon díszeleghet ez a praktikus és egyben divatos kiegészítő!