Praktikák az önbizalom növeléséhez gyermekkorban
hirdetés
Önbizalom növelése a kreativitás segítségével a legoptimálisabb megoldás. A kétévesek csak a pillanatnak élnek és a sikertelenség kétségbe ejti okét, ám néhány perc múlva ismét magabiztosak. Négy és fél éves korukra a gyerekek már kialakítanak magukról egy énképet, annak alapján, amit már meg tudnak csinálni. Az egyik területen elért siker átsugározza az önbizalmat a másik területre, és azok a gyerekek, akik sikeresek egy adott területen, rendületlenül hisznek abban, hogy más téren is sikeresek lesznek.
Kétévesen a gyerekeknek már van valamilyen elképzelésük a korukról, nemükről és a családban elfoglalt helyükről. Tudják, kit szeretnek, és ki szereti őket. Felismerik magukat a képeken és a tükörben. A fogalmaik egyszerűek, és ez alól az önképük sem kivétel Jónak vagy rossznak látják magukat, okosnak vagy butának, de ennél árnyaltabb megkülönböztetést nem tesznek. Például azt már nem értik, hogy valaki lehet egy-két dologban ügyes, másban azonban nem. A kétéves kisgyerek a jelenre összpontosít: ő a piros nadrágos kisfiú, aki szeret pancsolni; holnap a kék pulóveres kisfiú lesz, aki lepottyant a biciklijéről. Az önbecsülés szituációról szituációra változik. Ha a gyerek úgy gondolja, hogy szépen tud rajzolni, akkor rajzolás közben növekszik az önbecsülése. Ha úgy érzi, az ének nem megy jól, önbecsülése csökken e tevékenység során. Ahogy a gyermek nő, ezt a fajta szituáció-specifikus önbecsülést megerősíti vagy mérsékli a háttér-önbecsülés, ami a korábbi sikerekből és sikertelenségekből alakul ki.
hirdetés
Mi hat az önértékelésre?
A stabil önértékelésű gyerekeknek rendszerint a szülei is magabiztosak. Nagyobb valószínűséggel van jó és biztonságot nyújtó kapcsolatuk gondviselőikkel, akik szilárdan, következetesen és igazságosan bánnak velük. Ezzel a biztos háttérrel szemben bármi más, ami a gyermekkel történik, és amit ő fontosnak tart, akár túlzott magabiztosságot vagy éppen önbizalomhiányt okozhat. A siker felduzzasztja az önbecsülést, míg a sikertelenség leapasztja. Ha az ember bízik magában, könnyebben ér el sikereket, ezért a siker sikert vonz, míg a sikertelenség további sikertelenséget idéz elő.
Hogyan növeljük gyermekünk önbecsülését?
- Önmagáért szeressed, ne azért, amit el tud végezni.
- Kritizáljad a magatartást, de soha ne a gyereket. Ő egy különleges kisfiú, vagy kislány, aki ezúttal nem jól viselkedett.
- Ügyelj a feladatok nehézségére. Ha túl nehéznek tűnik egy feladat, egyszerűsítsed le, hogy a kicsi meg tudja oldani.
- Mutasd neki, hogy mennyire büszke vagy rá, amiért a legtöbbet hozta ki magából, akár sikerül megoldania a feladatot, akár nem.
- Minimális sikertelenségi kockázattal járó kihívásokat állíts a gyermek elé. Amennyiben sorozatos kudarc éri, önbecsülése a mélybe zuhan. Minél idősebb a gyermek, annál hosszabb ideig tartanak ezek a hullámvölgyek, és annál nagyobb valószínűséggel éli meg az általános haszontalanság és alkalmatlanság érzését.
- Addig ne hangsúlyozzad a siker jelentőségét, amíg a gyermek nem próbálta az adott tevékenységet. A kudarc sokkal jobban elcsüggeszti, ha azt érezte előzőleg, hogy a siker nagyon fontos az adott esetben. Csak a sikeresen elvégzett feladat után dicsérjed meg, de akkor bőségesen!
Kreativitás és önbecsülés
A kutatások alapján a magasabb önértékeléssel rendelkező gyerekek kevésbé konformisták és kreatívabbak. Ugyanígy igaz az is, hogy a rendkívül kreatív gyermekek esetében rendszerint az ön becsülés szintje is igen magas. Gyermekünk kreativitásának bátorításával és támogatásával nemcsak azt érjük el, hogy jobban érzi magát a bőrében, hanem a siker esélyeit is megsokszorozzuk.