Milyen fűzőszálakat használj a gyöngyékszereidhez?
hirdetés
Gyöngyöt többféle fűzőszálra fűzhetünk, de mivel az egész ékszer összképét meghatározza, fontos a megfelelő választás.
A damil merev műanyag szál, gyöngyfűzéshez a 0,16 – 0,25 mm átmérőjű az ideális. Olyan ékszer készítéséhez használható, amelynél fontos, hogy legyen tartása. Lágy, könnyed esésű ékszerek készítéshez nem ajánlott. A damil nehezen szakad, megfelelő tartást ad a munkának, könnyű vele dolgozni. A későbbiekben, az ékszer viselése során is megtartja formáját, nem nyúlik meg, nem rojtosodik, mint a cérna vagy a gumi. A munka megkezdése előtt figyeljünk arra, hogy a damilt nehéz toldani, ezért mindig megfelelő hosszúságot (vagy inkább többet) vágjunk le. Gyöngyfűzőtűbe nehéz vagy legtöbbször szinte lehetetlen befűzni, de mivel merev, önmagában is könnyen használható. Mivel vékony, a gyöngyök furatán többször is átfér.
hirdetés
A damil toldása: csomózással ne toldjuk a damilt, mert a csúszós anyagból kötött csomó könnyen kioldódik, ráadásul látszódik is. A toldott szál egyik végét hosszan fűzzük vissza a már elkészült ékszerészbe (egy-egy gyöngy közé néhány egyszeres kis csomót tehetünk, de kétszeres csomót semmiképp sem, mert az látszani fog,), majd a másik végével folytassuk a fűzést. A másik damil szálat (amellyel a munkát kezdtük) az újonnan készülő ékszerrészbe fűzzük majd bele. A kis csomókat megerősíthetjük egy csepp ékszerragasztóval. Damillal könnyű dolgozni, ezért gyerekeknek ez ajánlott a legjobban.
Gyöngyfűző cérnát is használhatunk
A gyöngyfűző cérna egy nagyon erős, műszálas cérna, általában 60-as vagy 80-as méretben kapható. Figyelem, a számozás megtévesztő lehet, mert minél nagyobb a szárny, annál vékonyabb a cérna. Cérnára csak tűvel lehet fűzni, így kisebb gyerekekkel inkább ne használjuk. Az acélsodrony is jó választás lehet, amit nem mellesleg cápazsinórnak vagy tigrisbajusznak is nevezik. Merev, színes, műanyag bevonatú fémszál. Nagyon óvatosan kell vele dolgozni, mert a szál könnyen megtörik, és utólag már nem lehet kiegyenesíteni. Erre a fűzőszálra stopperrel rögzíthetők a gyöngyök és a kapocs. A kereskedelemben 0,40 – 0,50 mm-es méretekben kapható, ezért a kisebb gyöngyökön legfeljebb kétszer (de legtöbbször egyszer) fér át. A nagyméretű, különleges gyöngyszemek mutatnak jól rajta. Egyszerű sodronyra dolgozni, de mivel sérülékeny és szerszámigényes, (csípőfogó, laposfogó), ezért kisebb gyerekek csak felnőtt segítségével dolgozzanak vele. Előnye viszont, hogy könnyű vele dolgozni, nem időigényes, és számtalan módon variálható.
Rézdrótot is használhatunk?
Igen, bár a rézdrótot főleg kis figurák, állatkák készítéséhez használják.Könnyű megmunkálhatósága miatt azonban gyerekekkel fűzhetünk belőle láncokat is. Többféle színben is kapható, gyöngyfűzéshez a 0,25 – 0,30 mm-es a megfelelő.
Rugalmas szálak: hobbiboltokban kapható gumis damil, ill. gumis cérna is. A gumis damil (ami tulajdonképpen rugalmas szilikonszál) tartósabb, nem rojtosodik a vége, ráadásul ma már színeset is kaphatunk belőle. A gyerekek nagyon szeretik, mert egyszerűen és gyorsan lehet rá fűzni, kapocsra sincs szükség, ráadásul még elrontani sem lehet. Gumira már a legkisebbek (4 éves kortól) is fűzhetnek.
Memóriadrót: Merev, a formáját megtartó gyöngyfűző kellék. Kapható karkötő-, nyaklánc- és gyűrűalap, egy- vagy többsoros változatban is. Mivel a formáját megtartja, nem kell kapcsot szerelni rá, így a gyerekek könnyebben boldogulnak vele. A két végét elegendő kúpos fogóval visszahajlítani, így a gyöngyök nem futnak le róla.