Egy jól felszerelt konyhában ezek az edények szükségesek
hirdetés
Nem is gondolnánk, mennyire megkönnyítik a dolgunkat a különféle edények a konyhában. Sokszor egy-két lábossal vagy fazékkal sütünk-főzünk, függetlenül hogy épp mit, holott mindegyik edénynek megvan a maga szerepe. Nem beszélve a serpenyőkről.
Vegyük sorra, hogy egy általános konyhában milyen edények beszerzésére és használatára érdemes hangsúlyt fektetünk. Sokuk kialakítása speciális, épp azért, hogy az adott művelethez igazodva minőségi legyen az étel. Gondoljunk csak az olajsütő fazékra. Nem mindegy, hogy egyszerű fazékban vagy lábosban sütünk hasábburgonyát, vagy egy nagy, vastag aljú fazékban, beleillő kosárral, amellyel kiemelhető a kész sült burgonya vagy más olajban sütött étel. A lecsöpögő olaj pedig nem marad meg az ételen, nem szívódik bele, nem válik puhává. Mindig ropogós marad. Egy általános edény használatakor azonban fennáll a veszélye annak, hogy a készülendő étel állaga ne legyen az igazi.
hirdetés
Legalább ennyire fontos a tűzálló lábos is, amely mind a tűzhelyen, mind a sütőben használható, és elsősorban a ragukhoz szükséges. Segítségével elkerülhető, hogy a főzés kezdetén olajban átsütött vagy pirított hozzávalókat másik edénybe kelljen áttenni. A halfőző edény sok konyhából hiányzik. Pedig igen csak praktikus azok számára, akik élnek-halnak a halételekért. Ez egy hosszú, keskeny edény, lyukacsos betétlemezzel, ami kiváló az egész és darabolt hal főzésére is. Akkorát érdemes használni, ami elég nagy, hogy a tűzhely két rózsáját is átérje.
Az olasz konyha szeretete arra készteti a háziasszonyokat, hogy gyakran főzzenek spagettit, makarónit, raviollit, tortellinit vagy más tésztaféléket. Ehhez sem mindegy, hogy hagyományos edényt használunk-e, vagy tésztafőző edényt. A tésztafőző edényhez lyukacsos szűrőkosár is jár, így könnyedén ki lehet emelni az edényből, ugyanakkor le is szűri a tésztát, arról nem is beszélve, hogy elkerülhető az is, hogy a tészta az edény falára vagy aljára ragadjon. Hasonló elven működik a spárgafőző edény is, szintén lyukacsos belsővel van ellátva, így a főtt spárga kiemelése nem jár annak összetörésével.
A különlegesen elkészíthető húsokhoz jól jön egy grill-lap vagy grill-sütő, többnyire kerekek vagy szögletesek és vastag, sima vagy bordázott lappal rendelkeznek, fogantyúval vagy anélkül. Kolbászok és kebabok elkészítéséhez is ideálisak. A palacsintasütő is egy speciális serpenyő. A palacsinta sütéséhez ideális az, amelyiknek a pereme alacsony, így könnyen a palacsinta alá lehet nyúlni és akrobatikus műveletek nélkül, könnyendén megfordítani. Az alacsony perem jól jön a palacsinta kicsúsztatására is.
Aki a sütőben készülő húsokért rajong, annak jó tudni azt, hogy a húsokhoz külön tepsit használunk és nem azt, amiben máskor süteményeket sütünk. Ugyanez érvényes a kalácsformákra is, azokban nem szokás egybehúsokat és egybefasírtokat sütni, mert következő alkalommal a kalács külseje enyhén hússzagú vagy zsírszagú lesz. A tortaformák használata is nagyon praktikus, hullámos és sima széllel is kaphatók, különböző átmérőjű és magasságú változatokban. A kapcsos oldalú formákból lehet a legkönnyebben kiemelni a tortát.
Végezetül ejtsünk szót a kétszintes főzőedényről, azaz a bain-marie edényről. Ez egy kétszintes nyeles serpenyő vagy lábos, amelynek alsó részében forró víz van, ami a főzéshez szükséges kíméletes hőt közvetíti, a felső részében pedig kényes mártásokat készíthetünk vagy melegen tarthatunk. Ezt használjuk csokoládék olvasztásához is. Reméljük sikerült tisztázni az edények közti különbségeket és azok használatának fontosságát. Ezekkel az edényekkel garantáltan élvezetesebb lesz a sütés és a főzés, még akkor is, ha netán többet kell a végén mosogatni.