Praktikák, hogy a piros napok könnyebben teljenek
hirdetés
Régen - nem túl hízelgően - havibajnak hívták a menstruációt. Sokan ma is találónak érzik ezt az elnevezést, mert a 28 naponta ismétlődő ciklusuk igencsak megkínozza őket. Persze nemcsak fájdalommal járhat együtt a havi vérzés, hanem egyéb kellemetlen meglepetésekkel is: jelentkezhet a vártnál sokkal korábban, de akár sokkal később is - egyiket sem lenne szabad félvállról venni.
Szakértőink segítségével összefoglaljuk, hegy mi állhat a menstruációval összefüggő problémák hátterében, és választ keresünk arra, hogy miként enyhíthetjük a különböző panaszokat. Cikkünkből kiderül az is, hegy megengedett-e a sport vagy a szeretkezés a piros betűs napokon.
hirdetés
Érzékeny egyensúly
Hazánkban a lányok többsége 12-13 évesen kezd el menstruálni, nincs ok azonban aggodalomra, ha ez csak később következik be -akkor érdemes orvoshoz fordulni, ha a 16. születésnapjukig nem jelentkezik a havi vérzés.
Teljesen normális, ha az első menstruációt követően még nem áll be a ciklus, ha azonban másfél-két év alatt sem rendeződik, szintén tanácsos hozzáértő segítségét Kérni.
A ciklus hossza elfogadható, ha a havi vérzés 22-35 naponként jelentkezik, ideálisnak azonban a 28 napos ismétlődés tekinthető. Az egészséges menstruáció időtartama átlagosan 4-7 nap,
A változókor általában 48-50 éves kor körül veszi kezdetét, az ennél hamarabb bekövetkező vérzészavarokkal ajánlott orvost fölkeresni.
Hormonrendszerünk, amely a menstruációs ciklus rendszeres ismétlődéséért felelős, igen érzékeny, nemcsak a testi, hanem a lelki változásokra is reagál, ami vérzészavarokat eredményezhet. Sokan nem is gondolnák, de a túlzottan drasztikus diéta, a nagyobb stressz vagy például egy utazás felboríthatja a korábban szabályos ciklust. Persze anatómiai eltérések is állhatnak a háttérben - az okok felderítését minden esetben bízzuk szakorvosra!
Általánosságban elmondható, hogy érdemes fölkeresnünk a nőgyógyászunkat, ha a havi vérzésünk megváltozik; a ciklus hosszabb vagy rövidebb lesz. közti vérzés jelentkezik, a megszokotthoz képest Túl nagy vagy túl kis mennyiségű vérzést tapasztalunk (a normálisnak Tekinthető mennyiség 50-80 ml), erős fájdalom kíséri a nehéz napokat, esetleg darabossá válik a menstruáció során ürülő vér.
Mit szabad, és mit nem?
• A menstruáció alatt a megszokotnál is jobban ügyeljünk az intimhigiéniára, és kádfürdő helyett részesítsük előnyben a zuhanyzóst!
• Az irrigálás. azaz a hüvelyöblítés kimondottan ellenjavallt ebben az időszakban, a menstruáció elmúltával azonban hozzájárulhat a hüvelyflóra egyensúlyának fenntartásához.
• Ilyenkor érzékenyebbé válnak a nemi szervek, ezért sok nő „kívánósabbá válik" a hálószobában. A fokozottabb fertőzésveszély miatt jobban tesszük, ha ilyenkor behatolás nélkül szeretkezünk, ami még gumióvszer használatával sem javasolt. A szexuális örömszerzésről azonban ilyenkor sem kell lemondani, csak használjuk a fantáziánkat!
• Sportolni lehet, de csakis úgy és annyit, amennyi jólesik -ügyeljük a testünk jelzéseit! A szelíd mozgásformák kifejezetten jót tehetnek, enyhíthetik az Ilyenkor előforduló görcsöket, fájdalmakat.
Forrás: Intima.hu
Képek: imujer.com, domina.parameter.sk