Hogyan tedd szebbé a nappalid?
hirdetés
Ha van egy tágas szép nappalid, akkor bizony oda kell figyelni, hogy rend és tisztaság legyen mindenütt. Ha bambusz bútorral rendelkezünk, akkor megeshet, hogy egy idő után elváltozik a színe, a miértekre pedig nem tudjuk a választ. Aztán arról nem beszélve, hogy milyen nehéz a gyantát vagy a viaszt eltűntetni, amennyiben gyertyánk csonkig égett és az olvadt gyertya kifolyt a mécsesből.
Nem utolsó sorban pedig cikkünkben szó kerül a leggyakoribb folt, vagyis a kávéfolt eltűntetéséről is, ami Murphy törvénye szerint szinte biztos, hogy a szőnyegen lesz…
hirdetés
Lássuk először is, hogyan zajlik a bambusz bútor helyes ápolása. Mint azt valószínűleg tudjuk, a bambusz egy gyorsan növő fűféle, a belőle készült bútorok természetesek, gondos ápolással hosszú ideig megőrzik szépségüket. A bambusz bútorokat úgy helyezzük el a lakásban, hogy közvetlen napfény lehetőleg ne érje őket, mert túlzottan kiszáradhatnak, berepedezhetnek, de a sok nedvesség, a magas páratartalom sem tesz jót nekik. Ápolásuknak alapvető része a rendszeres portalanítás, amihez száraz ruhát használjunk. Lemosásukról sem szabad elfeledkezni, ehhez egy lavór vízben oldjunk fel kevés mosogatószert és tegyünk hozzá néhány csepp ammóniát. Puha ruhát használjunk a lemosáshoz, a nehezen hozzáférhető helyeket fogkefe segítségével tudjuk megtisztítani. A rongyot mindig alaposan csavarjuk ki, nehogy a bambusz bútorok túlzottan átázzanak. Mosás után gondoskodjunk a szárításról is – pl. egy hajszárítóval -, különben a bútorok könnyen foltosak maradnak, de akár formájukat is elveszíthetik, mivel a bambusz nagyon hajlékony. Ha a bambusz bútor foltos lesz, finom csiszolópapírral dörzsöljük át, majd kenjük le méhviasszal. A megkopott bútorok fényét lenmagolajjal nyerhetjük vissza. Ehhez száraz ruhát használjunk, és jól itassuk fel a felesleget.
Praktikák a gyantafolt eltávolításához
A ragacsos foltok, főként, ha gyantáról van szó, sok fejfájást tudnak okozni. Azonban a megfelelő módszereket a gyorsasággal párosítva elbánhatunk velük. A gyantafoltot a szőnyegből egyszerűen kitisztíthatjuk. 2 bögre meleg vízben oldjunk fel 1 evőkanál mosogatószert, majd egy tiszta törölköző segítségével itassuk át vele a foltot. Alaposan dolgozzuk bele a szőnyegbe, míg a folt el nem tűnik. Végül tiszta vízzel öblítsük ki, majd itassuk fel száraz ruhával és hagyjuk a levegőn megszáradni. A bútorokra került gyantát terpentinnel vagy alkohollal átitatott ruhával tudjuk letörölgetni. Teljesen nedvesítsük be velük a foltot, majd száraz ruhával törölgessük, amíg teljesen el nem tűnik. Ha kell, ismételjük meg a tisztítást, végül meleg vízzel töröljük át a bútort és hagyjuk megszáradni.
A gyantafoltok nagyon gyakoriak a ruhákon, nemcsak a szabadban játszó gyerekeknél, de azoknál is, akik otthon gyantával szőrtelenítenek. Gyorsan kell cselekedni, ha nem szeretnénk végleg elbúcsúzni a ruhától. 1 bögre mosószerbe keverjünk néhány csepp ammóniát és áztassuk bele a ruhát fél órára, majd géppel mossuk ki. Ha a gyantafolt nem tűnt el teljesen, ismételjük meg a folyamatot.
A kávéfolttól is meg tudunk szabadulni
Reggeli kávézás közben, még félálomban gyakorta megesik, hogy a kávé a szőnyegre borul. Aggodalomra semmi, ok bármilyen variációban is isszuk a kávét, ki tudjuk tisztítani a szőnyegből! Egy papírtörlővel rögtön kezdjük el felitatni a foltot, de ne dörzsöljük. Töröljük át hideg vízzel vagy 1 evőkanál mosogatószert és 2 evőkanál ecetet keverjünk el 2 bögre meleg vízben és ezzel itassuk át a foltot. Ehhez tiszta, fehér rongyot vagy szivacsot használjunk és egyszerre csak kis adagokban vigyük fel a tisztító oldatot, majd alaposan nyomkodjuk a szőnyegbe. Ha a kávéfolt már egészen halvány, vizes ruhával oldjuk ki belőle az ecetet, majd finoman törölgessük szárazra. Az ecetet az oldatban citromlével is helyettesíthetjük, de meglepően jó eredményt érhetünk el a víz-szódabikarbóna sűrű keverékével is. Ezt alaposan dörzsöljük bele a foltba, majd hagyjuk megszáradni és porszívózzuk ki a szőnyeget.
A kávéfolt eltávolításához használhatunk folttisztítókat is, de csak elővigyázatosan. A természetes anyagokból – mint a bambusz, a fű vagy a gyapjú – készült szőnyegek rosszul reagálnak a vegyszerekre, de bánjunk óvatosan a különösen értékes vagy antik szőnyegekkel is.