Hogyan tisztítsd ki a bőrkabátod vagy a szőrméd házilag?
hirdetés
Vannak olyan ruhák, amiket nem dobhatsz be a mosógépbe és állíthatod be a legkíméletesebb programra, hogy kimossa azokat. Úgy, mint az öltönyt vagy kosztümöt, úgy a bőrkabátokat és a szőrméket is különös bánásmódban kell részesíteni, ha folt- vagy általános tisztításról van szó.
A bőrkabátot szappanos víz és szalmiákszesz keverékével tisztítsuk. Készítsünk egy liternyi szappanos vizet és oldjunk fel benne egy evőkanál szalmiákszeszt. Tegyük vállfára, és a folyadékba mártott ronggyal alaposan törüljük át. Utána glicerinnel vagy ricinusolajjal átitatott ruhával a bőr teljes felületét kenjük be, hagyjuk megszáradni, majd puha kendővel fényesítsük. Könnyen eltávolítható foltok eltüntetésére nyers tejet is használhatunk. Ilyenkor a foltos részt tejjel dörzsöljük be, majd fényesítsük. Esőfolt ellen szintén a szappanos oldat a leghatékonyabb. A foltot nedvesítsük be szappanos oldattal, majd itassuk fel nedves ruhával, és flanel kendővel töröljük szárazra. Hogy a bőr ne száradjon ki, kenjük be vékonyan vazelinnal. Ha még felvert tojáshabbal is áttöröljük, rendkívül fényes lesz és megtartja lágyságát. Ha vásárlás után átpucoljuk lenolajjal vagy glicerinnel bőrkabátunkat, nem lesz foltos az esőtől!
hirdetés
Hasított velúrbőr kabátunk tisztítására használjunk velúr radírt, de ha nagy területen szennyezett vigyük inkább tisztítóba, ha impregnálni szeretnénk eső ellen, akkor használjunk impregnáló sprayt.
Szőrmetisztítás házilag
A szőrmekabátok vagy a valódi szőrmével díszített ruhadarabok tisztítása különleges odafigyelést igényel. Mivel a szőrme természetes anyag, másképp kell tárolnunk, mint a többi ruhát. Soha ne zárjuk műanyag zacskóba, hogy biztosítsuk neki a szellőzést és vastag, erős fa vállfán lógassuk, hogy megtartsa formáját. Ha a szőrme esőtől vagy hótól nedves, ne törölgessük, hanem rázzuk le róla a vizet, amennyire csak tudjuk, és addig ne tegyük vissza a szekrénybe, míg teljesen meg nem száradt, különben bedohosodik. Óvjuk a hőtől, mert a bőr könnyen kiszáradhat és berepedezhet.
Ha a szőrmén zsíros, olajos folt keletkezett, mielőtt megszáradna, kezdjünk neki az eltávolításához. A szőrmekabátot fektessük az asztalra, hogy ne piszkolódjon, tegyünk alá nejlonzsákokat. Ujjunkkal fésüljük át a szennyezett részt, majd fűrészporral szórjuk be. A szőrme szálait az ujjunkkal igazgassuk közben, hogy a fűrészpor minél mélyebbre tudjon hatolni és magába szívja a zsírt. Hagyjuk a folton kb. 2 órán keresztül, majd rázzuk le, a maradékot pedig a porszívót legalacsonyabb fokozaton használva távolítsuk el belőle. Ha a foltok továbbra is ott vannak, bízzuk a feladatot a tisztítóra.
Amennyiben a bőrkabátra vagy szőrmére festék került, eltüntetésükre két lehetőség van:
- A festékfoltot úgy távolítjuk el a textíliákról, hogy előbb étolajjal bekenjük, majd kevés alkohollal vagy folttisztítóval kezeljük. A művelethez szükséges: alkohol vagy folttisztító, étolaj, törlőrongy.
- A festékfoltot rostos anyaggal itassuk fel, mosószerrel vagy oldószerrel mossuk ki, illetve denaturált szesszel kezeljük. Amennyiben olajfestékről van szó: tiszta szeszt öntsünk rá, majd folyékony mosószerrel áztassuk be.
A folttisztítás előtt mindenképpen végezzünk próbatisztítást, nem okozunk kárt a szövetben. Fontos felismernünk a festék anyagát, hogy megtalálhassuk az oldószerét.